ارتباط بین مغز و کاهش وزن

موفقیت در کشف راه ارتباطی بین مغز و کنرل و کاهش وزن

طبق گزارش سایت نیوز مدیکال نت تحقیقات جدید نشان می دهد که فعالیت بالای مغزی, نقش زیادی در کاهش وزن دارد. در مطالعه ای که بین 24 نفر شرکت کننده در یک کلینیک کاهش وزن برگزار شده، کسانی که بیشترین میزان موفقیت را در کاهش وزن کسب کردند، فعالیت بیشتری در ناحیه مغز قشر پیشانی جلویی که در کنترل انسان نقش دارند دیده شده. نتایج مطالعه در 18 اکتبر در متابولیسم سلولی منتشر شد.

آلن داگر (alain_dagher) از مؤسسه عصب شناسی مونترال در سال 2007 می گوید: "آنچه که ما متوجه شدیم اینست که در انسان کنترل وزن بدن به طور عمده تحت تاثیر عملکرد مغز در نواحی وابسته به کنترل است. "این ناحیه مغز توانایی در نظر گرفتن اطلاعات دراز مدت مانند میل به سالم بودن را دارد تا بتواند خواسته های فوری را کنترل کند."

دو هورمون، لپتین و گرلین، در قرار دادن در حالت میل به خوردن غذا برای کاهش وزن تاثیر دارند.. تحقیقات قبلی تایید می کند که این میزان هورمون در هنگام کاهش وزن تغییر می کند. داگر می گوید: "هر کسی که وزن را از دست می دهد، این تغییر را در لپتین و گرلین مشاهده می کند. "فقط بعضی از مردم به دلایلی که ما هنوز نمی دانیم، قادر به حفظ خود تنظیمی در برابر این سیگنال هستند."

محققان برای بررسی نقش هورمونها و کنترل مغز در روند کاهش وزن از 24 نفر شرکت کننده در یک کلینیک کاهش وزن در تحقیق استفاده کردند. قبل از شروع یک رژیم غذایی 1200 کیلو کالری روزانه، تمام شرکت کنندگان مورد یک مطالعه MRI عملکردی (Fmri) قرار گرفتند. که در این بررسی مغزی بخشعایی از مغز که با توانایی کنترل میل انسان و خود تنظیمی ارتباط داشتند را مطالعه کردندو نواحی مثل کورتکس پیشانی و جلویی مغزی.

سپس به این افذاد تصاویری از عذاهای اشتهاآور و تصاویر کنترل شده ای از مناظر را نشان میدادند و میزان فعالیت مغزیشان را اندازه گیری مرکدند. داگر می گوید: "هنگامی که ما تصاویری از غذاهای اشتها آور را نشان می دهیم، فعالیت در بخش میانی قشر پیشانی افزایش می یابد.

در طول مطالعه، محققان متوجه شدند که در یک ماه و سه ماه سیگنال دریافتی از قشر پیشانی کاهش یافته است و افرادی که در از دست دادن وزن بیشتر موفق بودند بیشترین کاهش را داشتند. علاوه بر این، سیگنال قشر پیشانی فورناتال که در کنترل خود نقش دارد  در طول مطالعه افزایش یافته است.

Dagher می گوید: "در fMRI، منطقه کنترل خود فعالیت خود را افزایش داد و منطقه ارزش (غذا) فعالیت خود را کاهش داد." "و میزان تغییر از پیش تعیین شده برای کاهش وزن موفقیت آمیز بود." در حالیکه همه شرکت کنندگان موفق به کاهش وزن شده بودند، اما کسانی که بیشترین کاهش وزن را به دست آوردند، سطح fMRI نشان داد که توانایی بهتری در کنترل خود دارند. و در پایان مطالعه 3 ماهه، هورمونهای گرلین و لپتین شروع به بازگشت به حالت اولیه کردند، و این امر نشان می دهد که یک نقطه پایانی جدید به دست آمده است.

او می گوید: "این نتایج نشان می دهد که در کاهش وزن مباحث مرتبط به توانایی افراد در کنترل کردن خود مانند درمان رفتاری شناختی و روان شناسی تغذیه ممکن است مفید باشد، به ویژه هنگامی که استرس باعث تغذیه ی نامناسب شود." "استرس مکانیسم کنترل قشر جانبی پیشانی را مختل می کند، اما ممکن است افراد را برای یافتن راهکارهای متفاوت در برابر استرس آموزش داد."

منبع

ارتباط بین مغز و کاهش وزن

ادامه خبر

بررسی انواع آکنه

آکنه یک اصطلاح وسیع است که انواع مشکلات پوستی را شامل می شود. آکنه به شدت متفاوت است و به روش های مختلف بر افراد مختلف تاثیر می گذارد. به منظور درمان آکنه خود، لازم است تشخیص و تشخیص انواع مختلف آکنه که در حال مبارزه با آن هستید.

انواع آکنه

آکنه انواع مختلفی از ضایعات پوستی را در بر میگیرد: سیاه و سفید، سفید سر، پاپول، پوسچول، گره ها و کیست ها:

سیاه سرهای: اینها فولیکول های مسدود نشده و غیر مسری هستند که به عنوان یک نقطه تیره روی پوست ظاهر می شوند.

سفید سرها: فولیکول های مسدود پوشیده شده توسط یک لایه نازک از پوست است که به نظر می رسد به عنوان نقاط سفید یا نقاط.

 پاپول ها: پاپول ها ضایعات التهابی هستند که ممکن است قرمز و حساس و دردناک باشند.

پوسچول ها: پوسچول ها ضایعات التهابی هستند که عموما پر شده است. آنها ممکن است سفید یا زرد ظاهر شوند.

برآمدگیهای زیرپوستی: فرم شدید از ضایعات آکنه است که در زیر پوست توسعه؛ آنها به طور کلی حاوی حلزون نیستند اما برای لمس سخت هستند.

 کیست: کیست ها یک فرم شدید از ضایعات آکنه هستند که ملتهب شده و پر از گلوله هستند. آنها معمولا دردناک هستند و نیازمند درمان حرفه ای پزشکی هستند.

فراتر از آکنه های معمول، انواع مختلفی از آکنه، از جمله Acne Fulminans و Acne Mechanica وجود دارد.

آکنه حاد:  این یک فرم شدید از آکنه است که به طور ناگهانی به صورت گره های التهابی در قفسه سینه و پشت ظاهر میشوند. این می تواند منجر به زخم های شدید و درد مفاصل و سایر مسائل مربوط به سلامت شود.

آکنه مکانیکا: این فرم آکنه از طریق فشار زیاد، گرما و اصطکاک روی پوست ایجاد می شود و اغلب در بین ورزشکاران وجود دارد.

آکنه چگونه توسعه می یابد

آکنه ظهور غدد سباسه آلوده یا التهاب پوست است. آکنه وولگاریس نام پزشکی برای آکنه معمولی مورد استفاده قرار میگیرد. آکنه Vulgaris معمولا در صورت، پشت و قفسه سینه یافت می شود. همانطور که سلول های پوست بازسازی می شوند، سلول های قبلی میمرند, اگر این سلول های مرده پاکسازی و لایه برداری نشوند بعد از ترکیب با عرق و چربی پوست ممکن است سبب بروز آکنه در این نواحی شوند.

منافذ پوست ما به یک سیستم غدد چربی مستقیما در زیر پوست متصل می شودند. در داخل این غدد, چربی تولید می شود. این ماده برای حفظ رطوبت وسلامت پوست ضروری است. اما تولید بیش از حد این چربی می تواند منجر به آکنه شود؛ این چربی اضافه ممکن بعد از اینکه تجمع پیدا کند باعث مسدود شدن منافذ باز پوست شود و درنتیجه آکنه به وجود بیاید.

علل عمومی

اطلاعات غلط زیادی در رابطه با آکنه و راه های جلوگیری از آن بین مردم شایع است. ممکن است گفته شود که چهره خود را بیشتر شستشو دهید یا خوردن شکلات خود را کاهش دهید یا بیشتر در معرض نور آفتاب قرار بگیرید. هیچ کدام از این مطالب رایج درمورد آکنه درست نیست. بهداشت ضعیف باعث آکنه نمی شود، شکلات پوست شما را از بین نمی برد، و در معرض نور خورشید می تواند به پوست شما آسیب برساند و موجب بروز بدتر شود. آکنه عمدتا توسط ژنتیک و هورمون ها ایجاد می شود و عوامل بسیاری وجود دارد که می تواند این وضعیت پوست را تشدید کند.

تغییرات هورمونی

آکنه معمولی به طور کلی در طول سالهای نوجوانی، زمانی که شروع بلوغ باعث نوسان در سطح هورمونی میشود. با افزایش سطح هورمون، به خصوص تستوسترون، غدد پوست شروع به تولید مقادیر زیاد چربی می کنند.

بلوغ تنها زمانی نیست که ما تغییرات هورمونی را تجربه کنیم. زنان تغییرات منظم در سطوح هورمون، به ویژه استروژن و آندروژن را تجربه می کنند.

عوامل ارثی

آکنه نیز نتیجه عوامل ارثی است. کودکان افراد مبتلا به آکنه بیشتر با احتمال ابتلا به این بیماری پوستی مواجه هستند. ژنتیک تاثیر زیادی بر سیستم ایمنی بدن شما دارد. ممکن است دو نفر در معرض  محرکهای یکسان قرار بگیرند اما پوستشان نسبت به این محرکها واکنشهای متفاوتی از خود نشان دهد.

