چگونه جای جوش و آبله مرغان و سالک را از بین ببریم؟

جای جوش و آبله مرغان و سالک 

برخی بیماری‌های پوستی، بعد از این که دوره آنها تمام می‌شود، متأسفانه به دلیل درگیری زیاد پوست لک‌هایی از خود باقی می‌گذارند. اما هیچ کدام از لک‌ها به اندازه لک‌های ایجاد شده در صورت آزار دهنده نیستند.  

همیشه برای رفع این لک‌ها درمان‌هایی وجود داشته است. لک‌های به جا مانده از آبله مرغان و سالک و جای جوش‌ها به روش‌های مختلفی حذف می‌شوند.

یکی از مدرن‌ترین و کارآمدترین روش‌های از بین بردن لک‌ها از روی پوست میکرونیدلینگ است. این درمان تا به حال توانسته است رضایت تمام بیماران را در صاف کردن و از بین بردن ناهمواری‌ها در پوست به خصوص پوست صورت جلب کند.

جای جوش چگونه ایجاد می‌شود؟

جوش‌ها در اثر مسدود شدن غدد چربی در پوست ایجاد می‌شوند. وقتی چربی نتواند به خارج پوست راه پیدا کند، در زیر پوست جمع می‌شود. استرس‌ها و تنش‌ها، داشتن پوست چرب، غدد درون ریز و ژنتیک از عوامل بروز آکنه یا همان جوش هستند. در سنین نوجوانی این جوش‌ها بیشتر در پوست مشاهده می‌شوند. بعد از این که جوش‌ها درمان می‌شوند، در بیشتر موارد، حالت حفره‌ای در پوست از آنها به جا می‌ماند.

درمان جای جوش با میکرونیدلینگ

شیوه‌های مختلفی برای رفع جای جوش‌ها وجود دارد، اما میکرونیدلینگ یکی از بهترین درمان‌ها است. در این درمان، پوست تحریک به کلاژن سازی می‌شود. به این ترتیب، با ساخت کلاژن و الاستین پوست بافت خود و جای جوش را ترمیم می‌کند. این شیوه ایمن و بدون عارضه است.

جای سالک چگونه ایجاد می‌شود؟

سالک بیماری پوستی است که عامل ایجاد آن یک انگل است. این بیماری چند نوع دارد. شایع‌ترین نوع آن سالک پوستی است. در این بیماری زخم‌هایی در پوست ایجاد می‌شود. زخم‌ها در طی چند ماه یا چند هفته بروز می‌کنند. شکل زخم‌ها در اثر گذر زمان عوض می‌شود. بعد از تمام شدن دوره بیماری، زخم‌ها از خود ردی روی پوست باقی می‌گذارند. وجود این لک‌ها برای بیماران در بسیاری موارد قابل تحمل نیست.

درمان جای سالک با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ که به درمان تحریک کلاژن سازی شهرت دارد، برای از بین بردن جای سالک بسیار مفید است. در این شیوه بافت آسیب دیده بازسازی و رد بیماری حذف می‌شود. به این ترتیب، ظاهر پوست تغییر می‌کند. کلاژن سازی و ساخت الاستین می‌تواند برای همیشه جای بیماری سالک را از روی پوست درمان کند. این شیوه یکی از بهترین شیو‌ه‌های از میان برداشتن لک‌ها است.

جای آبله مرغان چگونه ایجاد می‌شود؟

آبله مرغان نیز بیماری است که فرد در آن گرفتار تاول‌های پوستی و دردناک می‌شود. این تاول‌‌ها روی صورت و قفسه سینه مشاهده می‌شوند. اندازه این زخم‌ها روی پوست در افراد مختلف متفاوت است و گاهی خیلی بزرگ هستند. بعد از پایان بیماری، در برخی از افراد جای زخم‌ها در پوست باقی می‌ماند. چون در این بیماری پوست صورت نیز درگیر می‌شود، باید برای رفع لک‌ها چاره‌ای اندیشیده شود.

درمان جای آبله مرغان با میکرونیدلینگ

جای آبله مرغان از موارد قابل درمان با روش میکرونیدلینگ است. این شیوه درمانی، با افزایش ساخت کلاژن و الاستین با تحریک فیبروبلاست‌ها در لایه درم موجب صاف و هموار شدن پوست می‌شود. هر چقدر زخم‌ها عمیق‌تر باشند و به عمق پوست نفوذ کرده باشند، لک ایجاد شده نیز بیشتر قابل مشاهده خواهد بود. عمق نفوذ سوزن‌های استفاده شده در این دستگاه و سرعت ضربات آنها بالا است و به این ترتیب جای زخم‌ها برای همیشه از روی پوست حذف خواهند شد.

چه کسانی نمی‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند:

  • افراد دارای زخم باز
  • افرادی که طی یک سال گذشته تحت پرتودرمانی بوده‌اند
  • افراد دارای عفونت پوستی یا تب خال
  • زنان باردار یا شیر ده
  • افرادی که سابقه التیام دیر هنگام زخم دارند