تفاوت بین سرفه خشک و سرماخوردگی

به گزارش سایت دلسیم سرفه های خشک ممکن است آزار دهنده و ناخوشایند باشند، اما آنها می توانند چند علت اصلی را شامل می شوند: عمدتا آلرژی (همچنین به نام رینیت آلرژیک)، سرماخوردگی و یا آنفولانزا. ما یک راهنمایی مفید برای کمک به شما در تشخیص تفاوت بین این دو تهیه کرده ایم. اما اگر در مورد سرفه خود نگران هستید، از پزشک خود برای تشخیص دقیقتر بازدید کنید.

یک علت مشترک اساسی

چه شما از سرفه آلرژیک یا سرفه مربوط به بیماری عفونی رنج می برید، در هر دو حالت “رفلکس سرفه” یکسان است. سرفه زمانی شروع می شود که انتهای عصب های خاصی در راه های هوایی شما نوعی اختلال را تشخیص دهد، سپس سیگنال های آن را به مغز ارسال می کند که چیزی در سیستم تنفسی شما دچار مشکل شده است. هنگامی که مغز شما سیگنال های به اندازه کافی برای تصمیم گیری در مورد اینکه ممکن است مشکلی در راه هوایی وجود داشته باشد دریافت کند, یک سیگنال شیمیایی را برای شروع سرفه ارسال می کند.

ارتباطات ریه و مغز همچنان باقی می ماند، مهم نیست که علت سرفه شما چیست. سرفه های مرتبط با آلرژی ممکن است بخاطر تحریک در راه های هوایی شما ایجاد شود. این تحریکها که ناشی از پاسخ ایمنی نامناسب یا بیش از حد حساس به ذرات نسبتا بی ضرر موجود در فضا (مانند گرده) است، در حالی که التهاب مربوط به سرماخوردگی و یا آنفولانزا ناشی از عفونت ویروسی است.

مقایسه سرفه های آلرژیک و سرفه های سرد و یا آنفولانزایی: زمان بندی سرفه

اگر سرفه شما به علت آلرژی ایجاد شود، بر عکس سرفه ناشی از سرماخوردگی و یا آنفولانزا، در زمان بروز علائم تغییراتی را مشاهده خواهید کرد. اگر آلرژن در بعضی شرایط آب و هوایی وجود داشته باشد سرفه های مرتبط با آلرژی ممکن است در پاسخ به تغییر در فصل شروع شود، اما نه دردیگر شرایط  فصلی و اب و هوایی. همچنین ممکن است در بعضی از شرایط متفاوت در یک روز سرفه بیشتری داشته باشید. به عنوان مثال، ممکن است در اداره مشکلی احساس نکنید، اما به دلیل آلرژن های موجود در خانه مانند حساسیت به حیوانات یا دود سیگار, شبها شروع به سرفه کنید. سرفه های مرتبط با آلرژی ممکن است شما را برای هفته ها یا حتی ماه ها در یک زمان تحت تاثیر قرار دهد و شدت علائم ممکن است از یک روز تا روز بعدی شدیدتر و یا خفیفتر شوند.

اگر سرفه شما به علت سرماخوردگی و یا آنفولانزا رخ دهد، علائم سرفه روز به روز شدت میگیرند و پس از بهبودی به تدریج کاهش می یابد. در حالی که شما ممکن است برخی از تغییرات در علائم زمانبندی را مشاهده کنید, برای مثال شبها بیشتر از صبح سرفه کنید.

مقایسه سرفه های آلرژیک و سرفه های سرد و یا آنفولانزایی: علائم دیگر به جز سرفه

شما ممکن است با مشاهده علائم دیگر که همراه با سرفه تجربه می کنید، بتوانید علت و نوع سرفه خود را رمزگشایی کنید. در حالی که سرماخوردگی، آنفولانزا و آلرژی ها علائم رایج و مشترکی مانند عطسه و گرفتگی بینی یا آبریزش دارند، اما معمولا از جهات دیگر متفاوتند. آلرژی می تواند خارش چشم، خارش و سوزش گلو و تیرگی زیر چشم ایجاد کند.

اگر سرفه شما از سرما یا آنفولانزا ناشی شود، ممکن است احساس خستگی, کوفتگی یا درد داشته باشید، تب و یا (در صورت ابتلا به آنفلوانزا) احساس تهوع کنید. در طی ابتلا به بیماری و بعد از آن در دوران بهبود سرفه شما ممکن است از خشک به مرطوب و مخاطی – و یا بالعکس – تبدیل شود.

منبع

سرما خشک