تفاوت بین آبرسان و مرطوب کننده چیست؟

شاید شما فکر کنید که آبرسانی، کاری است که صرفاً افرادی انجام می‌دهند که پوست خشکی دارند. یا تنها منحصر به افرادی است که پوستشان دهیدراته شده و نیاز به آبرسانی و رسیدگی دارد. با این حال، خوب است بدانید که آبرسانی پوست دقیقاً مانند آبرسانی به بدن است. بدن شما برای داشتن ظاهر و حس بهتر، احتیاج به آبرسانی دارد. فارغ از نوع پوست شما، پوست نیز به آبرسانی نیاز دارد. حال این سوال مطرح می شود که آّبرسانی دقیقاً به چه معناست؟ تفاوت مرطوب کننده و آبرسان چیست؟ از بین محصولات متفاوت اعم از کرم، ژل و روغن‌های موجود در بازار، چگونه بهترین گزینه‌ را انتخاب کنیم که رطوبت موردنیاز پوست خود را تامین کنیم؟

تفاوت آبرسان و مرطوب‌کننده

از نظر علمی، مرطوب‌کننده یک اصطلاح کلی برای انواع مرطوب‌ کننده است:

  •  اسید چرب و روغن  (emollients): نرم‌کننده‌هایی که در لوسیون‌ها وجود دارند. ترک‌های کوچکی که بین سلول‌های پوست ایجاد می‌شوند را پر می‌کنند.
  • اسکوالن:  روغن با منشا روغن زیتون
  • اکلاسیو (occlusive): مرطوب کننده‌هایی مانند وازلین که روی پوست قرارگرفته و مانع تبخیر آب پوست می‌شوند.)
  • هومکتانت  (Humectants): از اجزای دیگر لوسیون، با جذب رطوبت پوست را مرطوب نگه می‌دارند. همچنین بدن را برای تولید بیشتر مواد مومی شکل که مانع از دست دادن رطوبت می‌شود، تشویق می‌کنند.

پری رومانوفسکی، داروساز زیبایی و بنیان‌گذار شرکت بیوتی برینز می‌گوید: «دو واژه‌ی آبرسان و مرطوب‌کننده، عناوینی برای بازاریابی هستند و برندها این دو را هرطور که بخواهند تعریف می‌کنند.» با این که هیچ استاندارد مشخصی برای تعریف مرطوب‌کننده و آبرسان وجود ندارد، برندهای مختلف از این دو اصلاح برای تفکیک نحوه ی رطوبت‌رسانی به پوست، استفاده می‌کنند.

آیا آب، مرطوب‌کننده‌‌ی خوبی است؟

آب به تنهایی آن‌قدر قوی نیست که بتواند پوست را مرطوب نگه دارد. علاوه بر این احتمال دارد که بعد از اینکه از حمام بیرون بیایید، به همراه روغن‌های طبیعی پوستتان تبخیر شود. در واقع خوب است بدانید که هرقدر بیشتر پوست خود را بشویید و بعد از آن از مرطوب کننده و آّبرسان استفاده نکنید، احتمال بیشتری وجود دارد که پوست شما خشک شود.

مرطوب‌کننده‌ها، موادی بر پایه‌ی روغن هستند که عوامل اکلاسیو مانند روغن معدنی یا وازلین یا امولینت‌هایی مانند روغن‌های گیاهی یا استر دارند.این‌ها از طریق ایجاد لایه‌ای بر سطح پوست و جلوگیری از تبخیر آب، عمل می‌کنند. همچنین باعث می‌شوند که پوست کمتر خشک باشد و نرم شود. رومانوفسکی می‌گوید: «آبرسان‌ها شامل موادی مانند گلیسرین یا هیالورونیک اسید هستند که هومکتانت نام دارند. هومکتانت‌ها آب را از محیط یا پوست جذب کرده و آن‌ها رو بر روی پوست، حفظ می‌کنند.

دانستن تفاوت بین این دو و نحوه‌ی عملکردشان اهمیت بسیاری دارد.چراکه استفاده از هر کدام تاثیر مهمی بر سلامت پوست شما دارد. هدف نهایی ممکن است یکسان باشد _ داشتن پوستی هیدراته_ اما برنامه‌ی موردنظر برای رسیدن به این هدف، به نوع پوست شما بستگی دارد.

چه محصولی برای پوست شما مناسب است؟

محصولات بسیار متنوعی در بازار وجود دارند، از بالم‌ها گرفته تا روغن‌ها، از ژل‌ها تا پمادها، ولی حقیقت این است که بیشتر این محصولات، کار یکسانی انجام می‌دهند. دکتر رومانوفسکی می‌گوید: «بیشتر محصولات و لوسیون‌های پوستی شامل مواد اکلاسیو و امولینت و هومکتانت هستند و به طور همزمان کار مرطوب‌کنندگی و آبرسانی را انجام می‌دهند. شکلی که محصول دارد _ژل، بالم، روغن، کرم و …_ تاثیر چندانی در عملکرد محصول ندارد. بلکه آن چه موثر است مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن محصول است. شکل محصول تنها بر نحوه‌ی استفاده از محصولات تاثیر می گذارد»

با توجه به آن‌چه در بالا ذکر شد، همیشه روی محصول را بخوانید تا از مواد تشکیل دهنده‌ی آن آگاه شوید. گاهی اوقات ممکن است پوست شما تنها به یکی از دو محصول _آبرسان و مرطوب‌کننده_ احتیاج داشته باشد، نه هردوی آن‌ها. با داشتن اطلاعات بیشتر درباره‌ی نوع پوست خود، بیشترین میزان آبرسانی را خواهید داشت.

