عوارض جانبی لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد به صورت کلی ضرری ندارد. اگر از روش‌های سنتی از بین بردن موهای زائد مانند اصلاح خسته شده‌اید، لیزر موهای زائد، راه‌حل مناسبی برای شماست. خدمات لیزر موهای زائد توسط متخصص پوست و یا افراد دوره دیده‌ انجام می‌شود. لیزر، باعث توقف رشد موهای جدید از فولیکول‌ها می‌شود. لیزر موهای زائد برای بیشتر افراد هیچ‌گونه خطر یا ضرری ندارد. این روش هیچ عارضه‌ی جانبی درازمدتی به همراه ندارد.

با این حال، بحث‌هایی پیرامون عوارض جانبی از بین بردن موهای زائد با لیزر در جریان است. ممکن است عوارض جانبی موقت و جزئی بعد از به کارگیری این فرآیند رخ دهد اما سایر عوارض جانبی به ندرت دیده می‌شوند. علاوه بر این، هر ادعایی مبنی بر ارتباط لیزر با سلامتی شما در طولانی مدت، بی پایه و اساس است.

عوارض جانبی جزئی لیزر موهای زائد

عوارض جانبی جزئی ممکن است بلافاصله بعد از استفاده از لیزر دیده شود.  از بین بردن موهای زائد با این روش با استفاده از لیزرهای کوچک و با حرارت بالا کار می کند. ممکن است بلافاصله بعد ازاتمام لیزر، عوارض جانبی موقتی دیده شود. تغییرات در رنگدانه‌ی پوست و تحریک پوست، از شایع ترین عوارض جانبی هستند.

قرمزی و تحریک ناشی از لیزر موهای زائد

گاهی بعد از بین بردن موهای زائد از طریق لیزر، قرمزی و تحریک موقت پوست دیده می شود. احتمال مشاهده‌ی قرمزی و تورم جزئی در ناحیه‌ی لیزر شده وجود دارد. با این حال این اثرات، جزئی هستند. این اثرات، اغلب همان اثراتی است که ممکن است بعد از به کارگیری روش های دیگر از بین بردن موهای زائد، مانند وکس کردن، دیده شوند. ممکن است متخصص پوست شما برای به حداقل رساندن این اثرات، قبل از انجام لیزر، از بی حسی موضعی استفاده کند.

تحریک کلی پوست بعد از گذشت چند ساعت از استفاده از لیزر برطرف می‌شود. استفاده از بسته‌های یخ برای کاهش تورم و درد احتمالی کارآمد است. در صورتی  که به جز تحریک جزئی، مسآله دیگری تجربه کردید یا در صورت بیشتر شدن عوارض جانبی، با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

تغییرات در رنگدانه‌ی پوست در اثر لیزر موهای زائد

تغییرات در رنگدانه‌ی پوست به این معناست که ممکن است پوست شما بعد از لیزر، اندکی روشن‌تر یا تیره‌تر شود. اگر پوستتان روشن است، احتمال دارد که بعد از لیزر، مناطقی از پوستتان تیره‌تر شود. برعکس این موضوع، برای افرادی که پوست تیره دارند، صادق است و ممکن است برخی قسمت‌های پوستشان روشن شود. با این حال، این تغییرات مانند تحریک پوست موقتی بوده و جای نگرانی وجود ندارد.

عوارض جانبی شدید بر اثر لیزر موهای زائد به ندرت دیده می‌شوند

عوارض جانبی شدید بعد از استفاده از لیزر به ندرت دیده می‌شوند. در صورتی که از کیت‌های خانگی رفع موهای زائد استفاده کنید یا اگر اپراتور لیزر شما، آموزش دیده یا دارای صلاحیت کافی نباشد، احتمال بروز عوارض جانبی بیشتر خواهد شد.

