کدام یک از انواع لیزر در درمان و رفع موهای زائد عملکرد بهینه‌‌تری دارند؟

آشنایی با دستگاه های لیزر موهای زائد

پس از تمام راه‌هایی که برای رفع موهای زائد ایجاد شده است، استفاده از لیزر برای این کار از پر طرف دارترین این راه‌ها است. شاید شما هم بدانید که لیزر دستگاه‌های مختلف و متنوعی دارد که هر کدام کارایی خود را دارند. شاید چیزی که بتوان به عنوان مشکل لیزر در نظر گرفت این باشد که هزینه زیادی را به بیمار تحمیل می‌کند.

انواع دستگاه لیزر موهای زائد

  • دستگاه لیزر الکساندرایت: این دستگاه از دستگاه‌های پیشرفته لیزر است. از ویژگی‌های منحصر به فرد این دستگاه می‌توان به قابل تنظیم بودن طول موج و میزان انرژی آن اشاره کرد. این دستگاه به سیستم خنک کننده ویژه برای جلوگیری از سوزش مجهز است.
  • دستگاه لیزر دیود: لیزر این دستگاه به طور پالسی است و به دلیل داشتن محدوده وسیع تنظیمات طول پالس و انرژی کاربرد گسترده‌ای دارد. این دستگاه برای پوست‌های تیره هم استفاده می‌شود.
  • دستگاه لیزر Nd-YAG: یکی از رایج‌ترین انواع لیزر است که کاربردهای دیگری هم دارد.
  • دستگاه نوری IPL: این دستگاه روشی است برای برداشتن موهای زائد و همچنین برای جوان سازی پوست و روشن کردن لک‌ها و آثار جوش‌ها کاربرد دارد.

کدام یک از انواع لیزر در درمان و رفع موهای زائد عملکرد بهینه‌تری دارند؟

اولین بار از لیزر Nd-YAG برای لیزر موهای زائد استفاده شد. پس از آن لیزرهای دیود و الکساندرایت برای این هدف به کار گرفته شدند که با ساطع کردن طول موج‌های اختصاصی نتایج خوبی به دنبال داشتند. این دستگاه‌ها عوارض جانبی کمی داشتند، ولی این روش‌ها برای پوست‌های بسیار روشن طراحی شده بود و بنابراین برای افراد با پوست تیره کارایی کمتری داشتند. دستگاه IPL نیز به نوبه خود تحول جدیدی برای درمان موهای زائد بود. عوارض جانبی دستگاه IPL کم است. ممکن است تنها در پوست قرمزی و تورم مشاهده شود که به سرعت برطرف خواهد شد. این روش شیوه مناسبی برای افراد با پوست روشن و موی تیره است.

دستگاه دیود عمق نفوذ بیشتر نسبت به الکساندرایت دارد و از مزایای آن می‌توان کاهش ریسک به خاطر پالس یکنواخت، خنک سازی سطحی پوست و قابلیت استفاده برای پوست‌های تیره رنگ را نام برد.

از مزایای استفاده از دستگاه لیزر الکساندرایت می‌توان به میزان نفوذ خوب به پوست، از بین بردن موهای ریزتر و نازک‌تر که بیشتر لیزرهای دیگر قادر به رفع آنها نیستند و مناسب برای لیزر پوست‌های رنگ روشن را نام برد. ممکن است لیزر موهای زائد با این دستگاه موجب تغییر رنگدانه‌های پوست شود.

لیزر Nd-YAG روش بی خطر و مؤثر برای از میان برداشتن طولانی‌مدت موها در بیماران با پوست تیره است. این دستگاه لیزر روی انواع پوست از جمله پوست‌های برنزه یا تیره کاربرد دارد. این دستگاه قادر به دستیابی به تأخیر قابل توجه قبل از رشد مجدد موها در قسمت تحت درمان است.

جذب نسبتاً ضعیف این لیزر توسط ملانین بی‌خطر بودن آن برای پوست‌های تیره را تضمین می‌کند. این دستگاه انتخابی عالی برای درمان موهای زبر و تیره روی هر نوع پوست است و برای موهای نازک‌تر یا روشن‌تر نیز موفقیت‌آمیز است. از معایب این دستگاه لیزر می‌توان به اینکه روی موهای سفید یا روشن مؤثر نیست و برای موهای نازک نیز تأثیر کمی دارد، دردناک‌تر بودن آن، خطر سوختگی، زخم، قرمزی، تغییر رنگ پوست و ورم و ثابت نشدن دستیابی به نتایج طولانی مدت اشاره کرد.

کدام یک از انواع لیزر در درمان و رفع موهای زائد عملکرد بهینه‌تری دارند؟

بدون درد بودن از مزایای لیزر IPL است. این دستگاه لیزر با از بین بردن ریشه مو رشد مجدد آن را متوقف می‌کند و با گذشت زمان به درمان کمتری نیاز خواهید داشت. این لیزر برای افراد با رنگ موی سفید، خاکستری، روشن یا قرمز و پوست تیره مناسب نیست.

می‌توانید برای درمان و رفع موهای زائد با کلینیک پوست و مو تندیس تماس بگیرید و از کارشناسان این مجموعه کمک و راهنمایی بخواهید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.