سوخت و ساز کالری در شب

آیا ما به طور طبیعی کالری بیشتری در شب میسوزانیم؟

یافته ها بر اساس یک مطالعه سه هفته ای است که تغییرات متابولیسم و سوخت و ساز را در طول شبانه روز در میان ۷ مرد و زن بررسی می کند. مصرف غذا در شرکت کنندگان با دقت کنترل میشود و همه شرکت کنندگان از انجام فعالیت های منجر به سوختن کالری خودداری کردند.

جین دافی, مسِول تحقیقات گفت: “ما متوجه شدیم زمانی که مردم در حالت استراحت هستند، میزان انرژی که در شب میسوزانند، با زمان روز متفاوت است.”

در حقیقت، “ما در اوایل بعد از ظهر و اوایل شب در مقایسه با ساعت های صبح زود، حتی وقتی که ما همین کار را انجام می دهیم، ۱۰ درصد بیشتر کالری میسوزانیم”

دافی، دانشمند عصب شناختی در بخش اختلالات خواب در بیمارستان بریگهام و بیمارستان زنان در بوستون، گفت که دلیل این تفاوت هنوز مشخص نیست.

او گفت: “ما پاسخی برای پرسش مطرح شده در این تحقیق نداریم. اما ممکن است بدن با این روش با درخواست انرژی مورد نیاز کمتر در بعضی از ساعات شبانه روز انرژی بیشتری ذخیره کند.”

دافی و تیم او در این مطالعه ۷ مرد و زن سالم و بین ۳۸ تا ۶۹ ساله را به مورد مطالعه قرار دارند. هیچکدام از آنها از بی خوابی یا بیماری مزمن رنج نمی برند. سیگار نمیکشند, به میزان درست و سالم قهوه مینوشند و از هیچ داروی مدامی استفاده نمیکنند.

از همه خواسته شد که در یک اتاق که از تمام نشانه های زمان جدا شده بود زندگی کنند. یعنی هیچ ساعت, اینترنت, تلفن و پنجره ای در این اتاقها وجود نداشت.

برای سه هفته، شرکت کنندگان در زمانهای مشخصی بیدار میشدند و به خواب میرفتند و این ساعت هر روز ۴ ساعت غقب تر میرفت. درنتیجه زمانبندی به گونه ای بود که انگار هر شرکت کننده در طول یک هفته کل سیاره را دور میزد.

رژیم های غذایی کنترل میشد و انجام ورزش های کالری سوز مجاز نبود، و به محققان امکان تجزیه و تحلیل الگوهای متابولیسم را بدون تأثیر غذا خوردن، خوابیدن به دانشمندان میدهد.

دانشمندان به این نتیجه رسیدند که میزان سوخت کالری در زمان استراحت در روز در کمترین میزان و در شب در بیشترین میزان خود قرار دارد. اما هنوز جواب قطعی برای این سوال پیدا نکرده اند که آیا اگر فعالیتهای کالری سوز را نیز به این آزمایش اضافه کنیم باز هم الگوی سوخت و ساز بدن در زمانهای مختلف روز به همین ترتیب باقی خواهند ماند یا نه.

وی گفت: “اما نتایج عملی یافته های ما این است که هر گونه بی نظمی در برنامه های غذایی و خواب ممکن است منجر به افزایش وزن و چاقی شودو این دلیل میتواند دلیل منطقی برای بالا بودن آمار اضافه وزن در میان افرادی با شیفت کاری متغیر باشد.”

اما چگونه این یافته ها ممکن است استراتژی برای جلوگیری از افزایش وزن به کار گرفته شود، دافی توصیه کرد: “حفظ یک برنامه منظم خواب و بیداری، و همچنین داشتن برنامه غذایی منظم و مناسب، بهترین روش است.”

“منظم بودن یعنی رفتن به رختخواب و بیدار شدن و همچنین خوردن غذا، تقریبا در همان زمان هر روز”، تأکید کرد. “این تضمین می کند که ریتم های داخلی ما برای پاسخگویی به طور مطلوب به مواد غذایی که ما می خورند آغاز شده است.”

اما لونا ساندون، مدیر برنامه تغذیه بالینی در دانشکده بهداشت حرفه ای دانشگاه مرکز پزشکی جنوب غربی دالاس، پیشنهاد کرده است که این یافته ها بعید به نظر می رسد به کسانی که به دنبال کنترل وزن خود هستند کمک کند. او درگیر مطالعه نبود.

ساندون گفت: “در این زمان، من فکر نمی کنم که چیز زیادی به خصوص عملی یا مفید باشد که ما قبلا به مردم نگوییم”. “به عنوان مثال، ما قبلا به مردم می گفتیم که بیشتر کالری های خود را در روز به جای آن انتخاب کرده و به دنبال خواب بیشتر و بهتر باشند.

ساندون افزود: “ورزش و تمرین خوب هر زمانی از روز است” و شما کالری بیشتری را با تمرینات ذهنی خواهید سوزاند از آنچه که با افزایش کمی متابولیسم به علت ریتم های طبیعی روزانه.

او گفت: “[بنابراین] من نمی خواهم نفس خود را برای این [است] به عنوان یک استراتژی مدیریت وزن موثر است.”

این مطالعه ۸ نوامبر در مجله کنونی زیست شناسی منتشر شد.

منبع

سوخت و ساز کالری در شب