دلایل ریزش مو

دلایل ریزش مو ریزش مو در افراد مختلف دلایل مختلفی دارد. گاه ریزش مو به صورت ناگهانی آغاز می‎شود که ممکن است ناشی از رژیم، مصرف داروها، زایمان و... باشد و در مواردی نیز ریزش مو تدریجی است که احتمالا به دلیل ارثی بودن است. در این مقاله به طور دقیق دلایل ریزش مو را بررسی می‎کنیم.

علل ریزش مو

1- در صورتی که میزان مواد معدنی و ویتامین‎ها در بدن متوازن نباشد، دچار ریزش مو خواهید شد. نقش مواد معدنی و ویتامین‎ها در عملکرد بدن ما، بسیار حیاتی و مهم است. اگر مواد معدنی و ویتامین‎ها از حد مطلوبی که باید در بدن فرد سالم باشد، بیشتر یا کمتر باشد، فرد دچار بیماری و ناراحتی خواهد شد. به مواد معدنی ابزار بدن نیز گفته می‎شود، چرا که برای انجام همه فعالیت‎های بیوشیمیایی بدن وجود مواد معدنی الزامی است. برای آن که بهتر این مسئله را درک کنید، این مثال را در نظر بگیرید: عنصر روی برای تولید آنزیم‎های گوارشی و هضم غذا و دریافت انرژی مورد نیاز است و یا وجود عنصر آهن برای تولید گلبول قرمز الزامی است و ... همان طور که متوجه شدید، مواد معدنی نقش مهمی در بدن ما ایفا می‎کنند و هنگامی که به هر دلیل توازن این مواد بر هم بخورد و بدن دچار کمبود و یا مازاد این مواد شود، ما دچار بیماری و مشکلات می‎شویم. به طور طبیعی هر شخص در طول روز 100 تار موی خود را از دست می‎دهد و برای رویش مجدد موها و نیز حفظ سلامت آن‎ها بدن آدمی به میزان مشخصی از ویتامین‎ها و مواد معدنی نیاز دارد. حال اگر بدن ما دچار کمبود یا مازاد این مواد معدنی و ویتامین‎ها شود ما دچار ریزش مو و یا کاهش رشد موهای جدید خواهیم شد. عدم توازن میزان مواد معدنی و ویتامین‎ها از اصلی‎ترین دلایل ریزش مو در افراد است. 2- مصرف برخی از داروها یکی دیگر از دلایل ریزش مو است. افراد مبتلا به بیماری‎های آرتریت، بیماری‎های قلبی و فشارخون بالا و افسردگی اغلب بر اثر مصرف داروهای مربوط به درمان بیماری خود، دچار ریزش مو می‎شوند. علل ریزش مو 3- کم کاری تیروئید، یکی دیگر از دلایل ریزش مو در افراد است. غده تیروئید، غده کوچکی است که در گردن قرار دارد و وظیفه آن تولید هورمون برای متابولیسم بدن است، اگر عملکرد این غده دچار اختلال شود و نتواند میزان مورد نیاز هورمون را تولید کند، احتمال بروز ریزش مو وجود دارد. با شروع فرآیند درمان این مشکل و تولید هورمون به اندازه کافی ریزش مو نیز متوقف خواهد شد. 4- استرس و فشارفیزیکی عامل دیگری برای ریزش مو است. جراحی، تصادف و یا حتی یک بیماری شدید نظیر آنفلونزا نوعی ترومای فیزیکی است که فرد را دچار ریزش موی موقت خواهد کرد. 5- تغییرات هورمونی یکی دیگر از دلایل ریزش مو است. این عامل به ویژه در زنان می‎تواند منجر به ریزش مو شود. علاوه بر این پس از تولد بچه و نیز در دوران یائسگی نیز فرد به دلیل کاهش سطح استروژن دچار ریزش مو می‎شود. با بازگشت هورمون استروژن به سطح طبیعی، ریزش مو نیز متوقف خواهد شد. ممکن است ریزش مو سه ماه پس از تغییرات هورمونی آغاز شود و سه ماه پس از آن نیز رویش موهای جدید آغاز شود.
ادامه خبر

علائم و دلایل فرو رفتن ناخن در گوشت

یکی از بیماری‎های دردناک انگشت پا، فرو رفتن گوشه تیز ناخن در پوست یا کنار انگشت است. فرو رفتن ناخن در گوشت، دلایل مختلفی دارد. در اثر فرو رفتن گوشه‌ی ناخن در گوشت، انگشت عفونت کرده و منجر به ناراحتی و درد در شخص می‎شود. زمانی که ناخن در گوشت فرو می‎رود، باعث التهاب و دردناک شدن انگشت شده و سپس این التهاب رشد می‎کند و یا مایع زرد رنگی در آن قسمت جمع می‎شود. در این مقاله درباره علائم و دلایل فرو رفتن ناخن در گوشت را بیان می‎کنیم.

