آیا از عوارض کمبود خواب آگاهید؟

کمبود خواب می‌تواند تاثیرات منفی جبران‌ناپذیری بر سلامتی شما داشته باشد. تحقیقات جدید نشان می‌دهند که هنگامی که مردان در دهه‌ی سوم زندگیشان (۲۰-۳۰ سالگی) تنها ۵ ساعت در شب می‌خوابند، نحوه‌ی متابولیز چربی در بدن آن‌ها دستخوش تغییر می‌شود. بدن به جای تبخیر لیپوپروتئین‌های غنی از تری‌گلسیرید‌، شروع به ذخیره‌ی چربی می‌کند. پژوهش دیگری نشان می‌دهد که تعداد افرادی که خواب کافی شبانه ندارند، در حال افزایش است. تداوم فقدان خواب کافی در شب ممکن است منجر به بروز مشکلاتی شود. عوارض کمبود خواب شامل دیابت، چاقی، افزایش تنش و سیستم ایمنی سرکوب شده می‌باشد.

نداشتن خواب کافی شبانه می‌تواند تاثیرات چشمگیری بر سلامت کوتاه مدت و بلندمدت ما داشته باشد که شامل مشکلات سلامت روان تا نحوه‌ی ذخیره‌ی چربی می‌شوند.پژوهش‌های اخیر، شواهد متعددی ارائه می‌دهند که مبنی بر آن است که فقدان خواب کافی می‌تواند _ و دارد_ اثرات مخربی بر سلامت فردی و جمعی ما می‌گذارد.بدیهی است که داشتن خواب کافی شبانه، به تقویت سیستم ایمنی ما کمک می‌کند و با کاهش نرخ ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و متابولیک مانند چاقی و دیابت نوع ۲ در ارتباط است. پژوهشگران دانشگاه ایالت پنسیلوانیا اظهار می‌دارند که یکی از روش‌های آسیب ناشی از فقدان خواب این است که فرد پس از خوردن یک وعده‌ی غذایی با چربی بالا، کمتر احساس سیری می‌کند.

نتایج مطالعات خواب

مطالعه‌ای که اخیراً در مجله‌ی پژوهش لیپید منتشر شد، نشان می‌دهد که چگونه ۵ ساعت خواب در ۴ روز هفته و سپس ده ساعت خواب برای جبران کمبود خواب‌های قبلی، بر سلامت ۱۵ مرد سالم ۲۰ ساله تاثیر می گذارد.آرفئو باکستون، یکی از پژوهشگران ارشد این مطالعه می‌گوید: «لیپیدها، تبخیر نمی‌شدند بلکه ذخیره می شدند.». متخصصین هنوز به طور دقیق نمی‌دانند که چرا داشتن خواب کافی تا این حد اهمیت دارد. با این‌حال بر این باورند که استرس ناشی از کار نه تنها بر خواب ما تاثیر می گذارد، بلکه کمبود خواب نیز باعث استرس‌زا شدن کار خواهد شد.

پژوهش دیگری که توسط دانشگاه ایالتی بال انجام شد، نشان داد که تقریباً یک سوم آمریکایی‌های شاغل ۷ ساعت یا کمتر از ۷ ساعت می‌خوابند. به گفته‌ی آنان این وضعیت هر سال رو به وخامت می‌رود. این مطالعه در بین سال‌ها ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸، ۱۵۰ هزار فرد بزرگسال آمریکایی را بررسی کرد. نتایج به دست آمده نشان داد که سال ۲۰۱۰، ۳۱ درصد افراد خواب کافی نداشتند. این رقم در سال ۲۰۱۸ به ۳۶ درصد رسید.نتایج این پژوهش، برای زنان و مردان تا حد زیادی شباهت داشت. با این حال، برخی از مشاغل و نژادها بیشتر در معرض این مساله قرار دارند. این یافته‌ی مهمی است چراکه آمریکا در حال حاضر شاهد بالا رفتن میزان بیماری‌های مزمن در تمامی سنین است و بسیاری از این بیماری‌ها به مشکلات خواب مرتبطند.

