خداحافظی با پوست خشک

مراقب کامل پوست خشک در فصل زمستان

کافیست در یک روز سرد زمستانی تنها چند دقیقه را در بیرون از خانه سپری کنید تا بلافاصله اثرات سرما را روی پوست خشکتان مشاهده کنید. نقاطی از پوست بدن که تحت محافظت لباس نیستند و مستقیما با محیط بیرون در تماسند به سرعت دچار خشکی و خارش و فشار و کشیدگی می شوند. علاوه بر این، به مدت طولانی در معرض سرمای خشک قرار گرفتن می تواند باعث شکستگی مویرگها شده و این پارگی رگهای کوچک و به هم پیچیده ممکن است باعث بروز قرمزی و کبودی در سطح پوست شود.

نکات محافظت از پوست در محیط بیرون از منزل

برای محافظت از پوست از آسیب UV، یک مرطوب کننده با SPF 15 یا بالاتر استفاده کنید. اهمیت این موضوع هنگامی که زمین پوشیده از برف است و نور خورشید بیشتر به پوستتان منعکس میشود بیشتر است.
با استفاده از کلاه، روسری و دستکش از پوست محافظت کنید.
چه در روزهای آفتابی, بادی و یا برفی حتما از عینک های آفتابی استفاده کنید. چون از بروز آسیب در پوست اطراف چشم جلوگیری میکند. هم چنین به این دلیل که پوست اطراف چشمتان را کمتر جمع میکنید احتمال و میزان بروز چین و چروک در پوست نازک و حساس دور چشم نیز کمتر میشود.

نکات محافظت از پوست در خانه

حتما از یک دستگاه بخور برای تامین رطوبت مورد نیاز خانه استفاده کنید. سیستم های گرمایشی نیز به اندازه ی سرمای خشک بیرون از خانه, باعث کاهش رطوبت هوا و خشکی میشوند.
مدت زمان دوش گرفتنتان را کوتاهتر کرده و دمای آب را هم کاهش دهید. دوش های آب داغ و طولانی (با اینکه ممکن است فوق العاده مطبوع و لذت بخش باشند) می توانند باعث کاهش چشمگیر رطوبت مورد نیاز پوست شوند.
برای پاک کردن آرایش و گرد و خاک و آلودگی ها از روی پوست به جای صابون های معمولی از پاک کننده های مخصوص صورت استفاده کنید. شوینده های قوی مثل صابون باعث از بین رفتن رطوبت و چربی لازم پوست میشوند.
بلافاصله بعد از دوش گرفتن از یک مرطوب کننده یا لوسیون بدن مغذی استفاده کنید. اگر وقت کافی برای اینکار ندارید میتوانید از لوسیون های داخل حمام و یا شوینده های کرمی مخصوص پوست خشک استفاده کنید. استفاده از این محصولات هم باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما مشود و هم کارایی مفیدی دارد.
استفاده از یک کرم شب مغذی و مرطوب کننده کمک زیادی به شاداب و هیدراته نگه داشتن پوست شما میکند. به دنبال یکی از آنهایی که حاوی گلیسیرین (برای تامین رطوبت پوست)، پترولاتوم (برای جلوگیری از از دست دادن رطوبت)، و نیاسینیمید (برای کمک به افزایش رطوبت طبیعی پوست) هستند باشید تا رطوبت و آب کافی به پوستتان برسد.

منبع

پوست خشک