دلایل فرو رفتن ناخن در گوشت

 • یکی از دلایل فرو رفتن ناخن در گوشت، استفاده از کفش‎های نامناسب است. استفاده از کفش‌هایی با پنجه تنگ و باریک که با وارد کردن فشار بالایی به انگشتان، منجر به رشد ناخن‎ها به فرم غیرطبیعی می‌شود.
 • در اثر ضربه خوردن به شست پا و یا هر آسیب دیگری که به ناخن وارد شود، هم ممکن است ناخن در گوشت فرو رود.
 • از دیگر دلایل بروز این مشکل، روش غلط کوتاه کردن ناخن‎ها است. اگر ناخن‎ها را به صورت گرد کوتاه نمایید، احتمال فرو رفتن آن در گوشت افزایش می‎یابد. باید ناخن‎ها به صورت صاف کوتاه شوند.
 • کوتاه کردن بیش از حد ناخن‎ها، یکی دیگر از دلایل فرو رفتن ناخن در گوشت است.
 • ظاهر غیرطبیعی و غیرعادی ناخن‎ها دلیل دیگری برای بروز این مشکل است.
 • ابتلا به عفونت‎های قارچی منجر به ضخیم یا پهن شدن ناخن‎ها و در نهایت فرو رفتن آن‎ها در گوشت می‎شود.
 • اگر یکی از اعضای خانواده شما سابقه این بیماری را داشته باشد، احتمال ابتلای شما به این مشکل بالاتر است. برخی از افراد به طور ارثی دارای ناخن‌های گردتر از بقیه هستند و یا سطح ناخن آنان چرخشی به سمت بالا دارد که احتمال فرو رفتن ناخن در گوشت در این افراد بیشتر است.

علائم و نشانه‎های فرو رفتن ناخن در گوشت

 • بروز درد، تورم و قرمزی در گوشه ناخن پا.
 • وجود ورم در مراحل اولیه فرو رفتن ناخن در گوشت، بدون بروز عفونت و یا خروج ترشح. تنها در صورت لمس ناحیه متورم، احساس درد خواهید داشت.
 • مشاهده مایع و ترشحات زرد رنگ که به دلیل آسیب ناخن به گوشت ایجاد شده‎اند و اساسا یک عفونت نیست.
 • در وضعیت حادتر، انگشت فرد دچار عفونت شده و مایعات سفید و زرد رنگی از آن قسمت خارج شده و بخش وسیع‎تری از ناحیه آسیب دیده متورم و قرمز می‎شود.
ادامه خبر

انواع شوره سر علائم و درمان آن‌ها

شوره سر یک ناهنجاری بسیار شایع پوست و مو است که با پوسته ریزی پوست سر مشخص می‌شود. و همراه با خارش و گاهی اوقات همراه با قرمزی و دلمه در پوست سر و بدن است. شوره سر به پوسته‌های قابل مشاهده پوست گفته می‌شود. پوست سر مانند پوست قسمت‌های دیگر بدن حالت سنگفرشی لایه‌ای دارد که به طور مرتب در اندازه‌های میکروسکوپی پوست‌ریزی می‌کند. تخمین زده شده است سالانه حدود 4 کیلوگرم از سلول‌های کورنئوسایت هر ضخص پوست‌ریزی می‌کند. در برخی موارد مانند بروز شوره سر پوست‌ریزی روند صعودی به خود می‌گیرد. این بیماری از زمان‌های گذشته و همواره در طول تاریخ به عنوان یکی از مشکلات مرتبط با زیبایی پوست و مو مطرح بوده و بشر همواره در تلاش برای رهایی از این عارضه بوده است. انواع شوره سر علائم و درمان آن‌ها

