آیا از کم‌کاری تیروئید رنج می‌برید؟

آیا همیشه خسته‌اید؟ آیا وزنتان مرتباً زیاد می‌شود و موهایتان نازک‌تر؟ این علائم اثرات کار و خستگی زیاد است یا نشانه‌های تحت بالینی کم‌کاری تیروئید شماست؟ بیشتر ما درباره‌ی هیپوتیروئید یا همان کم‌کاری تیروئید می‌دانیم. در این شرایط، غده‌ی پروانه‌ای شکل تیروئید شما، قادر به تولید هورمون به میزان کافی نیست. کم‌کاری تیروئید تحت بالینی، نسخه‌ی خفیف‌تری از این شرایط است. در بیشتر اوقات، این شرایط به هیپوتیروئید شدید منجر می‌شود و با ابتلا به بیماری سرخرگ کرونری در ارتباط است. به همین علت، تشخیص سریع و برگرداندن بدن به وضعیت متعادلش، از اهمیت زیادی برخوردار است.

نشانه‌های کم‌کاری تیروئید را بشناسید.

کم‌کاری تیروئید ممکن است برخی نشانه‌های رایج آن را داشته باشد، اما برخی نشانه‌های دیگر را نه. برخی از نشانه‌های معمول کم‌کاری تیروئید عبارت است از:

افسردگی، خشکی پوست، ریزش مو، عدم تحمل سرما، خستگی، افزایش وزن، بزرگ شدن تیروئید، یبوست، مغشوش شدن ذهن

آیا از کم‌کاری تیروئید رنج می‌برید؟

بهترین راه برای پی بردن به اینکه از کم‌کاری تیروئید تحت بالینی رنج می‌برید یا نه، انجام آزمایش خون است. در صورتی که تشخیص داده شود که در چنین شرایطی قرار دارید، احتمالاً باید به مصرف دارو روی آورید. درمان شما شامل لیستی از غذاداروها و تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی شما خواهد بود.

بازیابی تعادل بدن

تا جایی که به رژیم غذایی مربوط است، برنامه‌ی غذایی که شاخص گلوکز در آن پایین باشد می‌تواند برای افرادی که از کم‌کاری تیروئید رنج می‌برند مفید باشد. از آن جا که این افراد احتمالاً مقاوم به انسولین هستند، کم کردن وزن به دست آمده برای آن‌ها دشوار است.

انسولین، هورمونی است که باعث می‌شود شکر موجود در خون به سلول‌‌هایی برود که آن را به عنوان سوخت مصرف می‌کنند. هنگامی که به انسولین مقاوم باشید، شکر موجود در خون به این سلول‌ها نمی‌رود و در نهایت به شکل چربی ذخیره می‌شود. برنامه‌ی غذایی که شاخص گلوکز در آن پایین باشد، بدن شما را از شکر محروم می‌کند و باعث می‌شود دیگر چربی ذخیره نکند و به تدریج نسبت به اثرات انسولین، مقاومت خود را از دست میدهد.

در رابطه با مکمل‌های غذایی، از بین تمام غذاداروهای مناسب برای شرایط تیروئید، ید از همه‌چیز مناسب‌تر است. چرا که برای ساخت هورمون تیروئید ضروری است. یکی دیگر از مواد معدنی مهم برای هر کسی که درگیر مسائل و مشکلات تیروئیدی است، سلنیوم است. در بدن بزرگسالان، تیروئید بیشرین مقدار سلنیوم را دارد. سلنیوم به عنوان یک آنتی اکسیدان با خاصیت ضدالتهابی خود، می‌تواند تولید هورمون تیروئید را تقویت کند.

سخن پایانی

در فرآیند درمان، شرایط ذهن و بدن خود را بهبود بخشید. نسخه‌ی شما، صرفاً دارو نخواهد بود. بلکه، تغییری در سبک زندگی شما برای بازگرداندن سلامتی شماست.اگر فکر می کنید که به کم‌کاری تیروئید تحت بالینی یا خود کم‌کاری تیروئید دچارید، سعی نکنید که خودتان آن را درمان کنید. نتیجه‌ی چنین کار خودسرانه‌ای می‌تواند فاجعه‌بار باشد! از پزشک کمک بگیرید. چرا که پزشکان قبل از تجویز برنامه‌‌ی درمانی، به دقت نتیجه‌ی آزمایش خون شما را بررسی می‌کنند و بایدها و نبایدها را به شما می‌گویند