درباره‌ی مراقبت از موها در پاییز چه می‌دانید؟

با پایان رسیدن تابستان و شروع فصل پاییز، باید در نحوه‌ی مراقبت‌ از موها تغییراتی اعمال کرد. هوای پاییزی، خشک و سرد است و باعث می‌شود که موهای شما وز، شکننده و خارج از کنترل شود. در این متن به بررسی راه‌هایی برای مراقبت از موها در پاییز می‌پردازیم.

 • موهای خود را دم اسبی نبندید.

دم‌اسبی بستن مو، استایل خوبی برای روزهای گرم تابستان است. با این حال این مدل مو، باعث ایجاد فشار به کف سر می‌شود. از آن‌جایی که در فصول سرد، موها خشک می‌شوند؛ این مدل مو برای فصول سرد مناسب نیست. موهای خود را در پاییز و زمستان باز بگذارید. در صورتی که یک یا دوبار در هفته، از مدل موی دم‌اسبی استفاده می‌کنید، هیچ وقت با این مدل مو نخوابید.

 • موهای خود را نوک‌گیری کنید.

حتماً هر دو یا سه ماه، یکبار انتهای ساقه‌ی موهای خود را کوتاه کنید. تابش نور خورشید در تابستان، می‌تواند باعث آسیب دیدن و سوختن موهای شما شود. هر قدر موهای شما بلندتر باشد، احتمال شکننده شدن موهای شما بیشتر است.

 • آّبرسانی بیشتری به موهای خود انجام دهید.

داشتن روتینی از ماسک‌ها برای موهایتان ضروری است. این کار باعث حالت‌دهی به ساقه‌ی موهای شما و براق شدن آن‌ها خواهد شد. برای مقابله با گره‌خوردگی‌های ناشی از پوشیدن روسری یا کلا، دوبار در هفته، از کاندیشنرهای قوی مو استفاده کنید. اگر دو یا سه بار در هفته و فقط برای ده دقیقه، برای موهای خود وقت بگذارید، نتیجه‌ی آن‌ را خواهید دید.

 • محصولات متناسب با فصل انتخاب کنید.

استفاده از دستگاه‌های حرارتی مثل سشوار، اتو مو و بابلیس می‌تواند باعث آسیب دیدن موهای شما به ویژه در فصول سرد شود. بنابراین حتماً در روتین مراقبت از موهای خود در زمستان، استفاده از محصولاتی مانند کرم مو، موس، سرم، اسپری را بگنجانید. برای جلوگیری از شکننده شدن موهایتان، قبل از استفاده از سشوار یا اتو مو، از محصولات محافظ در برابر حرارت استفاده کنید.

 • شامپو و حالت‌دهنده‌ی جدیدی بخرید.

سعی کنید از محصولاتی برای شستن موهای خود استفاده کنید که گردوغبار و دود و عوامل محیطی را از روی موها بشویند اما روغن‌ طبیعی مو را از بین نبرند.

 • از جادوی روغن نارگیل غافل نشوید.

این ماده‌ی کاملاً طبیعی، موفق شده است که محبوبیت خود را دوباره احیا کند. روغن نارگیل برای پوست و مو فواید بسیاری دارد. دو قاشق چای خوری از روغن نارگیل را به موی خود بزنید. در صورتی که کف سر شما چرب است، از مالیدن روغن نارگیل به کف سر، خودداری کنید. بیشتر روغن را به ساقه‌ی مو بزنید. کلاه حمام روی موهای خود قرار دهید. بعد از ۳۰ دقیقه، موها را با شامپو و آب ولرم بشویید. بعد از اینکه موها را بشویید، متوجه نرم شدن مو خواهید شد.

 • از شستن مکرر موها، خودداری کنید

اگر هرروز موهای خود را می‌شویید، وقت آن رسیده است که در روتین مراقبت‌ از موهای خود در زمستان، تغییر ایجاد کنید. بیش از حد شستن موها، روغن‌های طبیعی مو را که باعث رطوبت‌رسانی و حفاظت از مو می شوند؛ از بین می‌برد. این روغن‌ها در فصول سرد بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارند.

سعی کنید فاصله‌ی بین شستن موهایتان را بالا ببرید. اگر عادت دارید که موهیتان را یک روز در میان بشویید، دوروز در میان را امتحان کنید. اگر احساس می‌کنید که موهای بیش از حد خشکی دارید، هر سه روز یکبار را امتحان کنید.

 • بدن خود را هیدراته نگه دارید.

آیا می‌دانید که هر تار مو از ۲۵ درصد آب تشکیل شده است؟ آبرسانی بدن از درون شروع می‌شود. نوشیدن آب کافی به تقویت رشد مو از ریشه تا نوک، کمک می‌کند. نوشیدن آب به داشتن پوست سر سالم‌تر کمک می‌کند و از مشکلاتی مانند خشکی، خارش و شوره‌ی کف سر در طول زمستان جلوگیری می‌کند. در صورتی که آب کافی ننوشید، پوست خسته و رنگ‌پریده به نظر می‌رسد. همین موضوع درباره‌ی سلامت مو نیز صادق است. هیدراته نگه داشتن بدن باعث جلوگیری از موخوره و شکننده شدن مو می‌شود.

 • در فصل‌های سرد از رنگ‌ موهای تیره استفاده کنید.

سایه‌روشن‌های بلوند را برای تابستان نگه دارید. در پاییز و زمستان از رنگ‌های تیره استفاده کنید. رنگ‌های تیره برای زمستان مناسب‌تر و به‌روزتر هستند. علاوه بر این تعداد دفعاتی که نیاز به دکلره دارید، کمتر می‌شود. اگر می‌خواهید در طول زمستان، موهایی براق، سالم داشته باشید. دکلره کردن مو به شما کمک نخواهد کرد!

 • حتماً قبل از بیرون رفتن از خانه، موهای خود را خشک کنید.

قبل از خروج از منزل، حتماً موهای خود را کاملاً خشک کنید. در غیر اینصورت موهای شما بسیار شکننده خواهد شد. در صورتی که نمی‌خواهید از سشوار استفاده کنید؛ موهای خود را در شب بشویید تا صبح احتیاجی به خشک کردن موها، قبل از بیرون رفتن از منزل نداشته باشید.

در صورتی که واقعاً وقت ندارید و باید با موهای خیس، از خانه بیرون بروید؛ موهای خود را با کلاه یا روسری بپوشانید. هر چقدر کمتر در معرض عوامل هوای سرد قرار بگیرید، بهتر است.

 • از ابریشم غافل نشوید.

استفاده از شال‌های پشمی و پنبه‌ای در زمستان، محبوبیت زیادی دارد. با این حال خوب است بدانیم که استفاده از پنبه و پشم، باعث شکننده شدن مو می‌شود. ابریشم از نازک شدن، گره خوردن و موخوره‌ی مو جلوگیری می‌کند. پشم و پنبه، ممکن است هنگام لمس احساس نرمی داشته باشند. با این حال بافت آن‌ها، باعث آسیب دیدن و شکننده شدن مو می‌شود. به همین علت است که استفاده از روبالشی‌های ابریشمی توصیه می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر با متخصصین پوست و موی کلینیک تندیس در ارتباط باشید.