شیوع

شیوع شوره سر همواره با عادت‌های شامپو زدن جمعیت‌ها تغییر می‌کند. در گذشته تخمین زده شده است که تقریبا 50% از جمعیت‌ها در مرحله‌ای از زندگی شوره سر داشته‌اند. شیوع پوسته سر در افراد آفریقایی آمریکایی زیادتر است به ویژه زنان که این مرتبط با کاهش میانگین مصرف شامپو در مدل موهای آفریقایی آمریکایی تبار می‌باشد. لزومی ندارد پخش شوره در تمام پوست سر به صورت یکسان باشد. شوره سر از آن دسته مشکلاتی است که نه تنها به سلامت مربوط می‌شود و ممکن است نشانه بیماری‌های مختلف پوستی باشد بلکه از نظر ظاهری هم فکر فرد را به خودش مشغول می‌کند. در فرد مبتلا به شوره پوسته‌های سفیدرنگ در لا به لا یموها دیده می‌شود که گاهی روی شانه‌ها ریخته و از نظر زیبایی و اجتماعی ناخوشایند است. این ترس و نگرانی از شوره سر تا جایی پیش می‌زود که پوشیدن لباس‌هایی با رنگ تیره برای خیلی از این افراد به آرزو تبدیل می‌شود.  

علائم بالینی:

در نوع متوسط شوره سر پوسته‌های ریز در محل خروج برخی از فولیکول‌های مو مشاهده می‌شود. و در درجه‌های شدیدتر پوسته‌های بزرگ‌تر مشاهده می‌شوند که به صورت دسته‌ای روی هم انباشته شده‌اند. در حالت‌های بسیار شدید پوسته‌های حاصل از شوره سر به صورت حصیر متراکم بیشتر سطح پوست سر را می‌پوشانند.  

انواع شوره سر:

شوره سر به دو فرم دیده می‌شود.

1-شوره سر خشک:

که در این حالت پوسته‌ها به سر نچسبیده و به صورت پوسته‌های نازک با ظاهر پودری خاکستری روی سر شانه‌ها و اطراف گردن دیده می‌شوند و ظاهر بسیار زشت و زننده‌ای به وجود می‌آورند. در این نوع شوره سر خارش هم وجود دارد.

2-شوره سر چرب:

که در آن پوسته‌ها بزرگ‌تر و چرب بوده و لذا به هم چسبیده و بسیار ناراحت می‌کند. تغلب اوقات خارش هم وجود دارد. انواع شوره سر

نقش ژنتیک در بروز شوره سر:

بیماران دچار شوره به طور معمول یک تاریخچه فامیلی مثبت با مشکلات مشابه را گزارش می‌دهند که نشان دهنده ژنتیکی بودن بیماری است. این بیماری ممکن است به صورت پوسته‌های نازک روغن یدر پوست سر نوزاد وجود داشته سپس در دوران بچگی کاهش یابد و در دوره بلوغ و جوانی برگردد و پس از آن به طور ناگهانی ظاهر شود. بعضی از مطالعات فزایش دیگری را در فعالیت شوره سر در دوره میانسالی نشان داده‌اند.  

مکانیزم ایجاد شوره سر:

در پوست سر به طور طبیعی در اثر لایه لایه شدن طبقه شاخی آن، لایه‌های شاخی قدیمی جدا شده و لایه‌های جدید جایگزین می‌گردند. در حالت عادی این سلول‌ها ظرف 20_30 روز مراحل رشد خود را طی کرده و از سطح پوست به صورت سلول‌های مرده به بیرون ریخته می‌شوند. در صورتی که این روند به شکل غیر عادی تسریع گردد تعداد سلول‌های مرده افزایش یافته و همراه با چربی و ترشحات دیگر پوست تشکیل شوره سر را می‌دهند. بنابراین شوره سر در اثر جدا شدن  سلول‌های خارجی پوست سر به وجود می‌آید و باید نسبت به درمان عارضه شوره سر اقدام کرد. وقتی شوره گسترش پیدا کند و مناطق وسیع‌تری از پوست بدن را درگیر کند و یک پاسخ التهابی نیز با آن همراه شود درماتیت سبورئیک ایجاد می‌شود.  

