آیا لیزر موهای زائد سرطان‌ زا است؟

امروزه از لیزرها برای از بین بردن موهای زائد، بازسازی سطح پوست برای از بین بردن زخم‌ها، چین و چروک و تقویت‌ کلاژن‌سازی استفاده می‌شود. آیا می‌خواهید بدانید که لیزر موهای زائد سرطان زا است؟ آیا ترس از ابتلا به سرطان، مانع از لیزر موهای زائد شما شده است؟ شما تنها نیستید. این سوالی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. برای پاسخ به این سوال، با ما همراه باشید.

لیزر چیست؟

برای پاسخ این سوال، باید ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که لیزر چیست؟ در واقع لیزرها، اشعه‌هایی در بازه‌ای بی خطر هستنند. در درمان لیزر برای تولید اشعه‌ی لیزر مناسبی که برای کشتن فولیکول مو استفاده می‌شود؛ از اشعه‌ی غیر یونیزه استفاده می‌شود. از این روش برای از بین بردن تاتو، درمان‌های دنداپزشکی، جراحی های پوست و چشم، درمان واریس، درمانی برای سرطان پوست و پر کردن پوست استفاده می‌شود.

نوع تابشی که از لیزرها خارج می‌شود، غیر یونیزه است و با تابش یونیزه‌ای که از منابع هسته‌ای یا اشعه‌های ایکس می‌آید و سرطان‌زا است، متفاوت می‌باشد. از نظر خطر سرطان‌زا بودن، اشعه‌های ایکس و گاما، خطرناک‌ترین اشعه‌ها و در واقع تابش یونیزه‌ با فرکانس بالا هستند. با این حال حتی امروزه نیز از اشعه‌ی ایکس برای عکس‌برداری از استخوان‌های ما استفاده می‌شود.

آیا لیزر به DNA آسیب می زند؟

آن‌چه که اهمیت دارد این است که چه نوع اشعه‌ی یونیزه‌ای از بدن ما عبور می‌کند. این اشعه ممکن است به DNA سلول‌های ما آسیب برساند و ممکن است منجر به ابتلا به سرطان شود. اما این مساله هنگام عبور لیزر از لایه‌های پوست ما اتفاق نمی‌افتد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) اعلام کرده است که انرژی نوری که توسط لیزرها ایجاد می‌شود، به عمق پوست ما نفوذ نمی‌کند. اشعه‌ی لیزر در سطح پوست باقی مانده و این لیزرها باعث آسیب و جهش DNA و تغییر در آن و در نتیجه ابتلا به سرطان نخواهند شد.

استفاده از لیزر برای بیکینی

پالس انرژی نوری مورد استفاده در لیزر موهای زائد برای از بین بردن فولیکول‌های مو طراحی شده است. برخی از زنان درباره‌ی استفاده از لیزر برای خط بیکینی خود و در نزدیکی اندام تناسلی، مردد هستند اما متخصصان می‌گویند که جای نگرانی نیست و خطر ابتلا به سرطان وجود ندارد.

متخصصان می‌گویند که نور ناشی از لیزر، فراتر از فولیکول مو دراندام‌های داخلی نخواهند رفت.در ننیجه؛ باروری آسیبی نخواهد دید. تحریک و قرمزی ناشی از استفاده از لیزر، به راحتی با استفاده از موادی مثل شیر سرد، ژل و یخ برطرف می‌شود. لیزرها بی خطر هستند چرا که لیزرتراپی، از طول ‌موج‌های فرابنفشی که در نور خورشید یافت می‌شوند (UVA و UVB)، استفاده نمی‌کند. چرا که این دو طول موج باعث آسیب به DNA سلول‌ها و سرطان پوست خواهند شد.

ریسک استفاده از لیزر

ریسک استفاده از لیزر برای رفع موهای زائد، با توجه  به نوع پوست، بافت آن و نوع و رنگ موی زائد متفاوت است. رایج‌ترین خطرات لیزر عبارتند از:

تحریک پوست موقت

قرمزی در حین استفاده

تورم جزئی

عوارض جانبی رایج لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد از طریق لیزرهای کوچک با دمای بالا انجام می‌گیرد. به همین علت، برخی عوارض جانبی را باید در نظر گرفت که عبارتند از:

تحریک پوست

قرمزی و حساسیت

احتمال دارد که اندکی قرمزی و حساسیت در ناحیه‌ی موردنظر دیده شود. همین اتفاق بعد از وکس و اپیلاسیون رخ می‌دهد.

تغییر پیگمنت

ممکن است بعد از استفاده از لیزر، تغییراتی در پوست مثل روشن یا تیره شدن جزئی آن را مشاهده کنید. این تغییرات موقتی هستند و جایی برای نگرانی وجود ندارد.

برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان حاضر در کلینیک تندیس در تماس باشید.