تأثیر موها بر اعتماد به نفس خانم‌ها و آقایان

ریزش مو

داشتن موهای زیبا برای خانم‌ها و آقایان همیشه مهم بوده، هست و خواهد بود. با بالا رفتن سن همان طور که تغییراتی در بدن ایجاد می‌شود، موها نیز تغییر می‌کنند و گاهی در اثر عواملی مانند ارث موها شروع به ریزش می‌کنند. حتی در برخی افراد موهای یک بخش به طور کامل می‌ریزد و سر طاس می‌شود که این مورد بیشتر در آقایان اتفاق می‌افتد.  

همیشه برای ریزش موها چاره‌ای وجود داشته است. در گذشته از داروهای گیاهی استفاده می‌شد که به آنها داروهای معجزه آسا می‌گفتند تا امروز که شیوه‌های جدید کاشت مو طبیعی مشکل را حل کرده‌اند.

یکی از عواملی که باعث می‌شود افراد در پی درمان طاسی و کم مویی باشند پایین آمدن اعتماد به نفس آنها است. کلینیک پوست و مو تندیس به این افراد توصیه می‌کند برای بازیافتن اعتماد به نفس از دست رفته خود از شیوه کاشت مو به روش ترکیبی استفاده کنند.‌

کاشت مو به روش ترکیبی چیست؟

روش ترکیبی، ترکیب دو روش FUT و FIT است. در روش ترکیبی تعداد تار موی بیشتری کاشته می‌شود و سطح طاس یا کم پشت به خوبی پوشش داده می‌شود. کاشت مو به روش ترکیبی اکثراً در یک جلسه صورت می‌پذیرد، اما گاهی به دلیل طولانی بودن عمل، ادامه جراحی به روز بعد موکول می‌شود. در این روش حدود ۶۰۰۰ گرافت که هر گرافت شامل دو تا سه تار مو است برداشت و به محل کاشت منتقل می‌شود.

روش ترکیبی در طاسی‌های وسیع که تنها با یک عمل FUT یا FIT پوشش داده نمی‌شود توصیه می‌شود. در گذشته برای پوشش مناسب سطح طاس شده، جراحان متخصص، با فاصله زمانی یک ساله، دوبار روش FITیا FUT را انجام می‌دادند که علاوه بر افزایش هزینه برای بیمار، نتیجه مثبتی را ایجاد نمی‌کرد. درست است که در روش ترکیبی ممکن است باز هم نیاز به یک عمل دیگر باشد و این عمل پس از یک سال صورت می‌گیرد، اما این مورد فقط در برخی افراد صورت می‌پذیرد.

برای انجام روش ترکیبی کاشت مو به چه پزشکانی می‌توان اعتماد کرد؟

نخستین ویژگی که یک پزشک معالج در این روش باید داشته باشد این است که برای انجام هر دو روش مهارت کافی داشته باشد. یعنی هم روش FIT و هم روش FUT را به خوبی بشناسد و با عوارض و مشکلات احتمالی آنها کاملاً آشنایی داشته باشد.

نداشتن تجربه کافی در این درمان به ویژه روش FUT موجب می‌شود جای زخم برای همیشه روی سر باقی بماند. زیرا پوشاندن جای زخم در روش ترکیبی مشکل‌تر است. اگر پزشک معالج توانایی لازم را نداشته باشد، ممکن است در زمان برداشتن فولیکول‌ها به آنها آسیب بزند و بیمار تعداد گرافت‌های بانک موی خود را از دست بدهد. همچنین، برداشتن موها در روش FIT باید کاملاً حساب شده و آگاهانه باشد تا پشت سر فرد دچار کم مویی نشود.

در نهایت نیز پزشک باید روش ترکیبی را با سه شرط زیر اجرا کند:

  • به بیمار آسیب نزند.
  • برای پوشاندن جای زخم روش FUT پوشش کافی باقی بگذارد.
  • شانس برداشت‌های بعدی را از بیمار سلب نکند.

چه افرادی داوطلب مناسب کاشت مو به روش ترکیبی هستند؟

  • در صورتی که بیمار طاسی پیشرفته داشته باشد و به بیش از ۴۰۰۰ گرافت نیاز داشته باشد، پزشکان روش ترکیبی را به او توصیه می‌کنند.
  • پزشک باید تمام مراحل انجام دو روش را برای بیمار توضیح دهد و مطمئن باشد که او با هیچ کدام از این شیوه‌ها مشکلی ندارد.
  • داشتن بانک موی پشت سر به اندازه ۲ سانتی متر برای برداشت در روش FUT و مقدار موی لازم برای برداشت در روش FIT، الزامی است.
  • افراد دارای اضافه وزن زیاد، بیماران بسیار سالخورده و ناتوان و بیماران مبتلا به آسم داوطلب مناسبی برای این شیوه کاشت مو نخواهند بود.
  • افرادی که بخش کوچکی از موی آنها خالی است به این شیوه نیاز ندارند، زیرا هر کدام از روش‌های FIT یا FUT به تنهایی می‌توانند این کار را انجام دهند.