علل اصلی ایجاد شوره سر:

بررسی‌ها نشان می‌دهد شوره سر در نتیجه عوامل اصلی زیر ایجاد می‎‌شود: سبوم مالاسزیا التهاب  

ترشح بیش از حد سبوم:

سبوم یک ماده چربی است که توسط غدد سباسه ساخته شده و بر روی پوست ترشح می‌شود. سبوم یک مایع روغنی به رنگ زرد روشن است. سبوم مخلوطی از تری گلیسیرید، اسیدهای چرب، استرهای موم، استرهای استرول، کلسترول و اسکوآلن آن است. سبوم پوست ومو را در مقابل آن محافظت می‌کند و مانع از خشک شدن شکنندگی و ترکیدن آنها می‌شود. اما ترشح بیش از حد سبوم باعث برخی مشکلات پوستی از قبیل شوره درماتیت سبورئیک و جوش و آکنه می‌شود. تری گلیسیریدهای موجود در سبوم توسط باکتری‌ها و قارچ‌های روی پوت شکسته شده به مونوگلیسیرید و اسیدهای چرب آزاد تبدیل می‌شود. اسیدهای چرب آزاد نقش کلیدی در افزایش سرعت تکثیر سلول‌های پوست سر د ارند. از طرفی دیگر ترشح بیش از حد سبوم یک محیط ایده‌آل برای رشد مخمر مالاسزیا فراهم می‌کند و شرایط را برای ایجاد شوره و درماتیت سبورئیک مستعد می‌کند. یکی از آنزیم‌هایی که نقش مهمی در افزایش چربی پوست دارد، آنزیم 5آلفا_ردوکتاز است. این آنزیم در تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون نقش ایفا می‌‌کند. دی هیدروتستوسترون اثرات مختلفی بر روی بدن دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به هایپرپلازی خوش خیم و سرطان پروستات، ریزش موی سر مردانه، پرمویی بدن، تغییرات پس از بلوغ در پسران، آکنه، شوره و درماتیت سبورئیک اشاره کرد. در حقیقت دی هیدروتستوسترون با تأثیر بر روی غدد سبابه باعث افزایش ترشح چربی پوست می‌شود که همانطور که اشاره شد چربی بیش از حد پوست نیز از عوامل مهم در بروز شوره و درماتیت سبورئیک است.  

مخمر مالاسزیا:

مخمر مالاسزیا یک بخشی از فلور طبیعی پوست است. ابعاد این مخمر در حدود 5 میکرون است و به شکل کپسول‌های پزشکی است. به دلیل اینکه این مخمر، یک میکروارگانیزم چربی دوست است، در مناطقی از پوست که ترشح چربی (سبوم) زیاد است، مثل غدد سباسه مخصوصا در سینه، پشت بدن، صورت و پوست سر یافت می‌شود. این مخمر توانایی هضم متابولیک تری گلیسیریدها و اسیدهای چرب داخل سبوم را داراست. اگرچه گونه‌های مالاسزیا بخشی از فلور طبیعی پوست انسان هستند اما تحت شرایطی می‌توانند تکثیر بیش از حد کرده و ایجاد بیماری‌های پوستی کنند. از جمله مهم‌ترین بیماری‌های پوستی که توسط گونه‌های مالاسزیا ایجاد می‌شوند عبارتند از: شوره درماتیت سبورئیک پیتریاسیز ورسیکولور فولیکولیت مالاسزیا گونه‌های مالاسزیا آنزیمی به نام لیپاز تولید می‌کنند. این مخمرها از لیپاز برای تجزیه سبوم استفاده کرده و ماده مرکبی به نام اسید اولئیک (یک اسید چرب) تولید می‌کنند. این اسید وارد سطحی‌ترین لایه پوست سر می‌شود و روند تغییر سلول‌های پوست سر (تکثیر بیش از حد این سلول‌ها) را در افراد مستعد تسریع کرده و در نهایت شوره سر تشکیل می‌شود. این مخمر باعث خارش و پوسته پوسته شدن ناحیه مبتلا می‌شود. از جمله مهم‌ترین گونه‌های مالاسزیا که در ایجاد شوره و درماتیت سبورئیک نقش دارند عبارتند از مالاسزیا فور فور، مالاسزیا گلوبوزا و مالاسزیااوالی.  