استرس

استرس مستقیما باعث ایجاد آکنه نمیشود، اما میتواند باعث تشدید یا کند شدن روند بهبودی شود. بسیاری از دانش آموزان در سراسر جهان در طول دوران امتحانات با این مشکل مواجه میشوند. وقتی استرس دارید، بدن شما کورتیزول و آندروژن را آزاد می کند. هنگامی که میزان ترشح این هورمون ها تغییر می کنند، پوست شما چربی بیشتری ترشح میکند که می تواند باعث بروز عوارض جوش شود و یا جوش های پیش از آن را بدتر کند.

طبقه بندی آکنه ها

آکنه غیر التهابی

آکنه معمولا به دو نوع اصلی تقسیم می شود: آکنه غیر التهابی و التهابی.

آکنه های غیر التهابی بسته به باز یا بسته بودن منافذشان به دو دسته ی سرسیاه و سرسفید تقسیم میشود.

سرسیاه و سرسفید

اگر حفره به سطح پوست شما راه باز کند از آنجا که این منافذ باز است، عصاره درون منافذ پس از تماس با هوا اکسید می شود. این ترکیب را سخت می کند و هنگامی که هوا با رنگدانه ملانین مخلوط می شود، ممکن است رنگ آن به سیاه, قهوه ای یا خاکستری باشد. جوشهای سرسیاه معمولا در بینی، چانه و پیشانی یافت می شود، اما ممکن است در قفسه سینه، پشت و بازو نیز پیدا شود. جوشهای سرسیاه معمولا در زمان بلوغ یا دوران ایجاد نوسانات هورمونی ایجاد میشود.

سرسفیدها

اگر توده توسط یک لایه نازک از پوست پوشیده شود در نتیجه یک برآمدگی ایجاد می شود. معمولا مدت زمان پایداری سرسفیدها حدود یک هفته است و ممکن است در صورت یا سایر نواحی بدن ایجاد شود.

ترکاندن جوشهای سرسفید از خود جوشها خطرناک تر است چون ممکن است باعث پارگی در سطح پوست شود و راه را برای ورود باکتریها باز کند.

منبع

آکنه

ادامه خبر

اکسیژن درمانی و ناشنوایی

اکسیژن درمانی میتواند به از دست دادن ناگهانی شنوایی کمک کند.

به گزارش سایت هلث لاین طبق یافته های محققان اکسیژن درمانی سالانه به بسیاری از بیمارانی که از این عارضه رنج میبرند کم کند.

یک صدای ناگهانی بلند, صدای بم و خفه شده، سرگیجه ناگهانی - این ها برخی از نشانه های اولیه ای هستند که ممکن است هنگام بروز یک وضعیت بسیار دردناک و جدی به نام از دست دادن ناگهانی شنوایی (SSHL) به وجود بیایند.

این عارضه که به عنوان ناشنوائی ناگهانی نیز شناخته می شود، زمانی رخ میدهد که شنوایی در بازه ی زمانی کوتاه - به طور معمول در عرض 72 ساعت – و معمولا در یک گوش از بین میرود. این شایع ترین نوع ناشنوایی در بین بزرگسالان است و تقریبا 5 تا 20 از 100،000 موارد از دست دادن شنوایی را تشکیل می دهد.

به نظر می رسید که کورتیکواستروئیدها (هورمونهایی که توسط غدد فوق کلیه ترشح میشوند.) بهترین فرصت برای بازگرداندن شنوایی در هنگام حمله SSHL است، اما محققان کره جنوبی راه حل جدیدی را کشف کرده اند و قول قویتری برای بهبود کامل شنوایی داده اند.

یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery نشان می دهد که اکسیژنورژیک Hyperbaric (HBOT) علاوه بر درمان استاندارد پزشکی نیز ممکن است کلیدی برای کمک به کسانی که طی SSHL بیشتر یا تمام شنوایی خود را از دست داده اند.

طبق یافته های محققان اکسیژن درمانی موثرتر و مفیدتر از دارو درمانی است.

محققان برای بررسی و مقایسه  ی عملکرد دارودرمانی و اکسیژن درمانی در درمان ناشنوایی ناگهانی نتایج 19 مورد تحقیق و بروز این عارضه در 2401 نفر را مورد بررسی قرار دادند. بیمارانی که در این تحقیقات مورد برسی قرار گرفته بودند تحت فقط درمان دارویی یا درمان دارویی و اکسیژن درمانی با هم بودند.

تیم تحقیقاتی دریافت که افراد مبتلا به اکسیژن در کنار درمان دارویی 61 درصد بیشتر شنوایی خود را باز می یباند. علاوه بر این، میزان شنوایی بهبود یافته در افرادی که هر دو اکسیژن و دارو را دریافت می کردند، به میزان قابل توجهی بالاتر بود.

محققان همچنین متوجه شده اند که درمان اکسیژن در بیمارانی که افت شنوایی بسیار شدید و افراد زیر 60 سال را تجربه کرده اند، بهتر عمل می کند.

شروع سریع و درمان ناشنوایی ناگهانی

علت ناشنوایی ناگهانی متفاوت است. در بعضی افراد، آسیب به سر و یا تب بالا و در بعضی دیگر، از طریق عفونت ویروسی یا یک مشکل گردش خون در گوش ایجاد می شود. هرچند بیشتر اوقات دلیل بروز این مشکل ناشناخته باقی می ماند.

علت هر چه باشد باید هرچه سریعتر نزد پزشک متخصص گوش و حلق و بینی رفته و درمان را آغاز کنید.

به توصیه ی کارشناسان کلید اساسی در درمان موثر ناشنوایی ناگهانی تشخیص هرچه سریعتر و به موقع بیماری و شروع درمان است.

کورتیکواستروئیدها برای کاهش التهاب و تورم در ارتباط با SSHL در حال حاضر به طور گسترده ای برای درمان SSHL و اولین قدم پزشکان برای درمان این عارضه به شمار می آیند.

به گفته ی لی هوگان، متخصص شنوایی شناسی "کورتیکواستروئیدها هنگامی که بیمار در معرض این موضوع قرار می گیرند، بیشتر موثر هستند. هر چه زودتر استروئید ها تجویز شوند، احتمال بیشتری دارد که بیمار بتواند شنوایی خود را دوباره به دست آورد. »

با این حال، اگر شنوایی تنها با استروئید ها بازنگردد، اضافه کردن HBOT به روند درمان می تواند به خوبی احیای شنوایی را تضمین کند.

 

هنگامی که کورتیکواستروئیدها تاثیر نداشتند، به سراغ اکسیژن درمانی بروید.

با HBOT، بیماران در یک محفظه تحت فشار قرار می گیرند که میزان اکسیژن را در گوش داخلی افزایش می دهد.

طبق گزارش کلینیک Mayo، فشار هوا در دستگاه حدود 3 برابر فشار هوا استاندارد است، که به ریه های شما اجازه می دهد تا اکسیژن بیشتری را در مقیاس های معمولی فشار هوا دریافت کنند.

طبق نتایج به دست آمده از این تحقیقات این فرایند می تواند آسیب جریان خون و گردش خون در عروق را در گوش بهبود بخشد. از طریق رادیکال های اکسیژن، HBOT همچنین می تواند اثرات ضد باکتریایی ایجاد کند و رشد عروق خونی جدید را افزایش دهد.

در ین روش عوارض جانبی جدی و خطرناک بسیار نادر و غیر معمول است و به همین دلیل روشی بدون دردسر و عوارض به شمار می آید.

هونگ خاطرنشان کرد HBOT تقریبا مطمِن و بی خطر است، با این وجود برخی از خطراتی که پزشک شما ممکن است از شما بروز دهد، مانند سرگیجه گوش و علل سینوس از طریق تغییر فشار است." "گاهی اوقات بعضی از بیماران تغییری در توانایی دید را طی درمان تجربه می کنند، اما این مشکلات موقتی و بروزشان بسیار نادر است."

HBOT  در دسترس ترین درمان نیست.

اولا, اصلا روش ارزانی نیست. در ایالات متحده آمریکا در هر جلسه حدود 300 دلار خرج دارد و این قیمت برای حداقل زمان بازم برای انجام درمان محاسبه میشود. جداقل زمان لازم برای رسیدن به بهبودی در این روش زمانی حدود 1200 دقیقه است که این زمان میتواند 10 تا 20 دقیقه ی 90 دقیقه ای یا 20 جلسه ی یک ساعته باشد.

دوما، درمان با اکسیژن به میزان قابل توجهی محدود است زیرا تنها در امکانات ویژه و مراکز مجهز قابل اجراست. هم چنین پزشکان اکسیژن درمانی را در افرادی که به تازگی عمل جراحی گوش یا نارسایی ششی داشته اند توصیه نمیکنند.

مهم است که توجه داشته باشیم که HBOT نباید به عنوان یک درمان واحد تجویز شود. کورتیکواستروئید ها باید ابتدا و در اسرع وقت تجویز شوند و به دنبال آن HBOT در موارد شدیدتر مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر ونسا روتهولتز، متخصص گوش و حلق و بینی جراح سر و گردن در مصاحبه با هلث لاین گفت:

"در حال حاضر، HBOT نباید جایگزین درمان های استاندارد مانند استفاده از استروئید خوراکی یا تزریق استروئید اینترتیمپانیک شود، اما درمان با اکسیژن ممکن است به عنوان یک درمان اضافی مفید باشد ".

