ریزش مو علل و درمان آن

ریزش مو در طول روز طبیعی است و همه افراد روزانه ممکن است مقدار کمی از موهای خود را از دست بدهند. ریزش حداکثر ۱۰۰ تار در طول روز طبیعی است اما اگر بیشتر از این تعداد ریزش مو داشته باشید طبیعی نیست و باید فکری به حال آن کنید.  البته اگر ریزش مو در خانواده شما سابقه دارد موهای شما ممکن است بیشتر ریزش داشته باشد که در مردان ممکن است منجر به طاسی نقطه‌ای شود و در زنان ممکن است موی بالای سر آن‌ها به تدریج شروع به نازک شدن کند. تقریبا نیمی از مردم در حدود سن ۵۰ سالگی دچار این نوع از ریزش مو می‌شوند.
اگر چه ریزش مو نسبتا شایع است، اما می‌تواند آزاردهنده باشد بخصوص وقتی در ظاهر و زیبایی افراد تاثیر بگذارد. اما خوشبختانه روش‌هایی برای درمان ریزش مو هم وجود دارد.

ریزش مو علل و درمان آن 1

علل ریزش مو:

علل شایع ریزش مو عبارتند از:
سابقه خانوادگی: در اغلب موارد، ریزش مو ارثی است، به این معنی که یکی از والدین فرد و یا هر دو ریزش مو داشته‌اند. که به ۲ نوع ریزش مو با الگوی مردانه و الگوی زنانه تقسیم می‌شود.
استرس: از جمله استرس فیزیکی ناشی از عمل جراحی، بیماری یا تب بالا.
شیمی درمانی: که یک داروی قوی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی است.
آسیب رساندن به مو: با روش‌هایی از جمله محکم بستن مو و کشیدن بیش از اندازه مو به عقب یا استفاده از کش موی تنگ و یا استفاده ازدستگاه‌هایی مانند اتوی مو یا سشوار و ..
سن: با افزایش سن رشد مو کمتر شده و نازک‌تر می‌شود و در نتیجه راحت‌تر شکسته شده و ریزش می‌کند.
رژیم غذایی نامناسب: به خصوص رژیم‌هایی که در آن پروتئین و آهن به اندازه کافی به بدن نمی‌رسد.
بیماری‌های تیروئید: مانند کم‌کاری و پرکاری تیروئید.
عفونت قارچی پوست سر: که البته بیشتر در کودکان شایع است.

ریزش مو علل و درمان آن 2

علائم ریزش موی سر:

علائم ریزش مو در شما بستگی به نوع ریزش مویتان دارد.
اگر موهای شما نازک است به مرور زمان و به آهستگی دچار ریزش می‌شوید. بنابراین ممکن است متوجه ریزش موی خود نشوید. اگر دارای موهایی ضخیم هستید ممکن است با انبوهی از موی ریزشی مواجه شوید. ممکن است موی سراسر پوست سر خود را از دست بدهید که به آن ریزش موی کلی گفته می‌شود. یا ممکن است فقط موی قسمتی از سر ریزش پیدا کند که به آن ریزش موی کانونی می‌گویند.
در ریزش موی ارثی مردان معمولا دچار طاسی نقطه‌ای در اطراف پیشانی و یا در بالای سر می‌شوند و این در حالی است که موی زنان معمولا در تمام پوست سر نازک می‌شود اما در بالای سر بیشتر از سایر نقاط این اتفاق می‌افتد.
از آنجایی که موی سر تاثیر زیادی در زیبایی و ظاهر افراد دارد فردی که دچار ریزش مو می‌شود ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست بدهد و یا از ظاهر خود راضی نباشد. بخصوص در زنان و نوجوانان که حساسیت بیشتری روی ظاهر خود دارند.

 

ریزش مو چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک سؤالاتی از شما می‌پرسد. از قبیل اینکه میزان ریزش موی شما چقدر است؟ از چه زمانی متوجه ریزش موی خود شده‌اید؟ آیا پدر و یا مادر شما ریزش مو دارند؟ سپس پوست سر شما و یا ناحیه‌ای که دچار ریزش شده است را معاینه کرده و ممکن است چند تار موی شما را برای آزمایش به آرامی بکند.
اگر دلیل ریزش موی شما مشخص نشود دکتر ممکن است آزمایش خون توصیه کند و یا پوست سر شما را با میکروسکوپ معاینه کند.

ریزش مو علل و درمان آن 3

درمان ریزش مو:

در مان ریزش مو بستگی به علت آن دارد. همچنین به خودتان و احساستان نسبت به خودتان بستگی دارد. ممکن است حس کنید که نیاز به درمان دارید و یا ممکن است درباره ریزش موی خود و طاسی نگرانی خاصی نداشته باشید. انتخاب با خودتان است.
اگر ریزش مو به صورت موقت و یا قابل درمان باشد موهای شما دوباره رشد خواهد کرد. برای مثال اگر دلیل ریزش مو کم‌کاری غده تیروئید باشد مصرف داروهای تیروئید می‌تواند کمک کند. همچنین اکثر موهایی که در اثر شیمی درمانی از بین رفته است دوباره رشد خواهد کرد.
ریزش موی خانوادگی با مصرف دارو و یا جراحی پیوند مو قابل درمان است. برخی از افراد برای پوشاندن ریزش موی خود از کلاه گیس استفاده می‌کنند.

 

اگر ریزش موی شما به دلایلی باشد که قابل کنترل است مانند استرس یا مصرف داروهایی که باعث ریزش مو می‌شود می‌توانید با خلاص شدن از علت ریزش مو آن را کنترل کنید.

 

اگر تصمیم به درمان ریزش موی خود گرفته اید سوالات زیر را از خود بپرسید:
کدام روش درمان بیشتر جواب می‌دهد؟
درمان چقدر طول می‌کشد؟
آیا درمان ماندگار خواهد بود؟
چه عوارض جانبی و خطراتی ممکن است داشته باشد؟
چقدر هزینه خواهد داشت و آیا تحت پوشش بیمه است؟

 

آیا موی ریخته شده دوباره رشد خواهد کرد؟

اگر ریزش موی شما ارثی باشد موهای شما به صورت طبیعی مجددا رشد نخواهند کرد. اما می‌توان برخی از موهای ریخته شده را با روش درمانی مناسب برگرداند و یا از ریزش بیشتر آن جلوگیری کرد. اما به احتمال زیاد همه موی ریخته شده شما بر نخواهد گشت. و درمان برای همه افراد مؤثر نخواهد بود.
اگر از ظاهر خود به دلیل ریزش موهایتان ناراضی هستید درمان می‌تواند احساس بهتری در شما ایجاد کند. این حق هر فردی است که ظاهر خود را دوست داشته و از آن راضی باشد.