شیوه‌ی صحیح لایه ‌برداری پوست

راه‌های داشتن پوستی سالم

راه‌های متعددی برای داشتن پوستی سالم و درخشان و صاف وجود دارد. در این میان، لایه ‌برداری یکی از بهترین روش‌های بهبود تناژ و بافت پوست است. لایه‌ برداری روشی است که همه‌ی ما می‌توانیم آن را در خانه انجام دهیم. با این حال، برخی در انجام لایه برداری زیاده روی می کنند یا از روشی استفاده می‌کنند که برای نوع پوستشان مناسب نیست. در این مطلب به شیوه‌ی صحیح لایه‌ برداری پوست نقاط مختلف بدن می‌پردازیم.

لایه‌ برداری چیست؟

لایه‌ برداری، فرآیند برداشتن سلول‌های مرده از لایه‌ی بیرونی پوست با استفاده از یک لایه ‌بردار است که این لایه ‌بردار می‌تواند یک لایه ‌بردار فیزیکی یا شیمیایی باشد.چندین روش برای لایه‌ برداری فیزیکی پوست وجود دارد. اولین روش، استفاده از یک وسیله‌ی مراقبت پوستی مثل مسواک، حوله یا اسفنج برای پوست، به منظور از بین بردن سلول‌های پوستی مرده است. روش دیگر، شامل استفاده از یک مایع، ژل یا اسکراب دانه‌دار مانند ریزدلنه یا شکر است تا پوست را صاف و نرم سازد. در روش لایه ‌برداری شیمایی، برای از بین بردن ماده‌ی چسب مانندی که سلول‌های مرده‌ی پوستی را کنار هم نگه می‌دارد از اسید آلفا هیدروکسی (AHAها)، اسید بتا هیدروکسی (BHAها)  یا آنزیم‌ها استفاده می‌شود و این سلول‌های مرده را از سطح پوست جدا می‌کند.

چرا باید لایه‌ برداری پوست را انجام داد؟

لایه‌ برداری پوست به این علت انجام می‌شود که پوست شما دائماً در حال ترمیم و بازسازی خود است. به همین علت، ممکن است این لایه‌های سلول‌های مرده‌ی پوست روی تمام بدن شما جمع شود. لایه ‌برداری به شما کمک می‌کند تا بدن خود را از شر این لایه‌های اضافی خلاص کنید و پوستی سالم و شفاف داشته باشید!

مسلما!داشتن پوست شفاف، خوشایند همه است. علاوه بر این، لایه برداری به سلامت پوست نیز کمک می‌کند. اگر پوست شما آکنده از سلول‌های مرده باشد، محصولات مراقبتی نمی ‌توانند عمیقاً به پوست نفوذ کرده و کار خود را انجام دهند. با از بین بردن بیرونی‌ترین لایه‌ی پوست، کار برای محصولات مراقبتی موضعی برای نفوذ به لایه‌های زیرین  و بهتر کردن شرایط پوست راحت‌تر خواهد بود.

اگر پوست شما دارای آکنه باشد، لایه برداری می تواند منافذ بسته‌ی پوست را خالی کند. علاوه بر این، لایه برداری با تسریع چرخه‌ی سلولی و تحریک کلاژن‌سازی، به محو شدن سریع‌تر جای جوش‌ها کمک می‌کند.

‌لایه ‌برداری صورت

کار لایه‌ برداری صورت با یک لایه‌ بردار فیزیکی، با شستن صورت خود با شوینده‌ی همیشگی شروع می‌شود. سپس مقدار کمی از لایه‌بردار خود را بر روی صورت خود قرار دهید و با حرکات دایره‌ای به صورت خود زده و از نزدیک شدن به ناحیه‌ی چشم بپرهیزید. به آرامی و به اندازه‌ای که روی محصول درج شده است، آن را روی صورت خود ماساژ دهید. این زمان معمولاً بین ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه است. سپس صورت خود را با آب گرم بشورید و با حوله‌ی تمیز به آرامی خشک کنید. در نهایت کرم، سرم یا ماسک آبرسان خود را استفاده کنید.

به هنگام استفاده از لایه‌بردارهای شیمایی، ایتدا صورت خود را با شوینده‌ی همیشگی، بشویید. اگر لایه بردارتاند به شکل پد مرطوب‌ بود، آن را به تمام صورت، گردن، دکلته‌ و حتی روی دستان خود بزنید. قبل از رفتند به مرحله‌ی بعد، چند دقیقه صبر کنید که لایه برداربه طور کامل، جذب پوست شود. مرحبه‌ی بعدی می تواند استفاده از سرم یا کرم مراقبتی باشد. برای لایه‌ بردارهایی که به شکل سرم یا ژل هستند نیز به همین روش عمل کنید. برخی از انواع لایه بردارهای شیمایی «پیل» نام دارند که استفاده از آن‌ها مانند استفاده از ماسک است و باید بعد از چند دقیقه پاک شوند. همیشه روی محصول را با دقت بخوانید تا مطمئن باشید استفاده‌ی درست آن را می دانید. اگر پوست بیش از حد حساس، مستعد آکنه یا ملتهبی دارید، از متخصص پوستی بخواهید که به شما بگوید از چه لایه‌برداری و هرچند وقت یکبار از لایه بردار استفاده کنید.

لایه برداری بدن

لایه برداری بدن با استفاده از آب گرم و لیف، اسفنج یا کیسه ممکن است. برای لایه‌برداری فیزیکی، به آرامی اسکراب بدن خود را در حرکات دایره‌ای به روی پوست خود مالش دهید تا سلول‌های مرده‌ی سطح پوست را از بین برید. یک دقیقه صبر کرده و سپس آن را بشورید. برای لایه‌برداری شیمیایی از محلول شستشوی بدنی که گلیکولیک اسید دارد، بهره گرفته و آن را مثل محلول شستشوی بدن همیشگی خود استفاده کنید

 برای تیز کردن بدن شما با دوش گرم و لوف، اسفنج یا دستشویی است. با این حال، می توانید هر دو شستشوی بدن شیمیایی و فیزیکی خود را برای خنک شدن در مزایای استفاده از لایه برداری پیدا کنید، در حالی که زمان دوشش را کمی کوچکتر از آبپخش می کنید. برای اکسفالیت شیمیایی، از شستشوی بدن استفاده کنید که حاوی کنسانتره اسید گلیکولیک است و از آن استفاده کنید زیرا شستشوی منظم بدن را انجام می دهید. برای لایه برداری فیزیکی، به آرامی اسکراب بدن خود را از انتخاب خود را در حرکت دایره ای برای از بین بردن سلول های مرده پوست ماساژ. اجازه دهید آن را برای یک دقیقه نشستن و شستشو.

لایه‌برداری از پا

لایه برداری از پا به TLC بیشتری نیاز دارد، چرا که کف پاها زبرترین قسمت بدن است. اگر قبلاً پدیکور انجام داده اید از چگونگی انجام لایه‌برداری فیزیکی مطلع هستید. اسکراب‌ها، سنگ‌ها و … روش‌های موثری برای نرم کردن پاشنه‌های زبر است. لایه‌برداری شیمیایی نیز برای پاها موثر است. قرار دادن پاها به مدت یک ساعت در ترکیبی از اسید لاکتیک و مالیک و گلیکولیک روش سودمندی است. در عرض چند روز، پاهای شما شروع به پوسته ریزی کرده و پاهایی مثل پوست بچه برای شما به ارمغان  می آورد.