آیا لیزر درمان قطعی و دائمی موهای زائد به حساب می‌آید؟

تاثیر لیزر بر موهای زائد

موهایی که به آنها زائد می‌گوییم در نواحی مختلف بدن می‌رویند. به طور کل، موهای بدن رنگدانه‌هایی به نام ملانین دارند که در روند رشد مو فعال می‌شوند که با روش لیزر این رنگدانه‌ها بمباران و نابود می‌گردند. در واقع، لیزر با گسیل نور هدایت شده به سمت مو که همان محل تجمع ملانین در ریشه موها است، رنگدانه‌ها را متلاشی می‌کند. تأثیر نور لیزر روی رنگدانه مو بر اساس مکانیسم گرم و نابود کردن مو است که به این مکانیسم فوتو ترمولیز می‌گویند. به دنبال نور هدایت شده لیزر به ریشه مو، رنگدانه مو گرم می‌شود و درنهایت به دلیل افزایش شدید دما، دچار از هم گسیختگی اجزای آن و مرگ سلولی می‌شود.

یا لیزر درمان قطعی و دائمی موهای زائد به حساب می‌آید؟

استفاده از لیزر بهترین روش درمان موهای زائد بدن

لیزر از بین برنده قطعی موهای زائد نیست، ولی بهترین شیوه برای این کار است. ممکن است حدود ۲۰ درصد موها پس از یک دوره لیزر باقی بمانند و بعد از درمان دوباره رشد کنند. رنگدانه‌های پوستی یا همان ملانین‌ها هدف لیزرها هستند و لیزر از طریق تخریب و گرما دادن به فولیکول‌های مو در مرحله فعال چرخه سلولی تأثیرگذار است.

در واقع، با لیزر فولیکول یا ریشه مو از بین می‌رود، نه خود مو و به این ترتیب موها چند وقت بعد بدون ریشه ضعیف و ضعیف‌تر می‌شوند و شروع به ریزش می‌کنند. البته هستند افرادی که پس از چند بار مراجعه و تمام کردن دوره‌ها و جلسات درمانشان از اینکه دیگر مویی در ناحیه درمان رشد نکرده است کاملاً راضی هستند.

افراد با موهای تیره با درمان با لیزر به خوبی پاسخ خواهند گرفت و افراد با موهای سفید، بلوند یا خاکستری ضعیف‌تر جواب خواهند گرفت. نتیجه درمان با لیزر به رنگ پوست، گرادیان تفاوت رنگ پوست و مو و رنگ موها بستگی دارد و بهترین نتایج برای موهای مشکی با پوست‌های روشن است.

کسانی که رنگ موهای روشن مانند قرمز و بلوند با رنگ پوست تیره دارند هم می‌‌توانند از لیزر استفاده کنند، اما به شدت پایین‌تر لیزر نیاز خواهند داشت.

لیزرها باریکه‌ای نور در طول موج خاص هستند و بر اساس همین ویژگی تقسیم‌بندی می‌شوند. لیزر الکساندرایت با طول موج ۷۵۵ نانومتر، لیزر دیود با طول موج ۱۰۶۰۰ نانومتر و لیزر Nd-YAG با طول موج ۱۰۶۴ کار می‌کنند. تمام دستگاه‌های لیزر کاربردهای مختلفی دارند.

الکساندرایت سریع‌ترین لیزر است و از کیفیت خیلی خوبی هم برخوردار است و تنها در ۳۰ دقیقه پوست را لیزر می‌کند. این دستگاه که در میان مردم به دستگاه الکس معروف است برای از بین بردن موهای زائد با هر دو پوست روشن و تیره مناسب است.

یا لیزر درمان قطعی و دائمی موهای زائد به حساب می‌آید؟

لیزر دیود نیز برای رنگ پوست‌های تیره نتایج بهتری در پی دارد و کارایی آن در رنگ موهای روشن کمتر است. بهترین گزینه برای پوست‌های تیره لیزر Nd-YAG است. این لیزر برای بقیه پوست‌ها هم قابل استفاده است، اما نتایج ضعیف‌تری را حاصل می‌کند.

اگر می‌خواهید برای همیشه دیگر خبری از موهای زائد در بدنتان نباشد و تا حالا راه‌های زیادی را امتحان کرده و نتیجه دلخواه را نگرفته‌اید، یک بار برای همیشه به سراغ دستگاه‌های لیزر بروید. البته باید این کار را به متخصصان بسپارید و آن را در مکان‌های درمانی انجام دهید تا بهترین نتیجه عاید شما شود. متخصصان با تجربه‌ای که در این کار دارند می‌دانند کدام شیوه را روی پوست و موهای شما بهترین پاسخ را خواهد داد. به ویژه افرادی که پوست آنها تیره است باید حساسیت بیشتری در انتخاب راه درمان خود داشته باشند.

شما می‌توانید همچنین برای درمان و رفع موهای زائد با کلینیک پوست و مو تندیس تماس بگیرید. کارشناسان این کلینیک با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه از بین بردن موهای زائد، شما را برای انتخاب بهترین راه حل یاری خواهند کرد.