تنظیم PH پوست چگونه انجام می‌شود؟

بسیاری از محصولات، به خصوص پاک کننده‌ها و تونرها، چندین کار را به صورات همزمان انجام می‌دهند. یکی از این کارها، تنظیم سطح PH پوست ما است. اما تنظیم PH پوست یعنی چه؟ برای روشن شدن این موضوع، به سراغ دکتر ریچل نظریان در نیویورک می‌رویم.  دکتر نظریان برای ما توضیح خواهد داد که تاثیر PH بر پوست چیست و چرا و چگونه تنظیم PH پوست مهم است.

PH چیست؟

PH به گفته‌ی دکتر نظریان، یک مقیاس عددی (معمولاً بین ۰ تا ۱۴) است که میزان اسیدی (یا خنثی) بودن چیزی را اندازه می‌گیرد. پوست نیز مانند هر دستگاه دیگری در بدن، در یک محیط ایده‌آل، بهترین عملکرد خود را دارد. بهترین وضعیت پوست در PH حدود ۵٫۵ است. این مقدار اندکی اسیدی است. پوست در PH ایده‌آل، همراه با روغن های طبیعی، مرطوب‌کننده‌ها و باکتری‌ها، به عنوان یک عامل حفاظتی واقعی، عمل می‌کند. مجموع عواملی که این سپر را ایجاد می‌کنند، اسید منتل نام دارد.

چرا تنظیم PH برای پوست مهم است؟

دکتر نظریان می‌گو‌ید که بیش از حد بالا یا پایین بودن PH پوست، اکوسیستم پوست را بر هم زده و در هنگامی که روغن‌ها یا باکتری های طبیعی پوست، دچار مشکل می‌شوند؛ باعث تحریک یا التهاب می‌شود. ارتباط بین PH و باکتری‌ها، ناشی از تغییر بیش از حد PH است که باعث می‌شود که باکتری‌های مفید نتوانند به خوبی عمل کنند و باکتری‌های بد جای آن‌ها را می‌گیرند.

نشانه‌های از بین رفتن تعادل PH چیست؟

دکتر نظریان می‌گویند: در بیشتر موارد وقتی افراد می‌گویند: پوستشان بیش ازحد قرمز یا خشک یا چرب شده است، خارش دارد یا پوسته پوسته شده است، به این علت است که تعادل پوستشان برهم خورده است و PH آن تغییر کرده  است. این موضوع  باعث ملتهب و ناهمگونی پوست می‌شود.

اگر چه مفهوم تعادل PH هنوز در حال بررسی است، با این حال به نظر می‌رسد که PH بیش از حد بازی، باعث خشک شدن و از دست رفتن رطوبت پوست می‌شود که باعث اگزما و بروز نشانه‌های پیری مانند چین و چروک و ایجاد خطوط  می‌گردد.  در حالی که بیش از حد پایین بودن PH در طیف اسیدیته، باعث التهاب و قرمزی خواهد شد. همین مساله دربارهی سیستم درونی نیز صادق است. ما باکتری‌هایی داریم که به تقویت سیستم ایمنی و کم شدن باکتری‌های مضر کمک می‌کنند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ‌هنگامی که این تعادل حساس را بر هم می‌زنیم، آکنه، آکنه رزاسه (آکنه‌ی دوران بزرگسالی) و تحریکات پوستی در پوست ایجاد خواهد شد. هرگونه تغییر شدید در این تعادل، مانع از این خواهد شد که پوست در بهترین سطح از زیبایی و عملکرد خود قرار بگیرد.

چه چیزی بر تعادل PH پوست اثر می‌گذارد؟

هرجیزی می‌تواند بر تعادل PH پوست اثر بگذارد: محصولات پوستی که استفاده می‌کنید، چیزی که پوست خود را با آن می‌شورید (صابون‌های قدیمی بیش از حد قلیایی هستند)، این‌که چند وقت یکبار پوست خود را می‌شویید و حتی چیزی که می‌خورید. اگر از محصولاتی استفاده می‌کنید که بیش از حد اسیدی یا بازی هستند، ممکن است PH پوست شما تغییر کند. بیشتر مراجعین برای حل مشکلات پوستی خود به دنبال درمان‌های خانگی خستند ولی این کار از ریسک بالایی برخوردار است، چرا که بیشتر محصولات خانگی PH مناسبی برای پوست ندارند.

چگونه می‌توان تعادل PH پوست را دوباره تنظیم کرد؟

پروبیوتیک‌ها می‌توانند تعادل PH پوست و باکتری‌ها را از درون و بیرون دوباره تظیم کنند.اما برای تعادل PH و جلوگیری از اخلال  در عملکرد باکتری‌های مفید لازم است که به یک رژیم خوب پیابند باشید. امروزه بسیاری از محصولات پوستی موضعی، پروبیوتیک دارند و یا بر روی آن‌ها درج شدئه است که از تعادل PH برخوردار هستند. هردوی این‌ها موجب بازیابی پوستی ایده‌آل خواهد شد. علاوه بر این به خاطر داشته باشید که با پوست خود با لطافت برخورد کنید و از بیش از حد شستن و لایه‌برداری بیش از حد آن بپرهیزید. در غیر این صورت اسید منتل حساس آسیب خواهد دید. از پوست خود محافظت کنید تا پوست شما از شما محافظت کند.

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی مراقبت‌های پوستی با کارشناسان کلینیک تندیس در ارتباط باشید.