مراقبت‌های پیش و پس از لیزر موهای زائد به چه صورتی است؟

در مورد مراقبت‌های پیش و پس از لیزر موهای زائد بیشتر بدانیم

لیزر موها چند سالی است بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد است. این شیوه به دلیل مزایای بسیاری که دارد، از طرف داران زیادی نیز برخوردار است و نتایج مطلوبی دارد. اما پیش و پس از لیزر مراقبت‌هایی هستند که باید بیمار به آنها توجه لازم را داشته باشد تا بیشترین نتیجه را بگیرد.

این مراقبت‌ها گاهی بسیار الزامی هستند که پزشک معالج حتماً بیمار را در جریان‌ها قرار خواهد داد. در ادامه مراقبت‌های لازم برای پیش و پس از لیزر آورده شده‌اند.

مراقبت‌های پیش و پس از لیزر موهای زائد به چه صورتی است؟

مراقبت‌های پیش از لیزر موهای زائد

در صورتی که فرد آفتاب گرفته و برنزه کرده است، باید صبر کند تا تأثیر آن از روی پوست از میان برود و بعد برای لیزر اقدام کند. در این صورت لیزر ممکن است موجب تاول و سوختگی پوست شود. پزشکان توصیه می‌کنند که به مدت ۴ تا ۶ هفته پوست بیمار در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

پیش از انجام لیزر موهای زائد بهترین روش کوتاه کردن موها استفاده از ژیلت است و اپیلاسیون، موچین و بند انداختن و روش‌های دیگر اصلاً توصیه نمی‌شوند.

روز قبل از لیزر هم محل مورد نظر باید با ژیلت تمیز شود، به ترتیبی که موها کمی از پوست بیرون زده باشند و اصلاً بلند نباشند. محل لیزر را پیش از انجام عمل باید با آب شست، همچنین نباید در آن محل از کرم، پودر یا هر نوع ماده آرایشی استفاده کرد. برای بی حسی محل و کاهش درد نیز از لیدوکایین استفاده می‌شود.

زنان باردار بهتر است لیزر انجام ندهند. افرادی هم که موهای هورمونی دارد باید از نظر هورمونی مورد بررسی قرار گیرند.

مراقبت‌های پیش و پس از لیزر موهای زائد به چه صورتی است؟

مراقبت‌های پس از لیزر موهای زائد

تا یک ساعت بعد از لیزر از فعالیت‌های سنگین بدنی پرهیز شود. برای حفاظت از پوست لیزر شده باید از کرم ضد آفتاب با برند معتبر استفاده شود. پوست ممکن است حساس به تیرگی باشد، به خصوص برای افرادی که پوست‌هایی غیر روشن و یا حساس دارند. برای سرد و بی حس کردن منطقه لیزر شده می‌توان از کرم یا یخ استفاده کرد. لوسیون بدن یا ژل آلوئه ورا برای کاهش درد را برخی پزشکان پیشنهاد می‌کنند.

ممکن است پس از لیزر، جای آن جوش بزند که البته خیلی اتفاق نادری است. در صورت مشاهده هر گونه عوارض باید با پزشک معالج در میان گذاشته شوند. تا ۴۸ پس از انجام لیزر از گرفتن دوش آب گرم، سونا، جکوزی و ورزش‌های سنگین پرهیز شود. در صورت مصرف آنتی بیوتیک انجام لیزر را به تأخیر بیاندازید. تا یک روز بعد هم بهتر است از آرایش محل لیزر خودداری شود.

برای کاهش حساسیت پوست هم می‌توان از کرم‌های بی‌حس کننده و همچنین کرم مرطوب کننده برای پیشگیری از تغییر رنگ پوست و حساسیت پوست استفاده کرد. بهترین فاصله بین جلسه‌های لیزر ۴ تا ۱۲ هفته است. باید بدانید که ۳ تا ۴ هفته پس از لیزر، ناحیه تحت درمان پوسته ریزی می‌کند.

در صورتی که می‌خواهید موهای زائد زیر بغل را لیزر کنید باید از مصرف دئودورانت یا عطر بپرهیزید. همچنین، از مصرف کرم‌های ضد آکنه نیز دوری کنید. مناطق لیزر شده نباید هرگز دستکاری شوند. همچنین، نباید از کرم‌های قوی حاوی مواد شیمیایی مثل بنزوئیل استفاده کنید.

یکی دیگر از دلایل مهم استفاده زیاد از این شیوه برای از بین بردن موهای زائد نداشتن عوارض است که بیمار بدون دردسر می‌تواند خود را از دست موها خلاص کند. برای انجام لیزر توصیه می‌شود که به کلینیک مراجعه شود و از مراجعه به آرایشگاه‌ها برای انجام لیزر خودداری کنید. پوست بسیار حساس است و باید توسط متخصصان معاینه شود و انجام دادن یا ندادن لیزر نیز باید توسط فرد متخصص تشخیص داده شود. می‌توانید برای لیزر موهای زائد به کلینیک پوست و مو تندیس مراجعه کنید.