چگونه موهایی پرپشت داشته باشیم؟

ریزش مو

ریزش مو از مشکلاتی است که به دلایل مختلفی برای افراد ایجاد می‌‌شود. افراد درگیر استرس، افسردگی و قاعدگی از ریزش مو در امان نخواهند بود. رژیم غذایی نامناسب و استفاده از داروهای هورمونی و کمبود روی و آهن نیز از دیگر علل ریختن موها هستند. البته عامل ارث و ژنتیک را نیز باید جزء مهم‌ترین عوامل از دست دادن موها به حساب آورد.

به دلیل این که افراد زیادی با این معضل دست به گریبان هستند، راه‌های زیادی برای زیباتر کردن موها وجود دارد. شیوه‌های کاشت موی طبیعی می‌توانند جایگزینی برای موهای از دست رفته باشند. مراجعه به کلینیک پوست و مو تندیس برای کاشت مو به روش‌های مختلف و مدرن یکی از بهترین راه‌های داشتن موهایی جذاب است.

مراحل کاشت مو به روش FIT

در شیوه FIT، فولیکول‌ها از ناحیه دهنده مو (بانک مو) که به طور معمول پشت سر است، برداشت می‌‌شوند و در قسمت گیرنده کاشته می‌شوند؛ یعنی هم زمان فولیکول‌های مو از بانک مو جدا و در ناحیه بدون مو قرار می‌گیرند.

این عمل در مدت کوتاهی انجام می‌شود و البته بسته به تعداد گرافت‌ها ۱ تا ۳ ساعت قابل تغییر است. بعد از انجام عمل برای پیشگیری از آلودگی از پانسمان استفاده می‌‌شود. گرافت‌ها دسته‌های یک تا چهار تایی مو هستند.

پیش از انجام عمل لازم است یک تست اولیه از سلامت ریشه موها گرفته شود تا پزشک مطمئن شود از انجام عمل نتیجه مثبت عاید بیمار خواهد شد.

پیش از FIT به عنوان نمونه ۱۰۰ گرافت برداشت می‌شود تا کیفیت فولیکول‌های مو نیز مورد ارزیابی قرار گیرد. برای پیشگیری از فولیکول‌های برداشت شده آنها را در ظرف حاوی سرم نمکی قرار می‌دهند. در این محلول، فولیکول‌ها تا ۵ ساعت زنده خواهند ماند و قابل استفاده هستند.

بهتر است برای داشتن به موهای زیبا و پر پشت به جز ناحیه سر از موهای قسمت‌های دیگر بدن مانند سینه یا ریش مویی برداشت نشود، زیرا نتیجه جالب نخواهد شد. موهای بدن مانند موهای سر رشد کافی ندارند. افرادی که در قسمت پشت سر موهای مشکی و ضخیم دارند، برای انتخاب این روش گزینه‌های مناسب‌تری هستند.

مراحل کاشت مو به روش  FUT

در این شیوه کاشت مو، برشی به اندازه متناسب با شرایط بیمار و تعداد موهایی که برای ناحیه طاسی نیاز دارد، از ناحیه پشت سر برداشته و به زیر میکروسکوپ‌های مخصوص منتقل می‌شود. سپس به دقت به قطعات بسیار ریزی که حاوی فولیکول‌های ۱ تا ۳ تار مویی تقسیم می‌شوند. این گرافت‌ها را به ناحیه گیرنده منتقل می‌کنند و در سوراخ‌هایی که در  آن ناحیه طراحی شده، گذاشته می‌شوند. جای زخم ایجاد شده در این روش را می‌توان زیر موها پنهان کرد. این زخم تا التیام یافتن به مراقبت نیاز دارد. در زمان مشخص شده باید برای کشیدن بخیه‌ها مراجعه شود. برای مشاهده نتیجه نهایی سه ماه زمان لازم است.

مراحل کاشت مو به روش ترکیبی

در ترکیب دو روش FUT و FIT، از هر دو شیوه استفاده می‌شود. پزشک بعد از معاینات اولیه به این نتیجه می‌رسد که برای حصول نتیجه خوب باید از هر دو استفاده کند. طرح اولیه و زمان انجام هر کدام از شیوه‌ها توسط پزشک معلوم خواهد شد. با هر روش یک بخش از طاسی پر می‌شود. به طور معمول، روز اول روش FIT و روز دوم روش FUT اجرا خواهد شد. در هر جلسه در این شیوه بین ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ گرافت کاشته می‌شود.

قبل از انجام جراحی به این شیوه، پزشک باید نواحی اهدا کننده و دریافت کننده را به خوبی بررسی کند. اگر طاسی در سر گسترده باشد، برای پر کردن آن و تراکم مناسب به گرافت‌های زیادی نیاز خواهد بود. با ترکیب دو روش می‌توان تعداد گرافت‌های پیوندی در هر جلسه را به حداکثر رساند. برای این که بیمار نتیجه مطلوبی از انجام عمل بگیرد، باید یک برنامه‌ریزی دقیق انجام شود تا بتوان از بانک مو بیشترین بهره را برد.