یافتن درمان مناسب

این اولین مطالعه است که نشان می دهد که اکسیژن درمانی علاوه بر درمان پزشکی نیز در بازگرداندن شنوایی پس از ناشنوایی ناگهانی موثر است.

با این حال، بسیاری از متخصصان سلامت نگران این هستند که هنوز هم هیچ پروتکل جهانی برای مدیریت اکسیژن درمانی وجود ندارد.

"با اینکه طبق تحقیقات انجام شده اثربخشی اکسیژن درمانی برای درمان افراد درگیر این عارضه مشخص شده واحتمال جایگزینی کامل این روش با روشهای دیگر قدرت بیشتری گرفته, اما هنوز هم استاندارد جهانی مشخصی در رابطه به نحوه و چگونگی اعمال این روش در افراد متفاوت وجود ندارد."

منبع

اکسیژن درمانی

ادامه خبر

عوارض دود سیگار

دود سیگار ممکن است خطر سرطانی شدن در سلولهای ریه را افزایش دهد.

نوشته ی دکتر کترین پدوک

منتشر شده در سپتامبر ۲۰۱۷

به گزارش سایت مدیکال هلث تودی تحقیقات جدید نشان داده‌است که در معرض دود سیگار قرار گرفتن به صورت بلند مدت  ممکن است سلول‌های ریه را تغییر دهد و آن‌ها را نسبت به محرک‌های ژنتیکی سرطان آسیب پذیرتر کند.

به گفته ی دانشمندان  مرکز سرطان جانز هاپکینز در بالتیمور، در ژورنال cancer cell طی آزمایشهایی که در سطح سلولی انجام داده اند, یافته هایشان آنها را به مجموعه ای از پدیده های epigenetic راهنمای کرده که در آن به ارتباط نزدیک و مداوم با دود سیگار و خطر ابتلا به سرطان ریه مورد مطالعه قرار میگیرد.

سرطان ریه یک بیماری است که در آن سلول‌های غیر عادی در شش‌ها بدون کنترل رشد میکنند و به این صورت باعث ایجاد تومور میشوند. این شایع‌ترین سرطان در سراسر جهان است و ۱.۸ میلیون از ۱۴.۱ میلیون مورد سرطان در سال ۲۰۱۲ را تشکیل می‌دهد که آخرین سال آمار جهانی است.

سیگار کشیدن علت اصلی سرطان ریه و ۸۵ درصد بقیه سرطانهاست.

در آمریکا، سرطان ریه علت ۲۷ درصد کل مرگ‌های سرطانی در سال ۲۰۱۱ بود. با این حال، پس از چند دهه افزایش، میزان سرطان ریه در آمریکا اکنون در حال کاهش است و این با کاهش چشمگیر میزان مصرف سیگار نیز همراه است.

مطالعه جدید در رابطه با سرطان ریه مربوط به epigenetics است - یعنی عوامل جدا از DNA ما, مانند محیط‌زیست که می‌تواند روشی را که ژن‌های ما رفتار می‌کنند تغییر دهد. به عنوان مثال، تغییرات epigenetic می‌تواند " ژن را روشن و خاموش " کند و تصمیم‌گیری کند که کدام پروتیین‌ها در سلول‌ها ساخته می‌شوند.

تغییرات Epigenetic و سرطان

تغییرات Epigenetic اشکال مختلفی دارند که یکی از آن‌ها متیلاسیون DNA - یا افزودن شیمیایی گروه‌های متیل کوچک به آغاز یک کد DNA  یک ژن می‌باشد. این اغلب منجر به غیر فعال‌کننده یا " خفه کردن" ژن می‌شود.

در مقاله آن‌ها، نویسندگان توضیح می‌دهند که دانشمندان در حال حاضر سرطان را یک فرآیند پیچیده شامل هم اختلالات ژنتیکی و هم غیر ژنتیکی می‌دانند که می‌تواند در از طریق اشکال مختلف تغییرات مانند قرار گرفتن در معرض دود سیگار ایجاد شود.

با این حال، آن‌ها توجه دارند که چیزی که کم‌تر مورد توجه قرار گرفته این است که چگونه تغییرات غیر ژنتیکی خاص ممکن است ژن‌های اصلی و سیگنال دهی آن‌ها را تغییر دهد ، و این که چگونه به نوبه خود با تشکیل تومور در سرطان ریه ارتباط دارد.

محققان برای مطالعه خود ، سلول‌های نایژه انسانی را - نوع سلولی که مجاری هوایی ریه‌ها را تشکیل می‌دهند - در آزمایشگاه به مدت 15 روز متوالی در شکل مایع دود سیگار قرار دادند.

این حالت از آزمایش تقریبا با مصرف سیگار یک فرد سیگاری که به مدت 20 تا 30 سال روزانه یک یا دو بسته سیگار مصرف میکند برابری میکرده.

متیلاسیون و آسیب DNA

این تیم پی برد که پس از ۱۰ روز، سلول‌هایی که در معرض دود سیگار قرار گرفته بودند  مقادیر بالاتری از آسیب DNA را در مقایسه با سلول‌هایی که در معرض دود سیگار شبیه‌سازی شده قرار نداشتند ، نشان دادند.

آسیب DNA گونه‌ای است که در واکنش به گونه‌های واکنش پذیر اکسیژن یا رادیکال‌های آزاد رخ می‌دهد که چنین ترکیبات حاوی اکسیژن در دود سیگار وجود دارند.

در دوره بین ۱۰ روز تا ۳ ماه در معرض دود سیگار قرار گرفتن, مقدار EZH2 به شدت کاهش پیدا کرد و در عوض میزان DNMT1 تقریبا سه برابر شد. این ماده یک آنزیم است که در ژنهای بسیاری از جمله ژنهای مولد تومور موجود در DNA باعث متیلاسیون میشود.

آنزیم متیلاسیون DNA را در محل شروع ژن‌ها حفظ می‌کرد و به طور موثر ژن‌ها را خاموش می‌کرد و بدین ترتیب مانع جلوگیری از رشد سلولی کنترل‌نشده می‌شود.

در بازه ی زمانی 3 الی 6 ماه در معرض دود سیگار قرار گرفتن سطح EZH2, DNMT1 کاهش پیدا کرد اما تا ماه پانزدهم همچنان تاثیرشان روی متیلاسیون DNA باقی مانده بود.

محققان شواهدی از کاهش بیان در صدها ژن از جمله BMP۳، SFRP۲ و GATA۴ و دیگر ژن‌های مرتبط با تومور را کشف کردند.

آن‌ها همچنین یک افزایش قابل‌توجه - پنج برابر یا بیشتر - در سیگنال‌های مربوط به یک ژن به نام KRAS را پیدا کردند که به خطر ابتلا به سرطان ریه ارتباط دارند.

زمان‌بندی Epigeneticsممکن است مهم باشد

محققان خاطر نشان کردند که آنها جهش یا تغییرات در DNA زیرزمینی را در KRAS و یا ژنهای سرکوب کننده تومور مشاهده نکردند  . آنها بر این باورند که اگر ژن های سرکوب کننده تومور با قرار گرفتن در معرض دود سیگنال نداشته باشند، می توانند به طور معمول فعال شده و افزایش سیگنال KRAS را متوقف کنند.

تیم پیشنهاد می کند که زمان وقوع رویدادهای مشاهده شده در توالی رسمی ممکن است حیاتی باشد. هنگامی که آنها موتاسیون را به ژن KRAS وارد شده در سلول های در معرض دود، آنها تنها تبدیل به سرطانی اگر پس از متیلاسیون به طور کامل تاسیس شد - پس از 15 ماه از قرار گرفتن در معرض سیگار سیگار. این تنها پس از 6 ماه قرار گرفتن در معرض این اتفاق رخ نداد.

آنها یادآوری می کنند که این بدان معنی است که سلول های هوائی به طور فزاینده ای در معرض جهش هایی هستند که موجب سرطان می شوند، زیرا تغییرات اپی ژنتیکی ناشی از قرار گرفتن در معرض دود سیگار "با گذشت زمان" ایجاد می شوند.

تیم می گوید ترک سیگار ممكن است خطر ابتلا به سرطان ریه در سیگاری ها را با كاهش سطح متیلاسیون DNA كاهش دهد.

هنگامی که آنها نتایج مطالعات قبلی را تجزیه و تحلیل کردند، دریافتند که سیگاریهایی که حدود 10 سال است که سیگار را ترک کرده اند، سطوح پایینتری نسبت به سیگاریهای فعلی نوع متیلاسیون DNA داشتند که در مطالعه جدید شناسایی شده بودند.

یکی دیگر از دلایل مطالعه این است که داروهای ضد متیلاسیون ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه در افرادی که در معرض خطر بیشتری هستند کمک کند - برای مثال بیمارانی که تحت عمل جراحی برای ابتلا به سرطان های اولیه قرار گرفته اند.

تیم یادآور می شود که برخی داروهای ضد متیلاسیون در حال حاضر تحت آزمایشات بالینی قرار می گیرند - به عنوان مثال برای درمان بیماری پیش از لوسمی.

