آشنایی با ویژگی های مثبت و منفی کاشت مو به روش ترکیبی

دانستنی هایی مفید در مورد کاشت موی ترکیبی

ریزش مو به دلایل متفاوتی ایجاد می شود. شناخت عامل اصلی ریزش مو در پیشگیری از این مسئله نقش مهمی دارد اما گاهی با انجام تمامی راه کارها، باز هم نتیجه دلخواه حاصل نخواهد شد. تا آنجایی که ریزش موها نسبت به رشد موهای جدید سبقت می گیرند و پدیده ای به نام طاسی به وجود می آید.

با توجه به پیشرفت علم پزشکی به خصوص در سال های اخیر، روش های متفاوتی برای کاشت مو ابداع شده است که از جمله آن می توان به کاشت مو به روش ترکیبی اشاره کرد. کاشت مو و ابرو با این روش تاکنون از درصد موفقیت بالایی برخوردار بوده است.

آشنایی با ویژگی های مثبت و منفی کاشت مو به روش ترکیبی

کاشت مو به روش ترکیبی

کسانی که وسعت طاسی زیادی دارند، از این روش می توانند استفاده کنند. این روش تلفیقی از دو روش FUT  و FIT است که در یک روز به طور همزمان انجام می شود. صبح روز عمل،  کاشت مو به روش FUT و بعد از ظهر همان روز روش FIT روی بیمار انجام می شود. از روش ترکیبی زمانی استفاده می شود که دو روش نام برده شده به تنهایی قادر به رفع طاسی نباشد. تعداد تارهای جدا شده در هر دو روش محدود است از این رو در طاسی هایی که وسعت زیادی دارند، نمی توان فقط به یکی از روش ها بسنده کرد.

روش ترکیبی برای همه بیماران مناسب نیست. بانک موی مناسب یکی از شروط اصلی بیمار کاندیدای روش ترکیبی است. پیش از جراحی باید نواحی اهدا دهنده و دریافت کننده مورد بررسی قرار بگیرند تا مشخص شود که بیمار شرایط لازم برای پیوند را دارد یا خیر. این نواحی باید شامل تراکم موی زیاد و انعطاف پذیری مناسب پوست سر باشند، هیچ گونه زخم در ناحیه اهدا کننده وجود نداشته باشد و ناحیه دریافت کننده در گذشته مورد جراحی ترمیمی قرار نگرفته باشد. پس از بررسی موارد گفته شده، پزشک متخصص تشخیص می دهد که روش ترکیبی برای بیمار مناسب است یا خیر.

در روش FUT، نواری باریک به ابعاد حداکثر ۲٫۵ در ۲۵ سانتیمتر، از پوست و موی پشت سر برداشته می شود. سپس دو بخش جدا شده به یکدیگر متصل می شوند و توسط نخ نایلون بخیه داده می شوند. قابلیت ارتجاعی پوست در این بخش از اهمیت زیادی برخوردار است.

نوار باریک برداشته شده توسط متخصص به گرافت های ریز تبدیل می شود. نوار برداشته شده به بخش دریافت کننده انتقال داده می شود. در این روش میزان سالم ماندن گرافت ها نسبت به روش های دیگر بیشتر است.

پس از انجام عمل FUT در عصر همان روز عمل FIT انجام می شود. در انجام عمل FIT دیگر خبری از بخیه و برش نیست. در روش FIT با کمک دستگاه هایی به نام پانچ، موهای مورد نیاز از قسمت پشت سر، همراه با فولیکول جدا می شوند و در سرم نمکی خوابانده می شوند. حدود دو ساعت برداشت گرافت ها طول می کشد. سپس گرافت های سالم به بخش گیرنده مو انتقال داده می شود. مرطوب ماندن ریشه های مو در طی عمل از اهمیت ویژه ای برخوردار است از این رو متخصص در فواصل کوتاه، به بخش گیرنده مو، سرم نمکی را اسپری می کند.

آشنایی با ویژگی های مثبت و منفی کاشت مو به روش ترکیبی

مزایای روش ترکیبی کاشت مو

  1. این روش برای کسانی که طاسی زیادی دارند کاربرد دارد. هر کدام از روش های کاشت مو به تنهایی پاسخگوی میزان طاسی این افراد نیست از این رو روش ترکیبی، روشی مناسب برای دستیابی به نتیجه مطلوب خواهد بود.
  2. این روش در یک روز انجام می شود و جایگزین دوبار عمل FUT یا FIT در طول یک سال است.
  3. در روش ترکیبی، پوشش کاملی از مو بر روی قسمت طاسی قرار می گیرد.

معایب روش ترکیبی کاشت مو

معایب این روش را در معایب تک تک روش ها باید بررسی کرد. وجود جای اسکار ناشی از بخیه در روش جراحی FUT، امکان پیدایش عفونت و مدت زمان طولانی بهبود بیمار، از جمله معایب روش ترکیبی کاشت مو می باشد.

اگر قصد کاشت مو دارید، می توانید به دانش و مهارت متخصصان و مشاوران کلینیک پوست و زیبایی تندیس اعتماد کنید.