التهاب:

در اثر فعالیت بیش از حد مخمر مالاسزیا سیستم ایمنی بدن به این مخمر و متابولیت‌های وابسته به آن واکنش نشان می‌دهد که این امر از یک سو باعث فراخوانی نوتروفیل‌ها به محل و از طرف دیگر باعث فعال شدن سیستم کمپلمان می‌شود. همزمان با این وقایع رهاسازی سایتوکاین‌های التهابی صورت می‌گیرد که نتیجه آن ایجاد یک پاسخ التهابی در محل رشد مخمر است که با قرمزی و آزردگی پوست همراه است. گونه‌های مالاسزیا موجب تحریک تولید سایتوکاین‌های متفاوتی می‌شوند. البته همانطور که پیشتر بیان شد در شوره‌های خفیف پاسخ التهابی دیده نمی‌شود ولی در انواع شدید شوره و درماتیت سبورئیک پاسخ التهابی وجود دارد. علل اصلی ایجاد شوره سر

فاکتورهای مؤثر در بروز شوره سر:

از جمله مهم‌ترین فاکتورهایی که می‌تواند در بروز بیماری نقش داشته باشد عبارتند از: تغذیه میزان چربی پوست عدم رعایت نظافت فشار استرس دما رطوبت  

تشخیص افتراقی:

برخی از بیماری‌های پوستی دیگر نیز می‌توانند باعث پوسته پوسته شدن سر شوند و علائمی مشابه شوره و درماتیت سبورئیک ایجاد کنند. ار جمله این بیماری‌ها عبارتند از:

1-پسوریازیس:

پسوریازیس یک بیماری التهابی پوستی است که باعث بروز پلاک‌های قرمز رنگ بر روی پوست شده که با خارش و پوسته ریزی همراه است. این بیماری هنگامی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن سیگنال‌های اشتباهی می‌فرستد. این سیگنال‌ها باعث افزایش سرعت چرخه رشد سلول‌های پوست می‌شود. پسوریازیس اشکال گوناگونی با شدت‌های متفاوت دارد.

2-درماتیت تماسی ایرتانت:

درماتیت تماسی ایرتانت دارای علائمی مانند نازکی پوست سر، خشکی، سوزش یا خارش می‌باشد که اکثرا به دلیل سورفاکتانت‌های قوی در شامپو و یا مواد شیمیایی قوی که برای آرایش مو استفاده می‌شوند به وجود می‌آید.

3- کچلی قارچی سر:

این بیماری به ویژه عفونت تریکوفایتون شباهت زیادی به شوره سر و درماتیت شوره‌ای دارد. مشاهده میکروسکوپی پوست سر کندن مو بعلاوه کشت نمونه وقتی باید صورت بگیرد که کچلی قارچ سر یکی از احتمال‌های ممکن باشد.  

درمان شوره سر:

خوشبختانه شوره سر می‌تواند به راحتی کنترل شود. در موارد خفیف فرد تنها نیاز به پیدا کردن یک شامپوی مناسب دارد که حاوی یک پاک کننده ملایم است. هنگامی که شوره شدید باشد باید از درمان‌های پیشرفته‌تر استفاده کرد. شامپوها و لوسیون‌هایی که حاوی اجزای فعال شیمیایی و گیاهی هستند می‌توانند در درمان نوع شدید شوره سر مؤثر باشند.
ادامه خبر

ریزش مو علل و درمان آن

ریزش مو در طول روز طبیعی است و همه افراد روزانه ممکن است مقدار کمی از موهای خود را از دست بدهند. ریزش حداکثر 100 تار در طول روز طبیعی است اما اگر بیشتر از این تعداد ریزش مو داشته باشید طبیعی نیست و باید فکری به حال آن کنید.  البته اگر ریزش مو در خانواده شما سابقه دارد موهای شما ممکن است بیشتر ریزش داشته باشد که در مردان ممکن است منجر به طاسی نقطه‌ای شود و در زنان ممکن است موی بالای سر آن‌ها به تدریج شروع به نازک شدن کند. تقریبا نیمی از مردم در حدود سن 50 سالگی دچار این نوع از ریزش مو می‌شوند. اگر چه ریزش مو نسبتا شایع است، اما می‌تواند آزاردهنده باشد بخصوص وقتی در ظاهر و زیبایی افراد تاثیر بگذارد. اما خوشبختانه روش‌هایی برای درمان ریزش مو هم وجود دارد. ریزش مو علل و درمان آن 1

