تغذیه‌ی پوست

برای این‌که پوست خود را سالم و در بهترین وضعیتش حفظ کنید، باید به آن برسید.برای این که ظاهر شاداب خود را حفظ کنید، باید به تغذیه‌ی پوست خود اهمیت زیادی بدهید. برای تغذیه‌ی بهتر پوستتان، باید از موادی که باید در رژیم غذایی خود بگنجانید، به خوبی مطلع باشید. زمانی می‌توانی از پوست ایده‌آل خود بهره‌مند شویم که احتیاجات پوست خود را از درون و بیرون برآورده سازیم. پس غذایی که می‌خوریم، در سلامت پوست ما اهمیت زیادی دارد.

مواد ضروری برای داشتن پوستی سالم

مواد ضروری برای داشتن پوستی سالم، عبارتند از:

ویتامین آ

ویتامین آ را می‌توان در جگر، تخم مرغ، شیر، لبنیات و سیب زمینی یافت. پیش ساز ویتامین آ، در سبزیجاتی مثل سبزی خوردن و اسفناج، کلم بروکلی پخته، هویج،  کدو حلوایی، پرتقال، گرمک، زردآلو و انبه یافت.

زینک

زینک در موادی مانند دانه‌ی کدو، گوشت بره، بادام زمینی، پودر کاکائو، قارچ، اسفناج و … یافت می‌شود.

ویتامین سی

ویتامین سی در مرکبات، خانواده‌ی کلم‌ها، کیوی، طالبی، خربزه، نخود فرنگی، اسفاج، آناناس، گوجه فرنگی، شلغم و … یافت می‌شود.

اسید چرب امگا ۳

روغن و دانه‌ی کتان، ماهی، آجیل به خصوص گردو، تخم مرغ های غنی شده با امگا ۳، منابع خوبی برای اسید چرب امگا ۳ هستند.

بیوتین

بیوتین در جگر، گل کلم، موز، سفیده تخم مرغ پخته، ساردین، حبوبات، قارچ و مخمر و محصولات تخمیری، بادام و پیاز یافت می‌شود.

سلنیوم

تخمه‌ی آفتابگردان، ماهی تن، ماهی سالمون، گوشت مرغ، تخم مرغ، قارچ، صدف، میگو، جو و … منابع غذایی سلنیوم هستند.

ویتامین ای

 تخمه‌ی آفتابگردان، گوجه‌فرنگی، انبه، بادام، کدو حلوایی و .. منابع غنی ویتامین ای هستند.

ویتامین کا۲

ویتامین کا۲ در ماست، کره‌ی بادام زمینی، سینه‌ی مرغ، تخم مرغ، جگر مرغ و گوشت گاوی که به طور طبیعی رشد و تغذیه کرده‌اند، یافت می‌شود.

پروبیوتیک برای سلامتی معده

ماست پروبیوتیک، پنیرغیرپاستوریزه، شکلات تلخ، کفیر و… پروبیوتیک دارند.

کورکومین برای التهاب

آنتی‌اکسیدان‌ها و تغذیه‌ی پوست

 سبزیجات و میوه‌ها، سرشار از آنتی اکسیدان‌های قوی هستند که به حفاظت از پوست در برابر آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند. رادیکال‌های آزاد مانند مولکول‌های آلوده در هوا هستند. این رادیکال‌ها، اغلب به وسیله‌ی دود سیگار، آلودگی و حتی نور خورشید به شکل UVA، UVB و UVC ایجاد می‌شوند.

آنتی اکسیدان‌ها قادر به از بین بردن اثر رادیکال‌های آزاد هستند و از عمل آن‌ها در بدن فرد جلوگیری می‌کنند. اگر پوست خود را بدون هیچ محافظتی رها کنیم، پوست چروک خواهد شد و روی آن لکه‌ می‌شود. این کار باعث می‌شود که نشانه‌های پیری روی صورت شما دیده شود و به پوست حالتی چرمی خواهد داد. در رژیم غذایی خود، سبزیجات و میوه‌های متنوع را بگنجانید و حداقل ۵ سهم از آن‌ها را در روز در نظر داشته باشید.

وقتی این تغییرات را در رژیم غذایی خود اعمال کردید، انتظار معجزه در یک شب را نداشته باشید. بدن شما برای وفق دادن خود با این مواد غذایی و بازسازی بدن، به زمان احتیاج دارد. دیدن تاثیر این تفییرات بر روی پوست شما، حداقل شش هفته زمان خواهد برد. نتیجه‌ی قابل مشاهده‌ی این تغییرات در رژیم زمان، تعهد و تلاش زیادی می‌طلبد. با این حال، نتایج طولانی مدت این تغییر، ارزش صبر و تلاش شما را خواهد داشت. فراموش نکنید که زیبایی پوست نیازمند مراقبت درونی و بیرونی از آن است. برای حفظ این اثرات، با پزشک در ارتباط باشید.