محققان بر این باورند که یافته های آنها یک گام برای درک اینکه چگونه سیگار کشیدن ممکن است از طریق اپی ژنتیک خطر ابتلا به سرطان ریه را تحت تاثیر قرار دهد، نشان دهنده گامی است. آنها مشتاق هستند که به این نکته اشاره کنند که کار آنها به آزمایشگاه محدود نمی شود، به این معنا نیست که آنچه که آنها کشف کرده اند لزوما در افرادی که سیگار می کشند رخ می دهد.

    "مطالعه ما نشان می دهد که تغییرات اپی ژنتیک در سلول های درمان شده با سیگار سیگار حساسیت سلول های هوایی به جهش های ژنتیکی شناخته شده به علت سرطان ریه است."

پروفسور استفان

Baylin، مرکز سرطان جانز هاپکینز

منبع

دود سیگار خطر سرطانی شدن در سلولهای ریه

ادامه خبر

بهترین غذاها برای سلامتی قلب

به گزارش سایت مدیکال نیوز تودی بهترین غذاها برای سلامتی قلب کدام است ?

منتشر شده در ۱۶ مه ۲۰۱۸

نویسنده : دیوید ریلتون

بیماری قلبی هنوز هم در ایالات متحده قاتل شماره یک به حساب می آید.  در این مقاله ما ۱۶ غذاهایی را به شما معرفی می‌کنیم که میتوانید با قرار دادن آنها در رژیم غذایی روزانه ی خود, به حفظ سلامت قلبتان کمک کنید.

برای داشتن قلبی سالم و به دور از بیماری کارهایی زیادی وجود دارد که میتوانید انجام دهید. معاینه سالیانه، ورزش روزانه، ترک سیگار،تلاش برای کاهش سطح استرس در زندگی از جمله این کارها هستند.

همه این چیزها می‌تواند اثر مثبتی بر سلامت قلب داشته باشد. اما یکی از ساده‌ترین تغییرات سبک زندگی که به نفع قلب شما خواهد بود، توجه به چیزی است که میخورید.

نزدیک به ۶ میلیون نفر در حال حاضر با نارسایی قلبی زندگی می‌کنند و حدود نیمی از آن‌ها ظرف پنج سال پس از تشخیص بیماری جان خود را از دست خواهند داد.

مراکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری‌ها ( CDC ) هشدار می‌دهند که خوردن غذاهایی که چربی، کلسترول یا سدیم بالایی دارند، می‌تواند برای قلب بسیار مضر باشد.

در این مقاله، ما برخی از بهترین غذاها را برای کمک به بهبود عملکرد و حفظ سلامت قلب شما معرفی میکنیم.

۱. مارچوبه

مارچوبه یک منبع طبیعی فولیک است. فولیک از تولید زیاد آمینواسیدی به نام هوموسیستئین جلوگیری میکند. سطح بالای هوموسیستئین در بدن خطر ابتلا به بیماریهای قلب و عروقی راافزایش میدهد.

۲. لوبیا، نخود، نخود، و عدس

حبوبات، نخود، نخود و عدس به طور قابل‌ توجهی سطح کلسترول بد را کاهش دهند. علاوه بر این تمام این مواد با دارای بودن فیبرو آنتی اکسیدانها تاثیر مثبتی بر سلامت قلب و تمام بدن دارند. یافته های یک پژوهش جدید نشان می دهد که مردم می توانند «کلسترول بد» خود را با خوردن روزانه یک وعده حبوبات، تا میزان پنج درصد کاهش دهند.ین خود به معنای کاهش پنج تا شش درصدی در میزان خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی است که سالانه افراد زیادی در جهان را به کام مرگ می کشاند. حبوبات شامل انواع لوبیا، نخود، نخود فرنگی و عدس، «شاخص گلایسمیک» پایینی دارند. یعنی غذاهایی هستند که به آرامی تجزیه شده و می توانند به خوبی در وعده های غذایی مختلف، جایگزین پروتئین حیوانی و چربی های مضر شوند. در این پروژه پژوهشی، دانشمندان نتایج 26 آزمایش مختلف را که بر روی 1037 نفر انجام شده بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.نتایج نشان داد مردان در مقایسه با زنان، کاهش بیشتری را در «LDL» خود نشان داده اند که احتمالا به این دلیل است که مردان معمولاً از رژیم های غذایی ضعیف تری استفاده کرده و میزان کلی کلسترول دریافتی آنها بالاتر است، از این رو وقتی تحت رژیم غذایی سرشار از حبوبات قرار می گیرند بهره بیشتری از آن می برند.

۳. توت ها

میوه های توتی غنی از پلی فنول های آنتی‌اکسیدان هستند که به کاهش خطر بیماری‌های قلبی کمک می‌کنند. این میوه‌ها یک منبع عالی از فیبر، اسید فولیک، آهن، کلسیم، ویتامین A و ویتامین C هستند و کم چربی هستند.

۴. بروکلی

برخی مطالعات نشان می‌دهند که خوردن بروکلی بخارپز شده می‌تواند سطوح کلسترول را کاهش داده و از بیماری‌های قلبی جلوگیری کند.

۵. دانه چیا و بذر کتان

این دانه‌ها یک منبع غنی از اسیده‌ای چرب امگا ۳ مثل آلفا لینولنیک اسید هستند. امگا3 دارای اثرات سودمند زیادی مانند کمک به کاهش سطوح تری گلیسیریدها و کلسترول. آن‌ها هم چنین فشار خون را کاهش داده و تجمع چربی در شریان‌ها را به حداقل می‌رسانند.

امگا ۳، خطر بروز اختلالاتی مانند نامنظم بودن ضربان قلب که ممکن است اعث بروز حملات قلبی شوند را نیز کاهش میدهد.

۶. شکلات تلخ

شکلات تلخ یک نمونه نادر از خوراکی است که هم طعم خوبی دارد و هم برا سلامتی مفید است.

دانشمندان در حال حاضر بر این باورند که شکلات تلخ در مقابل بستگی شریانهای قلب عملکرد مفیدی دارد.

به نظر می‌رسد که شکلات تلخ بر هر دو اختلالی که ممکن است به بستگی شریانهای قلبی بیانجامد جلوگیری میکند. اولی شل شدگب عروق قلبی و دیگری چسبندگی گلبولهای سفید خون است. که در آن حالت گلبولهای سفید خون حالت چسبندگی پیدا کرده و به دیواره ی رگها میچسبند.

تحقیق جدیدی نشان می‌دهد که کاکائوی تلخ برای سرخرگ ‌ها مفید است و جریان خون را در آنها تسهیل می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در کنوانسیون سالانه کالج متخصصان قلب آمریکا در نیویورک پژوهشگران دانشگاه ییل اعلام کردند فلاوونوئیدها(گروهی از ترکیبات آنتی‌اکسیدانی که در سبزی ها و میوه‌ها هم موجودند)، نقش مهمی در سلامتی ایفا می‌کنند. بررسی این محققان نشان داده است رابطه مهمی میان مصرف غذاهای غنی از فلاوونوئیدها مانند چای سبز  ، میوه‌ها ، سبزی‌ها  و جلوگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی  وجود دارد.

فرآورده‌های کاکائو یا شکلات تلخ یکی از غنی‌ترین منابع فلاوونوئیدها در میان غذاهای رایج هستند.

پژوهشگران مرکز پژوهش پیشگیری دانشگاه ییل به بررسی 45 نفر پرداختند. افراد شرکت کننده در این تحقیق برای شش هفته روزانه بیش از 200 گرم کاکائو با شکر، کاکائو بدون شکر یا دارونما را مصرف ‌کردند.

در این بررسی کاکائو به عنوان یک ماده ی کارآمد در بهبود کارکرد پوشش درونی عروق شناخته شد.

از 39 نفری که این آزمون را به پایان رساندند، مقیاس سلامت سرخرگ ها یعنی "گشادی عروق ناشی از جریان خون" (FMD) به طور قابل ‌توجهی در افرادی که کاکائوی بدون شکر و کاکائوی با شکر مصرف کرده بودند، نسبت به گروه شاهد افزایش یافت. این افزایش در گروهی که کاکائوی تلخ مصرف می‌کردند، بیشتر بود.

والنتین یانچو نایکی یک از این پژوهشگران گفت: "با وجود آنکه یافته‌های ما نشان نمی دهد که افراد باید به عنوان بخشی از غذای روزمره شروع به خوردن مقدار زیادی شکلات کنند، اما می‌توان نتیجه گرفت که شکلات تلخ و سایر غذاهای غنی از فلاوونوئیدها ممکن است برای سلامت قلب و عروق سودمند باشند."

۷. قهوه

در یک مطالعه انجام شده در دانشگاه مستقل اسپانیا از رئال مادرید، محققان پژوهشی بر روی ۱۲۹.۰۰۰ مردان و زنان بالای ۲۰ سال انجام دادند و متوجه شدند که شرکت کنندگان در مطالعه که چند فنجان قهوه در روز مصرف می کنند از کسانی که قهوه هیچ نمی نوشند احتمال کمتری دارد که بر اثر بیماری های قلبی بمیرند. در میان زنانی که در این مطالعه، افرادی که چهار تا پنج فنجان در روز می نوشند ۳۴ درصد کمتر احتمال دارد که نسبت به زنانی که قهوه هیچ نمی نوشند بر اثر بیماری های قلبی بمیرند. مردانی که پنج فنجان در روز می نوشند ، ۴۴ درصد کمتر احتمال دارد که از مردان که هیچ قهوه را نمی نوشند بر اثر بیماری های قلبی بمیرند.

