دستگاه های لیزر موهای زائد را به صورت دقیق تر بشناسیم

دستگاه های لیزر موهای زائد را به صورت دقیق تر بشناسیم

رشد موهای زائد و قوی شدن ریشه آن ها، یکی از معضلاتی است که خانم ها در سنین پس از بلوغ، ممکن است با آن مواجه شوند. رهایی از موهای زائد علاوه بر زیبایی، از ایجاد لک های پوستی پیشگیری می کند. از آن جایی که موهای زائد کلافه کننده هستند، شخص با کمک ابزار الاتی مانند موچین اقدام به برداشت این موها می کند. مداومت در این امر، نه تنها موهای زائد را از بین نمی برد بلکه لک های پوستی را به وجود می آورد.

در حال حاضر هیچ روش قطعی و مطمئنی برای درمان کامل موهای زائد وجود ندارد. اما در بین روش ها، لیزر موهای زائد از روش های دیگر موثرتر و دائمی تر است. لیزر موهای زائد بیشتر بر روی موهای تیره تر اثر می گذارد و موهایی که بور یا بلوند باشند، به دلیل دارا بودن میزان کمتری از ملانین، میزان جذب انرژی کمتری دارند و به درمان پاسخ نمی دهند. موهای مشکی و ضخیم، با کمک لیزر راحت تر از بین می روند.

دستگاه های لیزر موهای زائد را به صورت دقیق تر بشناسیم

دستگاه های لیزر موی زائد

اثرات دستگاه های لیزر مو با یکدیگر متفاوت است چرا که طول موج متفاوتی را شامل می شوند. دستگاه های لیزر موی زائد، با ایجاد پالس هایی که به فولیکول های مو ارسال می کنند، هر بار تعدادی از موها را از بین می برند. دلیل این که همه موها در یک بار لیزر از بین نمی رود، این است که رشد مو شامل سه فاز متفاوت است. برای این که لیزر اثر تخریبی روی موها داشته باشد، یکی از سه فاز لازم است. در هر دوره بخشی از موها در فاز مناسب لیزر قرار دارند.

دستگاه های لیزر مو در بازار سه نوع است که می توان به لیزر الکساندرایت، لیزر دایود و لیزر ان دی یاگ اشاره کرد.

لیزر الکساندرایت

نام لیزر الکساندرایت را حتما در تبلیغات کلینیک های پوست و زیبایی شنیده اید. این لیزر که طرفداران زیادی دارد، مناسب پوست های روشن است. این دستگاه از پیشرفته ترین لیزرهای رفع موهای زائد در دنیا است که قابلیت تنظیم طول موج را دارد. از این رو درصد زیادی از موها را از بین می برد. لیزر الکساندریت از لیزرهای گران قیمتی است که طول موج ۷۵۵ نانومتر را شامل می شود و در محدوده نور مرئی قرار دارد. دستگاه لیزر الکساندریت مجهز به سیستم خنک کننده است که از سوزش پوست پیشگیری می کند. درست است که میزان درد و سوزش در این روش نسبت به روش های دیگر کمی بیشتر است اما این دستگاه دارای قدرت و تاثیرگذاری بیشتری نسبت به دستگاه های دیگر در از بین بردن موهای زائد است.

لیزر دایود

لیزر دایود به صورت پالسی و با ایجاد طول موج های ۸۰۰ تا ۸۱۰ نانومتر، به رفع موهای زائد کمک می کند. این لیزر به دلیل تنظیمات طول موج و انرژی، کاربرد وسیعی در زمینه رفع موهای زائد دارد و برای پوست های تیره مناسب است. لیزر دایود عمق نفوذ بیشتری نسبت به الکساندرایت دارد و همانند دستگاه های الکساندرایت، دارای بخش خنک سازی برای پیشگیری از سوختگی است.

دستگاه های لیزر موهای زائد را به صورت دقیق تر بشناسیم

لیزر ان دی یاگ Nd-YAG

یکی از رایج ترین انواع لیزرهای مورد استفاده در رفع موهای زائد، لیزرهای ان دی یاگ هستند که طول موج ۱۰۶۴ نانومتر را ایجاد می کنند. این لیزرها جزو نخستین لیزرهای ساخته شده برای این هدف هستند که قابلیت و نفوذشان نسبت به مدل های دیگر کمتر است.

IPL چیست؟

دستگاه IPL به لیزر نیز مشهور است اما درواقع لیزر نیست. این دستگاه برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ مورد استفاده قرار گرفت. آی پی ال مخفف عبارتی به معنای سیستم های نور شدید پالسی است. این دستگاه روشی برای برداشتن موهای زائد و جوانسازی پوست است که به روشن کردن لکه های پوستی نیز کمک می کند. با این که ای پی ال لیزر نیست اما عملکردی شبیه به لیزر دارد. این دستگاه در مقابله با لیزر سریع تر و ارزانتر است. پالس های نوری ایجاد شده توسط دستگاه، روی فولیکول های مو تمرکز می کند و با ایجاد گرما، موجب تخریب موها بدون ایجاد سوختگی می شوند. از این رو هیچ گونه آسیبی به پوست وارد نمی شود. مزیت این دستگاه نسبت به دستگاه های دیگر این است که مورد استفاده برای افرادی است که پوست روشن و موی تیره دارند. درواقع ای پی ال با ایجاد گرما ساختار فولیکول ها را از بین می برد اما لیزر اثرات تخریبی روی ملانین های مو دارد.