لیزر موهای زائد: راه حلی دائمی یا موقت؟

آیا لیزر موهای زائد راه حلی دائمی است؟

لیزر موهای زائد راه حلی کاملاً دائمی نیست اما به شدت موثر است. لیزر موهای زائد از طریق گرم کردن فولیکول‌های مو برای جلوگیری از رشد موهای جدید کار می کند. این کار باعث می‌شود فولیکول‌های مو برای مدت زمان طولانی _بسیار طولانی‌تر از اصلاح و اپیلاسیون _ در حالت توقف قرار بگیرند. هنگامی که موها مجدداً رشد می کنند، تعدادشان کم‌تر شده و روشن‌تر و نازک‌تر خواهند بود.

لیزر موهای زائد به عنوان روشی دائمی برای از بین بردن موهای زائد در نظر گرفته می‌شود. با این حال، درمان لیزر تعداد موهای زائد را در یک ناحیه‌ی مشخص کاهش می‌دهد. لیزر باعث از بین رفتن موهای زائد به کلی نمی‌شود.

لیزر موهای زائد درافرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند، بهتر جواب می‌دهد. علاوه بر این انجمن پوست آمریکا توصیه می کند که برای گرفتن بهترین نتیجه، یک متخصص پوست واجد شرایط باید این کار را انجام دهد.

لیزر موهای زائد چگونه عمل می‌کند؟

لیزر موهای زائد با استفاده از پرتوهای  لیزر با حرارت بالا به عنوان شکل خفیفی از تابش عمل می‌کند. در طول این فرایند، این پرتوهای لیزر گرم شده و به فولیکول‌های مو آسیب می‌رساند. فولیکول‌های مو در زیر پوست قرار دارند. فولیکول‌های مو، مسئول تولید رشته‌های جدید مو هستند. اگر فولیکول‌ها نابود شوند، رشد مو به طور موقت غیر فعال می شود.

در مقابل، استفاده از موچین، تیغ و اپیلاسیون، صرفاً موها را از روی سطح پوست برمی‌دارد. این روش‌ها فولیکول‌های تولید‌کننده‌ی مو را هدف قرار نمی‌دهند.

این روش از بین بردن موها برای موهای تیره‌تر و پوست‌های روشن تر بهتر جواب می‌دهد. این به این دلیل است که لیزر، ملانین (رنگ) را هدف قرار می دهد. حتی اگر بعضی از موها حذف نشوند، روشن شدن رنگ آنها باعث کاهش نمودشان روی پوست می‌شود. بعضی از موهای لیزر شده، ممکن است در عرض چند روز بعد از اولین جلسه درمان بریزند.

به طور کلی، حذف موی زائد با لیزر یک روند نسبتا سریع است. مناطق کوچکتر، مانند قسمت بالای لب، تنها چند دقیقه طول می‌کشد. نواحی بزرگتر،

مانند پشت یا سینه، ممکن است یک ساعت یا بیشتر طول بکشد. علیرغم موفقیت بالای لیزر موهای زائد، فولیکول‌های مو در نهایت بهبود می‌یابند. این باعث تولید موهای جدید می شود. پس برای اطمینان از حصول بهترین نتیجه‌ی ممکن، شما باید جلسات درمانی را ادامه دهید.

چرا جلسات یادآوری لیزر ضروری است؟

جلسات یادآوری برای حذف بیشترین مقدار از موهای زائد ضروری هستند. تعداد دقیق جلسات یادآوری برای هر فرد متفاوت است. اکثر افراد به ۴ تا ۶ جلسه لیزر، نیاز دارند. بین جلسات باید ۶ هفته فاصله باشد؛ این به این معناست که کل دوره‌ی درمان، می‌تواند تا نه ماه طول بکشد.

پس از هر جلسه، به احتمال زیاد موها کمتر می‌شود. هر مویی که باقی مانده یا مجدداً رشد می‌کند؛ نازک و روشن‌تر می‌شود. نیز در هر دو بافت و رنگ سبک تر است. انجمن پوست آمریکا تخمین می زند که تعداد موها بعد از جلسه‌ی اول، بین ۱۰ تا ۲۵ درصد کاهش می‌یابد. بعد از آن میزان کاهش موها، بیشتر خواهد شد اما در افراد متفاوت، متغیر است.

علاوه بر این، برای نتیجه‌گیری بهتر، به احتمال زیاد به جلسات یادآوری نیاز خواهید داشت. این کار، عدم بازسازی فولیکول‌های مو را تضمین می‌کند. بسته به نیاز هر فرد، ممکن است بعد از اتمام دوره‌ی لیزر خود، به یک یا دو جلسه‌ی یادآوری در سال، نیاز داشته باشید.

جمع بندی

جمع بندی موارد فوق حاکی از این است که اگرچه اثر لیزر موی زائد، کاملاً دائمی نیست، اما هنوز هم یکی از بهترین گزینه‌ها برای کاهش رشد مو در مدت زمان طولانی است. دیگر گزینه های طولانی مدت برای از بین بردن مو الکترولیز و اپیلاتورهای سوزنی است.

دسنگاه‌های لیزر خانگی برای از بین بردن موهای زائد در بازار موجود هستند. با این حال، میزان ایمنی و کارایی آن‌ها مشخص نیست. سازمان غذا و داروی آمریکا، دستگاه‌های لیزر خانگی را به عنوان دستگاه‌های پزشکی تایید نمی‌کند، بنابراین این دستگاه‌ها مانند سایر دستگاه‌های لیزر آزمایش نشده‌اند. بهتر است انجام لیزر را به فرد متخصص بسپارید.

لیزر موی زائد راه حلی بی ضرر