کاهش اساسی در میزان مرگ و میر شرکت کنندگان در این پژوهش که قهوه مصرف می کردند اهمیت بسیار زیادی داشت.

با توجه به مقاله منتشر شده توسط NewScientist.com، محققان، به این نتیجه رسیدند که مرگ و میر به هر علت در همان گروه از زنان که در طول دوره مطالعه قهوه مصرف کرده اند ۲۶ درصد کاهش یافته است و در میان همان گروه از مردان مرگ و میر به هر دلیل ۳۵ درصد کاهش یافته است.

گزارش های زیادی در ارتباط با نتایج این مطالعه در طول تابستان سال ۲۰۰۸ بیان شد. در آن زمان، استر، لوپز گارسیا اپیدمیولوژی در دانشگاه مستقل و رهبر این مطالعه، علیه اقدامات مبنی بر این یافته هشدار داد تا تحقیقات بیشتری انجام شد.

محققان در حال تلاش هستند دقیقا تعیین کنند که چرا قهوه ممکن است مفید باشد، اما به نظر می رسد که آنتی اکسیدان ها ممکن است منجر به التهاب و محدودیت صدمه سلول، که هر دوعامل ابتلا به بیماری قلبی عروقی می باشند، شوند.

آنتی اکسیدان موجود در قهوه به عنوان پلی فنول ها شناخته شده اند و نیز در میوه ها، سبزیجات، و شکلات یافت می شود.

با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشیم که این مطالعه - که از یادگیری ماشین برای ارزیابی داده‌ها از مطالعه قلب Framingham استفاده می‌کند - تنها می‌تواند ارتباط بین عوامل را مشاهده کند و نمی‌تواند علت و معلول را به طور قطعی شناسایی کند .

۸. ماهی غنی امگا ۳

ماهی منبع سرشار از اسیده‌ای چرب امگا ۳ و پروتئین است اما چربی اشباع‌شده کمی دارد. افرادی که بیماری قلبی دارند و یا در معرض خطر ابتلا به آن قرار دارند ، اغلب توصیه می‌شود که مصرف ماهی را افزایش دهند؛

۹. چای سبز

تحقیقاتی در سال 2011 نشان داد که نوشیدن چای سبز در کاهش میزان کلسترول تاثیرگذار است، همانطور که می‌دانیم، کلسترو عامل اصلی بیماری و سکته قلبی است.

در سال ۲۰۱۴، یک بررسی دیگر اثرات نوشیدن چای سبز بر روی افرادی با فشار خون بالا را مورد مطالعه قرار داد. نتیجه ی این گزارش این بود که چای سبز باعث کاهش فشار خون میشود. اما محققین نتوانستند تشخیص دهند که آیا این کاهش متوسط می‌تواند به جلوگیری از بیماری قلبی کمک کند یا خیر .

دانشمندان ماده اي شيميايي را در چاي سبز شناسايي كردند كه در حفاظت از قلب در برابر آسيب هاي مختلف موثر است.

كارشناسان "موسسه بهداشت كودكان انگليس" در مطالعه روي تركيبات چاي سبز موفق به شناسايي ماده اي شيميايي به نام "اپيگالوكاتچين سه گاليت" شدند كه مي تواند مرگ سلول ها را پس از حمله قلبي يا سكته كاهش دهد. اين دانشمندان اعلام كردند: ماده شيميايي موجود در چاي سبز مانع از فعاليت پروتئيني به نام "استات يك" مي شود كه پس از رويدادهاي استرس آميز نظير حمله قلبي يا سكته در درون سلول فعال مي گردد.

"اپيگالوكاتچين سه گاليت" همچنين روند بهبود سلول هاي قلبي را سرعت مي بخشد و موجب كاهش صدمه به آن مي شود. از طرفي يكي از عوامل اصلي امراض و حمله هاي قلبي، وجود كلسترول بالا در خون انسان است.

چاي سبز علاوه بر داشتن ويتامين هاي A و C (آنتي اكسيدان هاي قوي)، باعث كاهش كلسترول در خون نيز مي گردد كه اين موضوع خطر احتمال حمله قلبي و امراضي از اين قبيل را پايين مي آورد.

۱۰.  آجیل و مغزها

بادام, فندق, بادام‌زمینی، پسته و گردو همه برای حفظ سلامت قلب مفید هستند. این خوراکیی ها سرشار از پروتئین، فیبر، مواد معدنی، ویتامین و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند. علاوه بر ماهی، گردو نیز با اسیدهای چرب امگا ۳ اشباع شده و میتوان با خیال راحت از آنها به عنوان میان وعده هایی سالم در طی روز استفاده کرد.

۱۱. جگر

به طور خاص، کبد با اسید فولیک، آهن، کروم، مس و روی ساخته می‌شود که سطح هموگلوبین خون را افزایش می‌دهد و به حفظ سلامت قلب کمک می‌کند.

۱۲. جو دو سر

از آنجا که بلغورغنی از فیبر قابل‌ حل است ، ممکن است به کاهش خطر بیماری‌های قلبی کمک کند.  بررسی در سال ۲۰۰۸ این نتیجه را گرفت که محصولات حاوی جو کلسترول کلی را بدون هیچ گونه عوارض جانبی کاهش می‌دهند.

۱۳. شراب قرمز

بسیاری از مطالعات به فواید سلامتی بالقوه این آنتی‌اکسیدان‌ها در شراب قرمز اشاره کرده‌اند. با این حال، بعید است که منافع این آنتی‌اکسیدان‌ها بیشتر از خطرات الکل باشد.

با این حال، اخیرا یک مطالعه جدید پیشنهاد کرد که این آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند اساس یک استنت جدید باشند که در آنژیوپلاستی مورد استفاده قرار میگیرند.

محققان در حال حاضر در حال توسعه نوع جدیدی از استنت هستند که برای پیشرفت درمان میتوانند نوعی آنتی اکسیدان مشابه انتی اکسیدان موجود در این ماده را وارد خون کنند.

لازم به ذکر است که نوشیدن الکل به طور کلی برای قلب شما سالم نیست.

۱۴. اسفناج

شما می‌توانید با استفاده منظم از منابع خوب منیزیم ، ریتم ضربان قلب خود را به صورت سالم و منظم نگه دارید. اسفناج  یکی از بهترین منابع غذایی حاوی منیزیم است.

۱۵. گوجه‌فرنگی

گوجه‌فرنگی دارای مقدار زیادی مواد غذایی است که ممکن است به حفظ سلامت قلب ما کمک کند. میوه‌های قرمز انباشته از فیبر، پتاسیم، ویتامین سی، اسید فولیک است.

پتاسیم همچنین به جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی کمک می‌کند چون پتاسیم به تشکیل و استحکام ماهیچه‌ها و استخوان‌ها کمک می‌کند و از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری میکند.

دانشمندان استدلال کرده‌اند که افزایش جذب پتاسیم در هنگام کاهش مصرف سدیم مهم‌ترین تغییر رژیم غذایی هنگام تلاش برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی است.

۱۶. سبزیجات

سبزیجات چربی و کالری کمی دارند اما سرشار از فیبر, مواد معدنی و ویتامین ها هستند. با قرار دادن سبزیها در درژیم غذایی روزانه خود به کاهش وزن و فشار خونتان کمک کرده اید.

منبع

بهترین غذاها برای سلامتی قلب

ادامه خبر

علم اعصاب شناسی چیست ؟

به گزارش سایت مدیکال نیوز تودی و بروز رسانی شده ۲۶ ژوئن ۲۰۱۸

نویسنده : کریستین نوردکویست

تمرکز علم اعصاب شناسی بر روی مغز و تاثیر و عملکرد آن بر رفتار و عملکرد شناختی، و یا نحوه تفکر انسان است.

همچنین در آن به اتفاقاتی که هنگام بروز اختلالات عصبی و روانی در مغز و سیسیتم عصبی رخ میپردازند.

یک متخصص علم اعصاب شناختی میتواند زمینه های وسیعی از آناتومی اعصاب تا روانشناختی اعصاب را در برگیرد. تحقیقات در این زمینه می‌تواند درک ما از مغز و بدن، نحوه کار آن‌ها و مسائل بهداشتی که بر آن‌ها تاثیر می‌گذارد را بهبود بخشد.

مروری بر مقاله

علم عصبی یک علم میان رشته‌ای است که با رشته‌های دیگر مثل ریاضیات، زبان‌شناسی، مهندسی، علوم کامپیوتر، شیمی، فلسفه، روانشناسی و پزشکی کار می‌کند.

علم اعصاب شناسی سیستم عصبی را در زمینه های سلولی، کارکردی، رفتاری، تکاملی، مولکولی، مولکولی، سلولی، سلولی و پزشکی مورد مطالعه قرار می‌دهند. زمینه‌های مختلفی وجود دارند که بر جنبه‌های مختلف عملکرد تمرکز دارند، اما اغلب با هم همپوشانی دارند.

محققان ممکن است برای کاوش فعالیت‌های مغزی افرادیکه به بیماریهایی نظیر آلزایمر دچارند از روشهای مختلفی مانند ام ار ای یا اسکن سه بعدی مغز استفاده کنند.ند.  آزمایش و بررسی بافت مغزی هم یکی دیگر از این روشهاست.