علل ریزش مو:

علل شایع ریزش مو عبارتند از: سابقه خانوادگی: در اغلب موارد، ریزش مو ارثی است، به این معنی که یکی از والدین فرد و یا هر دو ریزش مو داشته‌اند. که به 2 نوع ریزش مو با الگوی مردانه و الگوی زنانه تقسیم می‌شود. استرس: از جمله استرس فیزیکی ناشی از عمل جراحی، بیماری یا تب بالا. شیمی درمانی: که یک داروی قوی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی است. آسیب رساندن به مو: با روش‌هایی از جمله محکم بستن مو و کشیدن بیش از اندازه مو به عقب یا استفاده از کش موی تنگ و یا استفاده ازدستگاه‌هایی مانند اتوی مو یا سشوار و .. سن: با افزایش سن رشد مو کمتر شده و نازک‌تر می‌شود و در نتیجه راحت‌تر شکسته شده و ریزش می‌کند. رژیم غذایی نامناسب: به خصوص رژیم‌هایی که در آن پروتئین و آهن به اندازه کافی به بدن نمی‌رسد. بیماری‌های تیروئید: مانند کم‌کاری و پرکاری تیروئید. عفونت قارچی پوست سر: که البته بیشتر در کودکان شایع است. ریزش مو علل و درمان آن 2

علائم ریزش موی سر:

علائم ریزش مو در شما بستگی به نوع ریزش مویتان دارد. اگر موهای شما نازک است به مرور زمان و به آهستگی دچار ریزش می‌شوید. بنابراین ممکن است متوجه ریزش موی خود نشوید. اگر دارای موهایی ضخیم هستید ممکن است با انبوهی از موی ریزشی مواجه شوید. ممکن است موی سراسر پوست سر خود را از دست بدهید که به آن ریزش موی کلی گفته می‌شود. یا ممکن است فقط موی قسمتی از سر ریزش پیدا کند که به آن ریزش موی کانونی می‌گویند. در ریزش موی ارثی مردان معمولا دچار طاسی نقطه‌ای در اطراف پیشانی و یا در بالای سر می‌شوند و این در حالی است که موی زنان معمولا در تمام پوست سر نازک می‌شود اما در بالای سر بیشتر از سایر نقاط این اتفاق می‌افتد. از آنجایی که موی سر تاثیر زیادی در زیبایی و ظاهر افراد دارد فردی که دچار ریزش مو می‌شود ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست بدهد و یا از ظاهر خود راضی نباشد. بخصوص در زنان و نوجوانان که حساسیت بیشتری روی ظاهر خود دارند.  

ریزش مو چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک سؤالاتی از شما می‌پرسد. از قبیل اینکه میزان ریزش موی شما چقدر است؟ از چه زمانی متوجه ریزش موی خود شده‌اید؟ آیا پدر و یا مادر شما ریزش مو دارند؟ سپس پوست سر شما و یا ناحیه‌ای که دچار ریزش شده است را معاینه کرده و ممکن است چند تار موی شما را برای آزمایش به آرامی بکند. اگر دلیل ریزش موی شما مشخص نشود دکتر ممکن است آزمایش خون توصیه کند و یا پوست سر شما را با میکروسکوپ معاینه کند. ریزش مو علل و درمان آن 3

درمان ریزش مو:

در مان ریزش مو بستگی به علت آن دارد. همچنین به خودتان و احساستان نسبت به خودتان بستگی دارد. ممکن است حس کنید که نیاز به درمان دارید و یا ممکن است درباره ریزش موی خود و طاسی نگرانی خاصی نداشته باشید. انتخاب با خودتان است. اگر ریزش مو به صورت موقت و یا قابل درمان باشد موهای شما دوباره رشد خواهد کرد. برای مثال اگر دلیل ریزش مو کم‌کاری غده تیروئید باشد مصرف داروهای تیروئید می‌تواند کمک کند. همچنین اکثر موهایی که در اثر شیمی درمانی از بین رفته است دوباره رشد خواهد کرد. ریزش موی خانوادگی با مصرف دارو و یا جراحی پیوند مو قابل درمان است. برخی از افراد برای پوشاندن ریزش موی خود از کلاه گیس استفاده می‌کنند.   اگر ریزش موی شما به دلایلی باشد که قابل کنترل است مانند استرس یا مصرف داروهایی که باعث ریزش مو می‌شود می‌توانید با خلاص شدن از علت ریزش مو آن را کنترل کنید.   اگر تصمیم به درمان ریزش موی خود گرفته اید سوالات زیر را از خود بپرسید: کدام روش درمان بیشتر جواب می‌دهد؟ درمان چقدر طول می‌کشد؟ آیا درمان ماندگار خواهد بود؟ چه عوارض جانبی و خطراتی ممکن است داشته باشد؟ چقدر هزینه خواهد داشت و آیا تحت پوشش بیمه است؟  

