دلایل ریزش مو

دلایل ریزش مو

ریزش مو در افراد مختلف دلایل مختلفی دارد. گاه ریزش مو به صورت ناگهانی آغاز می‎شود که ممکن است ناشی از رژیم، مصرف داروها، زایمان و… باشد و در مواردی نیز ریزش مو تدریجی است که احتمالا به دلیل ارثی بودن است. در این مقاله به طور دقیق دلایل ریزش مو را بررسی می‎کنیم.

علل ریزش مو

۱- در صورتی که میزان مواد معدنی و ویتامین‎ها در بدن متوازن نباشد، دچار ریزش مو خواهید شد.
نقش مواد معدنی و ویتامین‎ها در عملکرد بدن ما، بسیار حیاتی و مهم است. اگر مواد معدنی و ویتامین‎ها از حد مطلوبی که باید در بدن فرد سالم باشد، بیشتر یا کمتر باشد، فرد دچار بیماری و ناراحتی خواهد شد. به مواد معدنی ابزار بدن نیز گفته می‎شود، چرا که برای انجام همه فعالیت‎های بیوشیمیایی بدن وجود مواد معدنی الزامی است. برای آن که بهتر این مسئله را درک کنید، این مثال را در نظر بگیرید: عنصر روی برای تولید آنزیم‎های گوارشی و هضم غذا و دریافت انرژی مورد نیاز است و یا وجود عنصر آهن برای تولید گلبول قرمز الزامی است و … همان طور که متوجه شدید، مواد معدنی نقش مهمی در بدن ما ایفا می‎کنند و هنگامی که به هر دلیل توازن این مواد بر هم بخورد و بدن دچار کمبود و یا مازاد این مواد شود، ما دچار بیماری و مشکلات می‎شویم.
به طور طبیعی هر شخص در طول روز ۱۰۰ تار موی خود را از دست می‎دهد و برای رویش مجدد موها و نیز حفظ سلامت آن‎ها بدن آدمی به میزان مشخصی از ویتامین‎ها و مواد معدنی نیاز دارد. حال اگر بدن ما دچار کمبود یا مازاد این مواد معدنی و ویتامین‎ها شود ما دچار ریزش مو و یا کاهش رشد موهای جدید خواهیم شد. عدم توازن میزان مواد معدنی و ویتامین‎ها از اصلی‎ترین دلایل ریزش مو در افراد است.
۲- مصرف برخی از داروها یکی دیگر از دلایل ریزش مو است.
افراد مبتلا به بیماری‎های آرتریت، بیماری‎های قلبی و فشارخون بالا و افسردگی اغلب بر اثر مصرف داروهای مربوط به درمان بیماری خود، دچار ریزش مو می‎شوند.

علل ریزش مو
۳- کم کاری تیروئید، یکی دیگر از دلایل ریزش مو در افراد است.
غده تیروئید، غده کوچکی است که در گردن قرار دارد و وظیفه آن تولید هورمون برای متابولیسم بدن است، اگر عملکرد این غده دچار اختلال شود و نتواند میزان مورد نیاز هورمون را تولید کند، احتمال بروز ریزش مو وجود دارد. با شروع فرآیند درمان این مشکل و تولید هورمون به اندازه کافی ریزش مو نیز متوقف خواهد شد.
۴- استرس و فشارفیزیکی عامل دیگری برای ریزش مو است.

جراحی، تصادف و یا حتی یک بیماری شدید نظیر آنفلونزا نوعی ترومای فیزیکی است که فرد را دچار ریزش موی موقت خواهد کرد.
۵- تغییرات هورمونی یکی دیگر از دلایل ریزش مو است.
این عامل به ویژه در زنان می‎تواند منجر به ریزش مو شود. علاوه بر این پس از تولد بچه و نیز در دوران یائسگی نیز فرد به دلیل کاهش سطح استروژن دچار ریزش مو می‎شود. با بازگشت هورمون استروژن به سطح طبیعی، ریزش مو نیز متوقف خواهد شد. ممکن است ریزش مو سه ماه پس از تغییرات هورمونی آغاز شود و سه ماه پس از آن نیز رویش موهای جدید آغاز شود.