ماندگاری و تأثیرات تزریق چربی

ماندگاری و تأثیرات تزریق چربی به چه عواملی بستگی دارد؟

تزریق چربی یکی از آسان‌ترین روش‌های زیبایی و فرم دهی به قسمت‌های مختلف صورت و بدن است. اما سؤال اینجاست که آیا تزریق چربی یک روش ماندگار است و پس از مدتی چربی‌های تزریق شده تحلیل نمی‌روند؟

در پاسخ باید گفت که این روش به عنوان یکی از تکنیک‌های پر کاربرد و ماندگار شناخته شده است. به طوری که گفته می‌شود تزریق چربی می‌تواند بین یک تا سه سال دوام داشته باشد. البته این مدت قطعی نیست و در افراد مختلف هم تفاوت زمانی وجود دارد. به طور کلی عواملی را که در ماندگاری تزریق چربی تأثیرگذار است،  می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد.

  • فعالیت بدنی فرد

همان طور که می‌دانید، فعالیت بدنی بیش از حد باعث از بین رفتن چربی‌های بدن می‌شود. چربی‌هایی که در نقاط مختلف بدن تزریق می‌شود، هم از این قاعده مستثنا نیستند و با ورزش و فعالیت بدنی به تحلیل می‌روند. ورزشکاران بیشتر در معرض سوخت و ساز چربی هستند.

  • جذب چربی در بدن

بدن مقداری از چربی‌ها را به صورت خودکار جذب می‌کند. این فرآیند در مورد چربی‌های غیر تزریق شده صدق می‌کند. در مورد چربی‌هایی هم که تزریق می‌شود این روند ادامه دارد. اما فرآیند سوخت و ساز بدن چربی‌های کمتری را نسبت به ورزش و فعالیت بدنی حذف می‌کند.

  • ژنتیک بدن

در برخی از افراد سوخت و ساز چربی‌ها بیشتر است که این امر دلایل وراثتی و ژنتیکی دارد. شاید دیده باشید افرادی که با وجود پرخوری و استراحت کافی به اضافه وزن مبتلا نمی‌شوند. این افراد در واقع سوخت و ساز بدن آنها به صورت ژنتیکی بیشتر است. گاهی دلیل آن هم می‌تواند پرکاری غده تیروئید باشد که موجب لاغر شدن و از بین رفتن چربی‌های تزریق شده شود.

  • تغذیه

تغذیه یکی از مهم‌ترین عوامل ماندگاری و دوام تزریق چربی است. غذاهای حاوی پروتئین می‌توانند مدت زمان دوام چربی‌های تزریق شده را بیشتر کنند. غذاهای حاوی ویتامین سوخت و ساز بدن را بیشتر و باعث کاهش مدت زمان دوام چربی‌ها می‌شود.

  • آب و هوا

آب و هوا و شرایط محیطی هم از دیگر عوامل تأثیرگذار در ماندگاری و تأثیرات تزریق چربی است. آب و هوای گرم باعث تعریق و در نتیجه کاهش میزان چربی‌های بدن می‌شود. در حالی که آب و هوای سرد مدت زمان ماندگاری چربی‌های تزریق شده را بیشتر می‌کند.

  • سن و جنسیت

سن و جنسیت هم می‌تواند به دوام بیشتر چربی‌ها کمک کند. عموماً در مردها سوخت و ساز چربی‌ها بیشتر از بانوان است. بنابراین مدت ماندگاری تزریق چربی در خانم‌ها بیشتر است. سن افراد هم از دیگر مواردی است که می‌توان از آن به عنوان عامل تأثیرگذار در ماندگاری و دوام چربی‌ها نام برد. جوانان نسبت به افراد میان سال فعالیت بدنی بیشتری دارند که به طبع آن سوخت و ساز چربی‌ها هم بیشتر و دوام چربی‌ها کمتر می‌شود.