آیا موی ریخته شده دوباره رشد خواهد کرد؟

اگر ریزش موی شما ارثی باشد موهای شما به صورت طبیعی مجددا رشد نخواهند کرد. اما می‌توان برخی از موهای ریخته شده را با روش درمانی مناسب برگرداند و یا از ریزش بیشتر آن جلوگیری کرد. اما به احتمال زیاد همه موی ریخته شده شما بر نخواهد گشت. و درمان برای همه افراد مؤثر نخواهد بود. اگر از ظاهر خود به دلیل ریزش موهایتان ناراضی هستید درمان می‌تواند احساس بهتری در شما ایجاد کند. این حق هر فردی است که ظاهر خود را دوست داشته و از آن راضی باشد.
ادامه خبر

آمادگی‌های قبل از انجام لیزر موهای زائد

آمادگی‌های قبل از انجام لیزر موهای زائد چنان چه تصمیم به انجام لیزر موهای زائد خود گرفته‎اید، خوب است بدانید که پیش از هر اقدامی، باید پوست خود را برای انجام لیزر موهای زائد آماده کنید. اگر از آمادگی‌های قبل از انجام لیزر موهای زائد اطلاع چندانی ندارید، این مقاله را تا انتها بخوانید تا تمام اقداماتی که پیش از انجام لیزر موهای زائد نیاز است را بیاموزید.

آمادگی‌های قبل از انجام لیزر

1- برای انجام لیزر موهای زائد، همینقدر که نوک موها بیرون باشد کافیست حدودا یک میلی متر. پس می‌توانید 48 ساعت قبل از انجام لیزر، موهای زائد محل مورد نظر را با تیغ بزنید. 2- اگر قصد دارید، با کمک لیزر از شر موهای زائد خود خلاص شوید، از شش هفته پیش از نخستین جلسه انجام لیزر موهای زائد، از هیچ روشی نظیر موچین، مومک، الکترولیز، اپیلاسیون، بند انداختن و... برای رفع موهای زائد استفاده نکنید. اما استفاده از تیغ برای تراشیدن موها اشکال ندارد، در طول انجام لیزر نیز از هیچکدام از روش‎های فوق استفاده نکنید. 3- حدودا یک ماه قبل از انجام لیزر موهای زائد نباید پوست را با استفاده از دستگاه‎های سولاریم و حمام آفتاب برنزه کنید. زیرا اگر پوست شما آفتاب سوخته شده باشد، انجام لیزر ممکن نیست و باید انجام لیزر را به تاخیر بیندازید. 4- در صورتی که دچار بیماری پوستی یا غیرپوستی هستید و یا حساسیت خاصی دارید که به خاطر آن دارو مصرف می‌کنید، حتما با پزشک معالج خود در میان بگذارید. 5- با توجه به نوع پوست خود، مرحله درمان و ناحیه خاصی از بدن لیزر مناسب را با مشورت پزشک معالج انتخاب کنید. 6- اگر باید داروی خاصی مصرف می‌کنید (برای مثال قرص سردرد و یا پیشگیری از بارداری) حتما نام دارو را به پزشک معالج خود اطلاع دهید و او را از این موضوع باخبر کنید. 7- نتایج آزمایش‎های هورمونی و غیرهورمونی خود را در اختیار پزشک معالج‎تان قرار دهید، چرا که این اختلالات باید پیش از انجام لیزر موهای زائد درمان شوند. 8- در جلسات انجام لیزر موهای زائد، پوست شما باید کاملا تمیز بوده و فاقد هر نوع کرم و مواد آرایشی باشد.
ادامه خبر