 

اهمیت علوم اعصاب در چیست؟

علم عصبی بسیاری یا بهتر میتوان گفت به تمام عملکردهای انسان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، اما این علم به درک بهتر و ایجاد سطح وسیعتری در تجربیات و یافت هها در شرایط متداولی به شرح زسر کمک میکند.

این موارد عبارتند از :

نشانگان داون

اختلالات طیف اوتیسم ( ASD )

اعتیاد

اسکیزوفرنی

بیماری پارکینسون

تومور مغزی

صرع

اثرات سکته مغزی، به عنوان مثال از دست دادن زبان

اختلالات سیستم ایمنی مانند مالتیپل اسکلروزیس MS

درک بیشتر عوامل عصبی می‌تواند به توسعه داروها و روشهای دیگر برای درمان و جلوگیری از بروز این مشکلات و بسیاری دیگر از مشکلات و مسائل سلامتی کمک کند.

تاریخچه علم اعصاب شناسی

مصریان باستان فکر می‌کردند که جایگاه عقل در قلب است. به دلیل این باور، در طول فرآیند مومیایی کردن ، آن‌ها مغز را خارج میکردند اما قلب را در بدن نگه میداشتند.

یونانیان باستان از جمله اولین افرادی بودند که مغز را مورد مطالعه قرار دادند. آن‌ها تلاش کردند که نقش مغز و نحوه عملکرد آن را درک کنند و اختلالات عصبی مربوط به مغز را توضیح دهند.

طبق مقاله‌ای در زمینه علمی، ارسطو، فیلسوف یونانی، نظری داشت مبنی بر اینکه مغز مکانیسم خنک‌کننده خون است.

پیر پاول بروکا ( ۱۸۲۴ - ۱۸۸۰ ) پزشک، جراح و کالبدشناس فرانسوی بود. او با بیمارانی که آسیب مغزی داشتند کار می‌کرد. نتیجه آزمایشات وی نشان داد که بخشهای مختلف مغز وظایف مختلفی را بر عهده دارند.

بخشی از مغز که به عنوان ناحیه بروکا  شناخته می‌شود مسئول برخی از کارها مانند توانایی صحبت کردن است. آسیب به این ناحیه در طی یک ضربه می‌تواند منجر به بروزعارضه عدم توانایی صحبت کردن بروکا شود ، در اینصورت فرد دیگر توانایی صحبت منسجم و جمله بندی دقیق را نخواهد داشت.

در قرن ۱۹، فون همهولتز، یک پزشک و فیزیکدان آلمانی، سرعتی را اندازه‌گیری کرد که در آن سلول‌های عصبی انگیزه‌ها و محرکهای الکتریکی تولید می‌کردند.

در طی سال ۱۸۷۳، یک پزشک ایتالیایی، آسیب‌شناس، و دانشمند ایتالیایی با استفاده از نمک کرومات نقره تلاش کرد تا شکل سلولهای عصبی را شناسایی کند.

در اوایل قرن بیستم، سانتیاگو رامون کجال، یک آسیب‌شناس و اعصاب شناس اسپانیایی ، نورون‌ها را به عنوان واحدهای سلول عصبی مستقل معرفس کرد.

کجال و سولگی در سال ۱۹۰۶ برای آزمایشات و طبقه‌بندی نورون‌ها در مغز برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی در فیزیولوژی و پزشکی شدند.

از دهه ۱۹۵۰، درعصب‌شناسی مدرن گام‌های بلندی برداشته شده که منجر به پیشرفت‌هایی در درمان سکته، بیماری‌های قلبی عروقی، اسکلروز چندگانه ( MS ) و دیگر بیماریهای مربوطه شده است .

پیشرفت‌های علمی ، ذهن شناسان را قادر ساخته‌ا تا ساختار عصبی، عملکردها، توسعه، ناهنجاریها، و روش‌هایی را که می‌تواند در درمان این موارد کمک کنند را مطالعه کنند.

 

شاخه‌های اصلی

برخی از شاخه‌های علوم اعصاب می‌توانند به طور گسترده در رشته‌های زیر طبقه‌بندی شوند:

عاطفی: تحقیقاتی که به نحوه رفتار نورون‌ها در رابطه با عواطف انسانی میپردازند.

رفتاری: این مطالعه چگونگی تاثیر مغز بر رفتار افراد است.

عصب‌شناسی بالینی: متخصصان پزشکی، مانند متخصصان اعصاب و روانپزشکان، به اختلالات سیستم عصبی از یافته‌های علوم اعصاب پایه نگاه می‌کنند تا راه‌هایی برای درمان و جلوگیری از آن‌ها پیدا کنند. آن‌ها همچنین به دنبال راه‌هایی برای احیای سلامت افرادی هستند که دچار آسیب‌های عصبی شده‌اند. عصب شناسان بالینی بیماری‌های روانی را به عنوان اختلالات مغزی در نظر می‌گیرند.

علوم اعصاب شناختی: این به این معنی است که مغز چگونه افکار را شکل داده و کنترل میکنند. و چه عواملی ممکن است در تغییر افکار تاثیرگذار باشند. علم عصب‌شناسی نقطه تلاقی علوم شناختی روانشناسی و روان‌پزشکی است.

علوم اعصاب محاسباتی: دانشمندان تلاش می‌کنند تا چگونگی عملکرد محاسباتی مغز را کشف کنند. آن‌ها از کامپیوترها برای شبیه‌سازی و مدل‌سازی توابع مغزی استفاده می‌کنند و تکنیک‌های ریاضی، فیزیک و دیگر حوزه‌های محاسباتی برای مطالعه عملکرد مغز به کار می گیرند.

علوم اعصاب فرهنگی: این زمینه به تعامل بین عوامل فرهنگی و فرآیندهای روانشناسی، عصبی و روان‌شناختی  اختصاص یافته است. این یک رشته نسبتا جدید در این حوزه است که می‌تواند به توضیح تغییرات در مقیاس‌های سلامتی روانی و مغزی و رفتاری بین جمعیت‌های مختلف کمک کند.

علوم اعصاب رشد: دانشمندان در این حوزه به چگونگی رشد و تغییر مغز و سیستم عصبی از دوران کودکی به بدوران بزرگسالی توجه می‌کنند. اطلاعات جمع‌آوری‌شده به دانشمندان کمک می‌کند تا بیشتر در مورد چگونگی توسعه و تکامل سیستم‌های عصبیبه جمع آوری اطلاعات بپردازند. این به آن‌ها این امکان را می‌دهد که طیفی از اختلالات رشدی را توصیف و درک کنند. اطلاعات به دست آمده در این شاخه میتواند به دانشمندان درمورد شرایط و نحوه ی احیای سیستم عصبی کمک کند.

عصب‌شناسی مولکولی و سلولی: دانشمندان به نقش مولکول‌ها، ژن‌ها و پروتیین‌ها در عملکرد اعصاب و سیستم عصبی در سطح مولکولی و سلولی نگاه می‌کنند.

مهندسی عصب شناسی: محققین از تکنیک‌های مهندسی برای درک بهتر، تعویض، تعمیر و یا بهبود سیستم‌های عصبی استفاده می‌کنند.

مغز چگونه کار می‌کند و چگونه فعالیت‌های مختلف مغز را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

اعصاب شناسی اطلاعات: این زمینه شامل هم‌کاری بین دانشمندان, فرآیندهای کامپیوتری و عصب شناسان است. متخصصان روش‌های موثر برای جمع‌آوری، تحلیل، و انتشار اطلاعات را توسعه می‌دهند.

اعصاب شناسی زبانی: متخصصان چگونگی گرداوری, ذخیره, درک و بیان اطلاعات را بررسی میکنند . این کار به درمان گرها کمک می‌کند تا استراتژی‌هایی را برای کمک به کودکان با مشکلات گفتاری یا افرادی که می‌خواهند سخنرانی خود را بعد از، به عنوان مثال، به دست آورند توسعه دهند .

منبع

علم اعصاب شناسی

ادامه خبر

لیفت چشم بدون جراحی با دستگاه پلاسماجت

آیا لیفت چشم بدون جراحی ممکن است؟

آیا لیفت چشم بدون جراحی امکان‌پذیر است؟ بله. چشم ها به دریچه‌ی روح معروفند. چشم‌ها اولین جایی هستند که علائم پیری در آن دیده می‌شود. پوست اطراف چشم در مقایسه با بقیه‌ی صورت، نازک‌تر است و به علت کم شدن ذخیره‌ی کلاژن در طول زمان، نازک‌تر می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، گوشه‌ی چشم چروک می شود. پلک و پیشانی شما، دچار افتادگی شده و حتی حلقه‌های تیره‌ی دور چشم بیشتر می‌شود. در چنین مواردی، ناجی شما پلاسماجت است. به منظور بهبود وضعیت اطراف چشم خود، می‌توانید کارهای زیادی انجام دهید. تزریق بوتاکس می تواند از بروز چروک‌های ناحیه‌ی گوشه‌ی چشم جلوگیری کند. فیلرها نیز می‌توانند وضعیت پوست زیر چشمان شما را بهبود بخشند. همچنین، امکان استفاده از رشته‌های PDO برای بالابردن پیشانی وجود دارد. اما پلک‌هایتان چطور؟ چطور می‌توانید از افتادگی در این ناحیه‌ی حساس و ظریف جلوگیری کنید؟

پلاسماجت راه‌حلی برای نجات!

