چگونه در تابستان از پوست خود مراقبت کنیم؟

تابستان یادآور شنا، آفتاب، صندل و پوست برنزه است. با این حال نباید از خطرات قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب غافل شد. هیچ کس دلش نمی خواهد نشانه‌های پیری و کهولت سن، پیش از موعد روی صورتش دیده شود یا دچار آفتاب‌سوختگی شود. بنابراین همیشه به خاطر داشته باشید که از پوست خود در این فصل به خوبی مراقبت کنید.

همیشه ضدآفتاب بزنید

استفاده از ضدآفتاب به قدری ضروری و مهم است که حتی لازم نیست دلیل آن را گفت! بر اساس آمار بنیاد سرطان پوست، از هر پنج آمریکایی، یکی از آن‌ها در طول عمر خود به درجاتی از سرطان پوست مبتلا می‌شود. پس همیشه بیست دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب، ضدآفتاب بزنید. اینکار برای این است که پوست شما، ضدآفتاب را جذب کند. هر دو ساعت، یکبار یا هر زمان که احساس نیاز کردید، دوباره ضدآفتاب بزنید. به خاطر داشته باشید که داشتن SPF بالا، تنها شرط لازم برای یک ضدآفتاب خوب نیست. بلکه، ضدآفتاب خوب، باید قادر باشد تا در برابر اشعه‌های UVA و UVB از پوست شما محافظت کند.

از شوینده‌ای استفاده کنید که سالیسیلیک‌اسید یا گلیکولیک‌اسید داشته باشد

اینکار برای پوست‌های مختلط یا چرب است. این اسیدها به جدا شدن سلول‌های پوستی مرده و تحریک چرخه‌‌ی سلولی کمک می‌کنند. اگر پوست خشک یا حساسی دارید، از این شوینده‌ها استفاده نکنید. شوینده‌های ملایم‌تر کرمی برای شما مناسب‌تر خواهند بود. با این حال، به خاطر داشته باشید که استفاده از این شوینده‌ها، حساسیت به آفتاب را افزایش می‌دهد. در شب از این شوینده‌ها استفاده کنید و در طول روز پوست خود را مرطوب نگه دارید.

از کرم دور چشم و لب خود غافل نشوید

قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌تواند پوست را به تدریج نازک کند و باعث ایجاد چین و چروک در این نواحی شود. با استفاده از بالم لب و کرم‌های مناسب، از این نواحی حساس مراقبت کنید.

از محصولات پوستی سبک استفاده کنید.

کرم غلیظی که در زمستان از آن استفاده می‌کردید، برای تابستان چندان مناسب نیست. می‌توانید آن‌ها را برای زمستان نگه دارید یا برای قسمت‌های خیلی خشک بدنتان، مثل کف پاها استفاده کنید. بهتر است در سه ماه تابستان از محصولاتی استفاده کنید که به پوست شما اجازه‌ی نفس کشیدن بدهد. از لوسیون‌ها، کرم‌ها و سرم‌هایی استفاده کنید که سبک هستند. ضرر محصولاتی که منافذ پوست شما را می‌بندند، بیشتر از منفعتشان است.

میوه بخورید!

راه حل داشتن پوستی شفاف در یخچال شماست! از میوه‌هایی استفاده کنید که آب فراوانی دارند و باعث آبرسانی به بدن شما می‌شوند. هندوانه و توت‌فرنگی، از بهترین میوه‌هایی هستند که ‌می‌توانند به آبرسانی پوست شما کمک کنند. همچنین استفاده از لیمو و گوجه فرنگی برای سرحال نگه‌داشتن پوست شما بسیار موثر است. می توانید توت فرنگی را با حرکات دورانی به پوست خود بزنید.

از اسپری‌های آبرسان استفاده کنید.

اسپری‌های آبرسان، راه حلی ساده برای حفظ رطوبت سطح پوست شما در تابستان هستند. استفاده از این اسپری‌ها راحت است و می‌توانید از این اسپری‌ها در هنگام ورزش یا پس از شنا استفاده کنید.

از اسکراب‌ها و لایه‌بردارها استفاده کنید.

استفاده از اسکراب‌ها، در تابستان برای تمام انواع پوست مناسب است. این کار را یک یا دوبار در هفته انجام دهید. این‌که از چه اسکرابی استفاده می‌کنید به نوع پوست شما بستگی دارد. پس در انتخاب اسکراب خود، دقت کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره مراقبت های پوستی با کارشناسان کلینیک تندیس در تماس باشید.