درمان‌ها و مراقبت‌های بعد از کاشت مو را تا چه اندازه باید جدی گرفت؟

در مورد مراقبت های بعد از کاشت مو بیشتر بدانیم

کاشت مو در واقع یک نوع عمل جراحی محسوب می‌شود و پس از انجام آن باید مراقبت‌ها و توصیه‌هایی که پزشک معالج می‌دهد مد نظر داشته باشید. عوارض پس از این جراحی مختلف هستند و هر کدام از آنها ممکن است پس از کاشت مو در بدن فرد دیده شوند که به مراقبت‌های خاص خود نیاز دارند. در ادامه عوارضی که ممکن است پس از کاشت مو بروز کنند آورده شده‌اند.

درمان‌ها و مراقبت‌های بعد از کاشت مو را تا چه اندازه باید جدی گرفت؟

عارضه‌های پس از کاشت مو

پس از جراحی ممکن است خونریزی دیده شود که اگر چنین عارضه‌ای دیده شود و نتوانید با استراحت یا وارد کردن فشار به محل خونریزی کنترل کنید، باید با پزشک معالج خود تماس بگیرید تا درمان لازم را به شما توصیه کند.

گاهی احتمال دارد که طی ۱ تا ۳ روز نخست پس از عمل، یک گرافت کنده شود یا با شانه کردن از پوست سر خارج گردد. چنین چیزی نادر است و اگر اتفاق بیفتد ممکن است تنها موجب از دست رفتن بیش از چند تار مو شود و جای نگرانی نیست.

به طور معمول، تورم در پیشانی اتفاق می‌افتد که ۲ تا ۴ روز پس از جراحی آغاز می‌شود. این عارضه مشکل جدی نیست و به دلیل نیروی جاذبه تورم تا پلک‌ها پایین می‌آید. در موارد نادری دور چشم‌ها هم سیاه می‌شود. باید متوجه باشید که این عارضه موقتی است و هیچ مسئله‌ جدی و نگران‌کننده‌ای وجود ندارد. برای کاهش تورم صورت می‌توانید یک تا سه شب پس از عمل با استفاده از چند بالش یا صندلی‌های تاشو سر خود را با زاویه ۴۵ درجه بالا بگیرید تا تورم برطرف شود.

عفونت هم از عوارض پس از کاشت مو است. بهتر است تا دو هفته پس از جراحی از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار دوری کنید. برای اینکه احتمال عفونت کم باشد، باید ناحیه اهداکننده و گرافت‌های کاشته شده را با دست‌های تمیز و عاری از هر نوع آلودگی لمس کرد. با مشاهده زیاد شدن هر نوع سوزش یا قرمزی و ورم در قسمت عمل باید موارد را به پزشک معالج خود گزارش دهید. تا دو هفته بهتر است از انجام ورزش‌های سنگین مانند برداشتن وزنه‌های سنگین یا شنا کردن در آب‌های کلردار خودداری نمایید.

درمان‌ها و مراقبت‌های بعد از کاشت مو را تا چه اندازه باید جدی گرفت؟

چهار پنج روز پس از جراحی از برخورد مستقیم قطره‌های آب با ناحیه دریافت‌کننده گرافت‌ها خودداری کنید. با استفاده از یک ظرف کوچک می‌توانید این ناحیه‌ها را آبکشی کنید. دو سه روز پس از جراحی می‌توان هنگام دوش گرفتن محل پیوند گرافت‌ها را با نوک انگشتان خود لمس کنید.‌ در این مرحله شانه کردن موها نیز باید با دقت انجام شود.

موها تا یک هفته پس از جراحی باید به شکل طبیعی خشک شوند و ممکن است استفاده از سشوار ناحیه درمان شده را بسوزاند یا گرمای سشوار به فولیکول‌ها آسیب بزند. دو هفته پس از جراحی و شروع روند رشد موها است که می‌توانید برای حفظ حالت موها از اسپری، ژل یا موس استفاده کنید.

به طور معمول، دلمه‌های ایجاد شده ۷ تا ۱۰ روز پس از عمل کاشت مو می‌ریزند، البته گاهی اوقات ریزش آنها به زمان بیشتری هم نیاز دارند. اگر دلمه‌ها زیاد به چشم می‌آیند، می‌توان با مالیدن پماد آنها را نرم کرد.

پس از کاشت مو، قرص‌ها و احیاناً داروهایی نیز برای فرد تجویز می‌شوند که خواب‌آور هستند و هدف از تجویز این داروها کم کردن درد و ناراحتی بیمار است. بهتر است هر نوع دارویی در این دوره با مشورت پزشک مصرف شود.

می‌توانید برای انجام کاشت مو و ابرو با کلینیک پوست و مو تندیس تماس بگیرید و از کارشناسان این مجموعه کمک و راهنمایی بخواهید. در زمان مواجهه با هر نوع مشکل و عارضه‌ای پس از کاشت مو می‌توانید با کلینیک تندیس در تماس باشید.