پلاسماجت راه حلی برای نجات دادن شما و لیفت پلک‌های شماست. در گذشته، درمان و انجام دادن هر عملی بر روی پلک، به علت حساسیت این ناحیه، بسیار سخت و دور از ذهن بود. امروزه، به لطف نوآوری‌های شگفت انگیز در زیبایی شناسی، ما به دستگاه پیشرفته‌ای به نام دستگاه پزشکی لیفت جت پلاسما دسترسی داریم. این دستگاه برای تقویت بافت پوستی از تکنولوژی پلاسما استفاده کرده و رشد کلاژن جدید را تحریک می کند. پلاسما گازی است که توسط برق یونیزه شده است و می توان آن را هدایت کرد تا یک پرتوی انرژی را به شکل انفجاری شدید و کنترل شده‌ای از گرما منتشر کند. این عمل موجب می شود که کلاژن موجود، جمع شده و سپس میزان آن بیشتر شود. لایه سطح پوست با کمک پلاسما تصعید شده و پوست اضافه از بین رفته و لایه های زیرین جمع می شود

استفاده از دستگاه لیفت پلاسماجت بسیار ایمن است و حتی با پوست شما تماس و برخوردی ندارد. این دستگاه، شارژ ولتاژ بالایی بین سری ظریف کوچک خود و ناحیه‌ی درمان ایجاد می‌کند. این امر باعث می شود که پلاسما جت دستگاه بسیار دقیق و بی‌نقصی برای استفاده در پلک‌ها باشد.

آیا پلاسماجت برای شما مناسب است؟

آیا پلاسماجت برای شما مناسب است؟ اگر شما از جراحی بلافروپلاستی گریزان هستید و می‌خواهید که پلک‌های خود را بدون جراحی و برش و با دستگاه پلاسما جت بهبود بخشید، با ما تماس بگیرید تا با مشاوره‌ی کارشناسان حاضر در کلینیک تندیس متوجه شویم که استفاده از پلاسماجت برای شما مناسب هست یا نه. عواملی مانند بارداری یا دستگاه کنترل ضربان باعث می‌شود که استفاده از پلاسماجت برای شما به تعویق بیفتند. طول جلسه‌ی درمانی پلاسماجت و نقاهت بعد از آن طول جلسه‌ی درمانی با استفاده از پلاسماجت و نقاهت آن، بسیار کوتاه است. در هنگام استفاده از پلاسماجت، در ناحیه‌ی موردنظر، بیهوشی موضعی اعمال می‌شود. کار پلاسماجت خیلی سریع انجام می‌شود و شما دردی احساس نمی‌کنید. تنها چیزی که حس می‌کنید، یک حس گرمای آنی است. بعد از آن، اندکی تورم خواهید داشت که 2 تا 5 روز پس از درمان برطرف می‌شود. با این حال، دیدن نتایج حتی در روز اول شگفت زده خواهید شد. این نتایج تا 90 روز پس از درمان هم بهتر می‌شوند. با این حال، اثرات درمان، به شکل تجمعی است. برنامه‌ی درمانی به شدتِ افتادگی بستگی دارد. برای کسب بهترین نتیجه‌ی ممکن، احتمال دارد که تا 4 جلسه استفاده از دستگاه موردنیاز باشد.

کاربردهای پلاسماجت

کاربردهای پلاسماجت منحصر به موارد فوق نیست. این دستگاه هشت شدت مختلف دارد. پلاسماجت، بسته به شدت انتخابی، می‌تواند در درمان موارد دیگری به کار آید.س دستگاه پلاسماجت، وسیله‌ای بی‌نظیر برای لیفت پلک‌های افتاده است، اما مفید بودن این دستگاه همینجا ختم نمی‌شود. پلاسماجت می‌تواند پلک‌های پایینی را سفت کرده و نمود چروک‌های پنجه‌کلاغی را به حداقل برساند. آیا می‌خواهید از شر یک لکه‌ی پوستی یا زگیل رها شوید؟! از خال کوچکی که دارید خسته شده‌اید؟ می خواهید از رشد ضایعات غیر سرطانی کوچک مانند کراتوز سبورئیک راحت شوید؟ همه‌ی این‌ها با پلاسماجت میسر است. اگر فکر می‌کنید که دارید دچار افتادگی پلک می‌شوید، اگر احساس می‌کنید که چشم‌هایتان همیشه خسته به نظر می‌رسند یا هر مشکل پوستی دیگری شما را آزار می دهد و قصد برطرف کردن آن را دارید، برای انجام پلاسماجت با مشاوران حاضر در مرکز تندیس تماس بگیرید.

 • برداشتن پوست اضافه پلک و افتادگی آن بدون جراحی بلفاروپلاستی
 • از بین بردن خال های عروقی
 • از بین بردن خطوط اطراف چشم و دهان
 • از بین بردن عروق کناره بینی
 • از بین بردن استریا، کلوئید، خال و زائده های پوستی بدون به جا ماندن اسکار و زخم

پلاسماجت

ادامه خبر

لیزر اربیوم

لیزر اربیوم چیست؟

لیزر اربیوم نوعی لیزر است که در گروه لیزرهای حالت جامد می‌گنجد. طول موج لیزر اربیوم 2940 نانومتر است. این طول موج برای بخار کردن لایه‌های سطحی پوست تعبیه شده است. با هر تابش لیزر اربیوم، لایه‌ی بسیار ظریی از سطح پوست جدا شده و بنابراین از این لیزر برای مسائل پوستی متعددی استفاده می‌شود.

عملکرد لیزر اربیوم چگونه است؟

عملکرد لیزر اربیوم به این صورت است که اشعه‌ی آن، پالس‌های نوری با انرژی بالا را به سمت پوست می‌فرستد. سپس مواد و آب موجود در پوست، این پالس‌های نوری را جذب کرده و نور به انرژی گرمایی تبدیل خواهد شد. گرمای حاصله، لایه‌ی بسیار ظریفی از سطح پوست را جدا کرده و در واقع آن را تبخیر می‌کند. پس از از بین رفتن زخمهای ایجاد شده در ناحیه‌ی درمانی، پوست جدید در آن ناحیه رشد می‌کند و جایگزین پوست آسیب‌دیده‌ی نامطلوب پیشین می گردد.

موارد استفاده‌ی لیزر اربیوم

موارد استفاده‌ی لیزر اربیوم، بسیار است که برخی از آن‌ها  به شرح زیر است:

 • از بین بردن اسکارهای جوش و بخیه و آبله‌مرغان
 • از بین بردن چربی پلک
 • برطرف کردن زگیل‌های تناسلی و زگیل‌های داخل دهان
 • کاهش حجم و یا کمرنگ کردن کلوئیدها
 • از بین بردن چین و چروک‌های سطحی پوست
 • درمان رنگدانه‌های غیرهمگن
 • عروق باریک مشخص از زیر پوست
 • و بسیاری از مسائل درمانی تخصصی نظیر: بیماری فیوررکاشات، آدنوم سباسه، لب اکتینیک و ...

لازم به ذکر است که استفاده از لیزر برای چروک‌های ظریف جوابدهی دارد و برای چروک‌های عمیق مثل خطوط خنده و اخم، تاثیر چندانی ندارد. برای درمان این نوع از چروک‌ها می توان از روش‌هایی مثل بوتاکس، فیلر یا لیفت استفاده کرد.

 

دستگاه جوانسازی اربیوم

ادامه خبر

نشانه های اولیه ام اس چیست

به گذارش وبسایت مدیکال نیوز

اسکلروزیس Multiple sclerosis چندگانه یک بیماری پیشرونده در سیستم عصبی مرکزی است. این اتفاق زمانی روی می‌دهد که سیستم ایمنی به اشتباه به اعصاب سالم مغز و نخاع حمله می‌کند.

بنا به گفته انجمن ملی ام اس ، این بیماری بیش از ۲.۳ میلیون نفر در سراسر جهان را تحت ‌تاثیر قرار می‌دهد.

علائم اسکلروزیس چندگانه ( MS ) به طور گسترده متفاوت است و می‌تواند از علائم خفیف تا ناتوان‌کننده باشد. ممکن است باعث بروز خستگی، بی‌حسی، خارش، مشکلات بینایی، از دست دادن تحرک و از دست دادن توانایی راه رفتن یا حرکت دادن اندامها شود.

اگرچه هیچ درمانی برای MS وجود ندارد، اما درمان می‌تواند به مدیریت این بیماری و کاهش سرعت پیشروی آن کمک کند.

مداخله و اقدام به درمان زودهنگام بهترین شانس را در مقابله با معلولیت بلندمدت ارائه می‌دهد. در نتیجه مهم است که نشانه‌های اولیه MS را تشخیص داده و هر چه سریعتر درمان را آغاز کنید.

نشانه ها و علائم اولیه

اکثر افراد با MS ، اولین نشانه‌های خود را در ۲۰ یا ۳۰ سالگی خود تجربه می‌کنند. برخی از شایع‌ترین نشانه‌ها عبارتند از :

 • کاهش و تغییر عملکرد بینایی

مرکز ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی در ایالات‌متحده گزارش می‌دهند که مشکلات بینایی اغلب از علائم اولیه MS است . التهاب دید را بر هم می‌زند و درنتیجه باعث بروز اختلالات بینایی میشود.