چه کسانی کمتر از بقیه می‌خوابند؟

پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که آفریقایی-آمریکایی‌ها و چندنژادی‌ها بیشترین درصد را داشته‌اند. ۴۵% هر گروه، اذعان داشتند که خواب کافی ندارند. بین ۴۳ تا ۵۰ درصد افرادی که در مشاغل مرتبط به ارتش، مراکز بهداشتی و پلیس کار می‌کردند، اظهار داشتند که از کمبود خواب رنج می‌برند. ۴۱ درصد افرادی که در مشاغل تولیدی، جابه‌جایی و حمل و نقل فعالیت داشتند نیز اظهارات مشابهی داشتند. این موضوع برای بسیاری از مشاغل با استرس بالا صادق است که با تصمیمات مرگ و زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند. از آن‌جا که ساعات کاری این افراد نیز غالباً زیاد است، داشتن یک برنامه‌ی روتین خواب برای آن‌ها دشوار است.

محققین می‌گویند که نه تنها خواب ناکفی با مشکلات جسمی و روحی، کاهش بازدهی و مرگ زودهنگام همراه است، بلکه مساله‌ی اصلی این است که هیچ دلیل واضحی برای این که چرا افراد کمی به اندازه‌ی کافی می‌خوابند؛ وجود ندارد. آن‌ها می گویند که با توجه به تغییر محیط کار آمریکایی‌ها و داشتن ساعت‌های کاری طولانی‌تر و دسترسی بیشتر به تکنولوژی و دستگاه‌های الکترونیک، افراد بیشتر از قبل «شب بیداری» دارند.

علاوه بر این، بالا رفتن استرس کاری و بالارفتن روزافزون شرایط سخت، ممکن است با کاهش مدت زمان خواب مرتبط باشد. پژوهشگران بر این باورند که کارفرمایان می‌توانند در راستای حصول اطمینان از استراحت کافی کارمندان خود، گام‌هایی بردارند.چرا که وقتی که رانندگان، پزشکان و پرستاران از کمبود خواب رنج ببرند، همه‌ی افراد جامعه آسیب خواهند دید.

افرادی که در حوزه‌ی بهداشت و درمان فعالیت می کنند با پژوهشگران هم‌نظرند. یکی از پزشکان ارشد هاوایی، دکتر شانون ماکائو می‌گوید: نداشتن خواب کافی بر نحوه‌ی تفکر و واکنش‌دهی ما تاثیر می‌گذارد که این امر موجب کاهش  هوشیاری افراد حوزه‌ی سلامت خواهد شد. علاوه بر این در طول زمان، این امر می تواند احتمال بروز خطاها را بالا برده و کیفیت زندگی نامناسبی به همراه داشته باشد.

عوارض کمبود خواب

از نظر جسمانی، کمبود خواب نه تنها منجر به چاقی و دیابت می‌شود، بلکه فشار خون بالا، سیستم ایمنی ضعیف، کاهش میل جنسی و ریسک مرگ زودهنگام را به همراه دارد. از نظر روانی نیز، کمبود خواب می‌تواند منجر به اضطراب، افسردگی، پارانویا و حتی توهم شود. در کودکان، کمبود خواب می‌تواند منجر به بیش‌فعالی شود که ممکن است با اختلال بیش‌فعالی نقص توجه (ADHD) اشتباه گرفته شود. یکی از دلایلی که افراد کمبود خواب دارند، کار و مسئولیت‌های اجتماعی آن‌ها است. این کارها شامل استفاده‌ی بیش از حد از تکنولوژی به منظور به روز بودن در شبکه‌های اجتماعی نیز هست. صفحه‌های دستگاه‌هایی مانند گوشی تلفن همراه، تبلت، کامپبوتر یا تلویزیون‌ها، نور آبی از خود ساطع می‌کنند. این نور آبی با الگوهای خواب ما تداخل دارد. این مساله کار را برای استراحت کردن مغز سخت‌تر می‌سازد. توصیه می‌شود که ۱ الی ۲ ساعت قبل از خواب، از استفاده از این دستگاه‌ها پرهیز کنید. همچنین می‌توان از دستگاه‌هایی مانند فیت‌بیت، برای بررسی الگوهای خواب استفاده کرد. در نهایت خوب است بدانیم که می‌توانیم از پیشرفت‌های حاصل شده در تکنولوژی به نفع خود استفاده کنیم.