عوارض جانبی نادر لیزر موهای زائد عبارتند از:

رشد بیش از حد مو در ناحیه‌ی موردنظر: گاهی اوقات این مساله با ریزش مو بعد از لیزر، اشتباه گرفته می‌شود.

تغییرات در بافت کلی پوست: اگر به تازگی پوست خود را برنزه کرده‌اید، احتمال بروز این اتفاق بیشتر است.

زخم: این مساله، رایج ترین عارضه‌ی احتمالی در افرادی است که پوستشان به راحتی زخم می‌شود.

تاول و پوسته پوسته شدن: این مساله ممکن است در صورت قرار گرفتن زیاد در معرض آفتاب به فاصله‌ی اندکی از لیزر دیده شود.

در مورد این عوارض جانبی با پزشک خود مشورت کنید. اگر چه احتمال بروز این عوارض  به شدت اندک است اما مطلع بودن از این عوارض، ایده‌ی چندان بدی نیست. در صورت بروز هریک از این علائم بعد از استفاده از لیزر، با پزشک خود تماس بگیرید.

لیزر موهای زائد در دوران بارداری

از بین بردن موی زائد با لیزر در دوران  بارداری توصیه نمی شود. منع این مساله در درجه‌ی اول، به این علت است که هنوز هیچ پژوهشی، بی‌خطر بودن استفاده از لیزر هنگام بارداری را اثبات نکرده است.

ممکن است برای از بین بردن موهای زائدی که رشدشان در دوران بارداری شما، افزایش یافته است، به لیزر احتیاج داشته باشید.در هنگام بارداری رشد مو در شکم و سینه بیشتر می‌شود. با این حال، اغلب این نوع از موهای زائد خود به خود می ریزند و اگر تا پایان دوران بارداری خود صبر کنید، احتمالاً  به روشی برای از بین بردن آن‌ها احتیاج نخواهید داشت. اگر باردار هستید و به دنبال روشی برای از بین ببردن موهای زائد هستید، تا بعد از وضع  حمل خود صبر کنید. احتمالا دکتر شما توصیه می کند که برای کاملاً بی خطر بودن این فرآیند، چند هفته صبر کنید.

لیزر موهای زائد باعث سرطان نمی‌شود

‌‌‌ لیزر موهای زائد باعث سرطان نمی شود. حتی بر اساس گفته‌های بنیاد مراقبت از پوست، گاهی اوقات برای درمان برخی از انواع ضایعاتی که مستعد سرطانی شدن هستند، از این روش استفاده می شود.

از انواع لیزرهای مختلف برای درمان چین و چروک و آسیب دیدگی‌های پوست که در اثر آفتاب ایجاد شده‌اند، استفاده می‌شود. میزان تابش لیزرهایی که برای از بین بردن موهای زائد یا سایر خدمات پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرند، جزئی است. علاوه بر این، این تابش جزئی تنها روی سطح پوست اعمال می‌شود. بنابراین، استفاده از لیزر باعث ایجاد احتمال ابتلا به سرطان نمی‌شود.

لیزر موهای زائد باعث ناباروری نمی‌شود

لیزر موهای زائد باعث ناباروری نمی‌شود. لیزر فقط بر سطح پوست اثر می‌گذارد. این تابش حداقلی به هیچ‌کدام از اعضای بدن شما نفوذ نخواهد کرد. اگر قصد دارید باردار شوید، با پزشک خود مشورت کنید.

به طور کلی، از بین بردن موهای زائد با لیزر برای بیشتر افراد، بی خطر و موثر است. برای احتیاط، بهتر است که از لیزر در نزدیکی چشم‌هایتان یا در دوران بارداری استفاده نکنید. در صورت بروز هرگونه عارضه بعد از استفاده از  لیزر به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

استفاده از این روش، از بین رفتن دائمی موها را تضمین نمی‌کند. ممکن است برای گرفتن بهترین نتیجه، به جلسات بیشتری احتیاج داشته باشید.

منبع

 

لیزر موهای زائد