اگر پوست خشکی دارید، از یک مرطوب‌کننده‌ی غلیظ‌تر استفاده کنید.

اگر پوست شما به طور طبیعی در طول سال، خشک است و گاهی پوسته‌پوسته می‌شود, احتمال آن می‌رود که این موضوع به دهیدراته شدن آب و هوایی مربوط نباشد. صرفاً پوست شما در نگهداری رطوبت مشکل دارد. به همین علت، لازم است که برای نگه داشتن رطوبت پوست، یک لایه‌ی محافظتی بر سطح آن ایجاد کنید. یک مرطوب‌کننده‌ی امولینت غلیظ به جلوگیری از تبخیر آب از سطح پوست کمک می‌کند. در صورت مناسب بودن فرمول محصول، محصول مذکور قادر خواهد بود که تمام مواد موردنیاز پوست شما را حتی در طول زمستان تامین کند.

بهترین راه‌حل برای آبرسانی پوست به شدت خشک چیست؟

دکتر رومانوفسکی می‌گوید بهترین راه‌حل برای پوست‌های واقعا خشک عوامل اکلاسیو است. راه‌حل چنین پوستی، همان روش قدیمی استفاده از وازلین و محصولات وازلینی است. با این حال اگر استفاده از وازلین برای شما خوشایند نیست، استفاده از شی باتر یا روغن کانولا یا روغن دانه‌ی سویا مناسب است. مواد تشکیل‌دهنده‌ای که حتماً باید امتحان کنید شامل این مواد است: وازلین، روغن‌های گیاهی، مانند روغن‌ جوجوبا و روغن‌ نارگیل است

بهترین راه‌حل برای آبرسانی پوست دهیدراته چیست؟

اگر پوست دهیدراته‌ای دارید، باید به شکل فعالانه‌ای، آب را به پوست خود برگردانید. به دنبال سرم آبرسانی باشید که اسید هیالورونیک داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که هیالورونیک اسید بهترین ماده‌ی آبرسانی پوست است. اسید هیالورونیک تا ۸ برابر وزن خود، آب درون خودش نگه می‌دارد و مقدار هیدرات موردنیاز پوست را به آن برمی گرداند. مواد تشکیل‌دهنده‌ای که حتما باید امتحان کنید شامل عسل، آلوئه‌ورا و اسید هیالورونیک است.

بهترین راه‌حل برای آبرسانی پوست چرب چیست؟

اگر پوست چربی دارید، از آبرسان‌ها و مرطوب‌کننده‌هایی که بر پایه‌ی آب هستند استفاده کنید. صرفاً داشتن پوست چرب، به این معنا نیست که پوست شما دهیدراته نیست. اگر پوست شما دهیدراته باشد، ممکن است مشکلات چربی پوست شما تشدید شود. پوست چرب نمی‌تواند به خوبی رطوبت را نگه دارد. از آن‌جا که رطوبت پوست از بین می‌رود، پوست دهیدراته خواهد شد و باعث می‌شود که پوست چربی بیشتری تولید کند. این چرخه‌ بی‌انتهاست و تنها راه برای متوقف کردن این چرخه، آبرسانی مناسب پوست است. به دنبال مرطوب‌کننده‌ها و آبرسان‌های غیرکومودن‌زا باشید. محصولاتی که بر پایه‌ی آب هستند، روی پوست سبک‌تر هستند و منافذ شما را نمی‌بندند.

چگونه بدانیم که یک محصول، در دسته‌ی مرطوب‌کننده‌ها جا می‌گیرد یا آبرسان‌ها؟

سوالی که مطرح می‌شود این است که کدام محصول برای هیدارته نگه داشتن پوست، بهتر است؟ آبرسان یا مرطوب‌کننده؟ پاسخ احتمالاً هردوی آن‌ها خواهد بود. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد؛ همه‌ی این‌ مسائل به نوع پوست شما بستگی دارد و اغلب کرم‌ها، هردوی این ‌کارها را انجام می‌دهند. در ذیل، جدولی کاربردی برای کمک به تشخیص این‌که مراقبت پوستی شما صحیح است یا خیر، آمده است.

آبرسان و مرطوب کنندهماده تشکیل دهنده
آبرسانهیالورونیک اسید
آبرسانگلسیرین
آبرسانآلوئه ورا
آبرسانعسل
مرطوب کنندهروغن هایی مثل روغن نارگیل و بادام
مرطوب کنندهشی باتر
مرطوب کنندهروغن های گیاهی مثل سکوالن، جوجوبا، درخت چای
آبرسانموسین حلزون
مرطوب کنندهروغن های معدنی
مرطوب کنندهلانونین
آبرساناسید سیتریک
آبرساناسید لاکتیک
عملاً نه آبرسان است و نه مرطوب‌کننده. سرامید‌ها لایه‌ی حفاظتی پوست را تقویت کرده و مانع از دست رفتن رطوبت پوست می‌شود.سرامیدها

 

 

استفاده‌ی همزمان از آبرسان و مرطوب‌کننده، می‌تواند مفید باشد. استفاده از هومکتانت‌هایی مانند اسید هیالورونیک و سپس استفاده از اکلاسیو‌هایی مانند روغن‌های گیاهی برای حفظ رطوبت پوست، موثر است. اگر به دنبال راهکار ساده‌تری برای انجام آبرسانی و رطوبت‌رسانی هستید، از محصولی استفاده کنید که هردوی این‌کارها را با هم انجام می‌دهد. ماسک‌های صورت، گزینه‌ی مناسبی برای این کار هستند. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان کلینیک تندیس در ارتباط باشید.