تغییرات بینایی احتمالی عبارتند از:

تاری دید

دید دوتایی

واپیچیدگی رنگ های قرمز و سبز

از دست دادن بینایی

درد هنگام نگاه کردن به سمت بالا و پایین

 • خستگی و ضعف

بیشتر افراد درگیر با  MS، خستگی و ضعف را تجربه می‌کنند. آسیب به اعصاب ستون فقرت باعث بروز ضعف و خستگی مزمن یا درازمدت میشود.

ضعف بدنی معمولا قبل از بروز و گسترش در نواحی دیگر بدن, در پاها احساس میشود. این علائم ممکن است به سرعت پدیدار شوند و از بین بروند یا ممکن است تا چند هفته نیز به طول بیانجامند.

 • سوزش و بی‌حسی

سوزش و بی‌حسی از دیگر علائم اولیه و نسبتا کلیدی هستند.. این نشانه‌ها اغلب در نواحی زیر رخ می‌دهند:

بازوها و دستها

صورت

انگشتان

پاها

در ابتدا، بی‌حسی و سوزش ممکن است ملایم باشند، اما در طول زمان شدیدتر می‌شوند. معمولا این نشانه ها باعث بروز ناتوانی نمیشوند و به سرعت نیز از بین میروند و نیاز به درمان ندارند.

 • درد و انقباض عضلانی

بیش از دو سوم افرادی مبتلا به MS در سراسر جهان بروز دردههای مرتبط را گزارش کرده اند. این دردها ممکن است به صورت مقطعی یا بلند مدت باشند.

نمونه‌هایی از دردهای کوتاه‌مدت عبارتند از :

دردهای ضربه ای در صورت

احساس درد کوتاه و شوک الکتریک مانندی که از پشت سر تا ستون فقرات حس میشود.

احساس سوزش و یا درد ضربه ای به تنه

درد مزمن باعث سوزش، درد، یا " سوزن و سوزن " می‌شود. اسپاسم و گرفتگی عضلانی شامل تکان خوردن و حرکتهای شدید و سریع و ناخودآگاه عضلات بدن میشود.

 • گیجی و مشکلات حفظ تعادل

سرگیجه و مشکلات حفظ تعادل افراد زیادی را تحت تاثیر قرار میدهد و ممکن است باعث بروز مشکلات زیر شود.

غش

گیجی

تهوع‌آور

ضعف

تعداد کمی از افراد مبتلا به ام اس از سرگیجه رنج میبرند. سرگیجه زمانی اتفاق می افتد که اعصاب مغزی که مسئول حفظ تعادل هستند مورد حمله قرار میگیرند.

 • مشکلات مثانه و روده

اکثر افرادی که با MS ارتباط دارند.Bladderاز مشکلات مثانه و روده رنج میبرند.مشکلات مثانه زمانی رخ می‌دهند که ضایعات بر روی سیگنال‌های عصبی که مسئول کنترل مثانه و تخلیه ی ادراری هستند تاثیر میگذارند.

نشانه‌ها نوعا شامل موارد زیر هستند:

تکرر ادرار

ضرورت ادرار

مشکل در شروع تخلیه ی ادرار

ادرار شبانه

بی‌اختیاری ادراری

مشکل در تخلیه ی کامل مثانه

مسایل روده ای کم‌تر از مشکلات مثانه بروز میکند. اگرچه برخی از آن‌ها اسهال، یبوست یا از دست رفتن کنترل روده را تجربه می‌کنند.

 • مشکلات جنسی

وقتی که سیستم عصبی مرکزی پیام‌ها را به اندام‌های جنسی می‌فرستد برانگیختگی جنسی آغاز می‌شود.

آسیب به این اعصاب مغز باعث می‌شود که برخی افراد مبتلا به این بیماری با مشکلات کاهش تمایل جنسی, توانایی جنسی و توانایی ارضا شدن درگیر باشند.

علایم دیگر MS، مانند خستگی و درد، ممکن است به صورت غیر مستقیم تمایل جنسی را کاهش دهد.

 • تغییرات شناختی و عاطفی

تقریبا نیمی از افراد مبتلا به MS مشکلاتی مربوط به توانایی درک و شناخت را تجربه میکنند.

توانایی تمرکز

استدلال انتزاعی

محدوده توجه

حافظه

توانایی‌های حل مساله

سرعت پردازش اطلاعات

مشکلات سلامتی از جمله افسردگی، استرس و اضطراب.در این بیماران رایج است.

 • علایم دیگر

علایم دیگری که بر افراد مبتلا به MS تاثیر می‌گذارند عبارتند از :

مشکلات تنفسی

سردرد

از دست دادن شنوایی

خارش

مشکلات گفتاری

لرزه

مشکلات راه رفتن

 • چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

هرکس با علائم اولیه یMS درگیر است باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کند. آسیب به سیستم عصبی مرکزی حتی قبل از آن که فرد علائم را تجربه کند ، ممکن است رخ دهد.

تشخیص زودهنگام و درمان بیماری می‌تواند بهترین شانس را برای جلوگیری از علائم سخت تر و جدی تر بیماری از جمله ناتوانی به بیمار دهد.

منبع

نشانه های ام اس

ادامه خبر

مراقبت های مو در فصل تابستان

به گزارش سایت دزرت هلس نیوز نور خورشید، هوای گرم و خشک و کلر و نمک موجود در آب استخر و دریا از عواملی هستند که در فصل تابستان سلامت موهای شما را در سه ماه‌ی تابستان به خطر می‌اندازند. بیشتر افراد در این فصل از موخوره، پوست سر چرب و ظاهر کدر و بی‌حالت موهای خود ناراضی‌اند.

با این حال، شما میتوانید با به کارگیری ترفندهایی ساده شانس بیشتری برای حفظ ظاهر زیبا و سلامت موهای خود داشته باشید.

• موهای خیلی بلند خود را کوتاه کنید. برای بیشتر افراد تابستان فصل راحتی برای بلند کردن و بلند نگه داشتن موهاست. اما قبل از آنکه متوجه شوید با مشکل خشکی و گره خوردگی موها مواجه میشوید. تابش شدید نور خورشید در تابستان میتواند روی قسمتهای مختلف بدن ما تاثیر مخرب به جا بگذارد؛ ساقه‌ی مو هم از این قضیه مستثنی نیست. با روند رویش و رشد و افزایش طول موها، دوشاخگی نوک مو تا ساقه نیز افزایش پیدا میکند. بنابراین باید به یاد داشته باشید که موهای دوشاخه را در همان ابتدا کوتاه و از گسترش آن جلوگیری کنید.

•روغن نارگیل را فراموش نکنید. مو هم مانند سایر قسمتهای بدن شما در برابر اشعه‌ی فرابنفش خورشید (UV) به مراقبت نیاز دارد. همچنین بیشتر افراد به اشتباه تصور میکنند که موهای ما از پوست سر در برابر اثرات مخرب آفتاب حفاظت میکند. اما این تصور درست نیست! پوست و موی سر به یک اندازه در برابر اشعه‌ی خورشید آسیب‌پذیرند و به یک اندازه به مراقبت نیاز دارند. روغن نارگیل عامل بسیار مفید و موثری برای جلوگیری از آفتاب سوختگی موها و پوست سر شماست. روغن نارگیل نه تنها یک آنتی اکسیدان موثر و قوی است، بلکه به صورت طبیعی دارای عوامل مراقبتی در برابر آفتاب (SPF) است که میتواند به راحتی پوست سر و ساقه و ریشه‌ی موی شما را از آفتاب سوختگی در امان نگه دارد. شما میتوانید روغن نارگیل را به پوست سر و موهای نمدار خود ماساژ دهید و بدون نگرانی در ساحل استراحت کنید و از اثرات مفید و معجزه‌آسای نور آفتاب لذت ببرید.

• نه به شستشوی روزانه‌ی موها پزشکان و متخصصان پوست و مو به هیچ عنوان شستشوی روزانه‌ی موها با شامپوهای شیمیایی را توصیه نمیکنند. برخلاف تصور عموم، شستشوی مدوام موها ترشح و تولید چربی را در پوست سر افزایش میدهد. به این ترتیب پوست سر شما همیشه چرب، و ساقه و‌ نوک موهایتان خشک و شکننده خواهد شد؛ که اصلا ظاهر زیبا و خوشایندی به چهره‌ی شما نمیبخشد. به جای شستشوی روزانه‌ی موهای خود، میتوانید از شامپوهای مخصوص موهای چرب که درصد چربی کمتری دارند استفاده کنید. این شوینده ها بدون خشک کردن ساقه‌ی مو به صورت موثری چربی پوست سر را کاهش داده و ظاهری زیبا به پوست سر و ساقه‌ی موی شما میبخشند.

اگر از آن دسته افراد هستید که ترجیح میدهید از مواد ارگانیک و دست‌ساز استفاده کنید، این ترکیب میتواند به صورت موثر چربی پوست سر شما را کنترل کند: ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با آبِ یک لیموی تازه مخلوط کرده و ترکیب به دست آمده را به پوست سر خود بمالید. مخلوط را به مدت ۵ دقیقه به پوست ماساژ داده و سپس با آب خنک آبکشی کنید. میتوان برای به دست آوردن بهترین نتیجه این کار را هفته‌ای یکبار تکرار کنید.

منبع

ادامه خبر