همه چی در مورد میگرن

میگرن سردردی با دردهای ضربانی است که معمولا در یک سمت سر بیشتر احساس میشود. درد میگرن ممکن است از ۳ تا ۴ ساعت در روز ادامه پیدا کند. درد آن اغلب به قدری شدید میشود که میتواند در انجام فعالیتهای روزانه فرد اختلال ایجاد کند. بسیاری از افراد ممکن است دردهای سینوسی, عصبی, سردردهای ناشی از مصرف بعضی مواد خوراکی, استرس و هورمونی را نیز با آن اشتباه بگیرند.

نشانه های میگرنی

 

درد ضربانی معمولا در یک سمت در نزدیکی شقیقه، پیشانی و چشم ها رخ می دهد. سردرد میگرنی می تواند شما را نسبت به نور، صدا یا اعمالی مانند بالا رفتن از پله ها حساس کند. بسیاری از مردم تهوع، استفراغ یا مشکلات بینایی را نیز طی سردردهای میگرنی تجربه میکنند.
حدود ۲۰ درصد از افرادی که از سردرد میگرنی رنج می برند حدود ۲۰ دقیقه تا یک ساعت قبل از درد بروز آن را حس می کنند. افراد ممکن است نور های چشمک زن، خطوط یا نقاط آبی رنگ، ببینند و یا ممکن است دچار تاری و نامفهومی دید شوند. اینها نشانه های “سردرد های کلاسیک میگرن” نامیده می شوند.

نشانه های هشدار میگرن

بعضی افراد ممکن است قبل از شروع میگرن دچار تغییر خلق و خو شوند. این تغییر خلق ممکن است بروز علائم افسردگی و یا حساسیت بیش از حد باشد. بعضی دیگر از افراد ممکن است بو یا طعم خاصی احساس کنند. بعضی دیگر از افراد ممکن است حس گرسنگی و یا خستگی مفرط را تجربه کنند.

چه چیزی سبب میگرن می شود؟

علت دقیق سردردهای میگرنی هنوز خوب کشف نشده است، اما این مشکل به عنوان یک مشکل عصبی شناخته شده است (مربوط به سیستم عصبی). برخی از دانشمندان اعتقاد دارند که رگ های خونی عصبی مغزی در بروز میگرن نقش دارند.

عوامل تشدید و یا شروع کننده میگرن چیست؟

بعضی عوامل محیطی ممکن است در بروز میگرن نقش داشته باشند یا شدت آن را بیشتر کنند.
یکی از این عوامل نورهای چشمک زن است. این نور آزار دهنده ممکن است انعکاس نور خورشید از دانه های برف یا آب به چشم باشد یا ممکن است نور فلوئورسنت چراغ های نئونی, نور تلویزیون و یا دیگر صفحات نمایش. استفاده از عینک های تخصصی میتواند به رفع این مشکل کمک بسزایی کند.
استرس یکی از عوامل مهم و معمول در بروز سردردهای میگرنی است. دور ماندن از عوامل استرس زا ممکن است غیرممکن به نظر برسد اما انجام فعالیت های آرام بخش, تنفس های عمیق و منظم و یا انجام یوگا میتواند در رفع میگرن بسیار مفید باشد.خواب و رژیم غذایی در بروز میگرن نقش مهمی دارند. کمبود خواب و یا کم شدن قند خون بخاطر رژیم های سنگین و رد کردن بعضی از وعده های غذایی میتوانند باعث بروز سردرد شوند.

یک راه موثر برای بهبود درد میگرن تزریق بوتاکس است که در این باره میتوانید با ما تماس بگیرید و با مشاورین پزشکی ما در این مورد صحبت کنید

منبع

میگرن