کلینیک تخصصی تندیس

10/20 1395
مو نقش زیادی در زیبایی هر فرد دارد. به همین دلیل هم هست که انواع و اقسام شامپوها و نرم کننده‌ها و سایر محصولات آرایشی و بهداشتی به بازار آمده‌اند تا افراد بتواند بهتر و بیشتر از موهای خود مراقبت و محافظت کنند. هر یک از این محصولات نیز طرفداران خودش را دارد. اما گاهی با وجود مراقبت‌های بسیار از مو بیماری‌ها و اختلالات خاصی وجود دارد که ممکن است برای موهای زیبا و پرپشت افراد مشکل ایجاد کند و یا حتی در موارد حادتر ممکن است آن‌ها را از بین ببرد. ریزش موی سکه‌ای 1 یکی از بیماری‌هایی که ممکن است باعث آسیب زدن به مو و از بین بردن آن شود «آلوپسی آره آتا» یا ریزش موی سکه‌ای است که شاید افراد اطلاعات زیادی راجع به آن نداشته باشند. در این بیماری منطقه‌ای از سر طاس می‌شود و علت اصلی بروز این بیماری نیز هنوز مشخص نشده است. در ریزش موی سکه‌ای که به آن ریزش موی منطقه‌ای هم می‌گویند مو به صورت تکه‌ای در بخش‌هایی از پوست سر، ریش، ابرو یا سایر نقاط بدن می‌ریزد. این عارضه بسته به شدت و وسع درگیری به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. در این بیماری ممکن است یک منطقه تا 5 منطقه درگیر شود. در مواردی هم تعداد مناطقی که درگیر می‌شوند بیشتر شده و به یکدیگر متصل می‌شوند. در ریزش موی «توتالیس» کل موهای سر فرد دچار ریزش می‌شود اما در ریزش موی کلی یا «یونیورسالیس» علاوه بر موهای سر موهای بدن فرد نیز می‌ریزد. با اینکه همین ریزش می‌تواند برای فرد دردسرساز باشد اما در این بیماری به غیر از ریزش مو مشکل دیگری روی پوست سر و صورت فرد به چشم نمی‌خورد.  

ریزش مو به علل ناشناخته

هر فردی با هر سن و سالی دوست ندارد ریزش مو را تجربه کند و از آن می‌ترسد اما برای جلوگیری و رفع مشکل چه می‌توان کرد؟ آیا می‌توان از ریزش موجلوگیری کرد؟ متاسفانه علت بروز این بیماری مشخص نیست و ریزش مو در این بیماری ممکن است تکرار شود. ریزش موی سکه‌ای نوعی بیماری خودایمنی است که در طی آن بدن علیه مو وارد عمل می‌شود به آن حمله‌ور شده و باعث می‌شود مو به صورت منطقه‌ای یا سکه‌وار دچار ریزش شود. درست است که عامل اصلی به وجود آورنده ریزش موی سکه‌ای هنوز مشخص نیست اما استرس می‌تواند این بیماری را تشدید کند. سابقه خانوادگی نیز تأثیر زیادی در این بیماری دارد و احتمال بروز این بیماری را در فرد افزایش می‌دهد. بنابراین زمینه‌های ارثی نیز در بروز این بیمار نقش حائز اهمیتی دارد.  

چه سنی، چه جنسی؟

ریزش و در هر سن و سالی که باشد خوشایند نیست. به همان اندازه که یک فرد جوان از آن ناراحت می‌شود یک فرد میانسال و سالمند نیز حس خوبی به ریزش مو ندارد. البته ریزش موی سکه‌ای خیلی پیشتر از اینکه فرد به سن سالمندی برسد خود را نشان می‌دهد. سن معمول که در آن افراد دچار ریزش موی سکه‌ای می‌‍شوند بین 20 تا 40 سالگی است. این بیماری در بچه‌ها نیز ممکن است دیده شود که احتمال آن کمتر است و در صورتی که کودکی به این بیماری مبتلا شود درمان آن نیز به مراتب سخت‌تر خواهد بود.   در ریزش موی سکه‌ای موهای سر شروع به ریزش می‌کنند و علاوه بر موی سر موهای قسمت ریش، ابرو، مژه یا سایر نقاط هم ممکن است با این مشکل مواجه شود. شاید برای خانم‌ها این پرسش مطرح شود که آیا خانم‌ها هم دچار این بیماری می‌شوند و در جواب باید گفت که احتمال بروز این بیماری برای هر دو جنس برابر است و احتمال بروز آن در زنان و مردان به یک اندازه است. ریزش موی سکه‌ای 2

آیا موها مجددا در می‌آیند یا نه؟

از آنجایی که علت بروز این بیماری به طور دقیق مشخص نیست و ناشناخته است نمی‌توان از ایجاد این بیماری پیشگیری کرد. اما سؤال مهمی که بسیاری از افراد مبتلا به ریزش سکه‌ای مو می‌خواهند بدانند این است که آیا بیماری قابل درمان است یا خیر؟ موهای آن ناحیه از پوست سر یا بدن که ریخته آیا باز هم رشد می‌کند و یا باید برای همیشه آن‌ها را فراموش کنیم؟ در جواب باید گفت که نمی‌توان به طور قطع به بیمار گفت که موهایش مجددا رشد می‌کند. با وجود اینکه این بیماری درمان قطعی ندارد اما می‌توان گفت که خوشبختانه در اکثر موارد موی فرد مجددا رشد می‌کند. فقط در کمتر از 10 درصد موارد ممکن است موی منطقه مورد نظر رشد نکند و به حالت اولیه باز نگردد.  

درمان ریزش موی سکه‌ای:

در مراحل اولیه با توجه به شرایط بیمار پزشک از داروهای موضعی و یا تزریقی کمک می‌گیرد به این صورت که چنانچه ضایعات محدود باشد و سن بیمار نیز ماسب باشد از تزریق دارو استفاده می‌شود. اما اگر تعداد ضایعات بیشتر باشد به این دلیل که ممکن است تعداد زیاد تزریق‌ها برای بیمار خوشایند نبوده و با درد همراه باشد، پزشک داروهای موضعی قوی‌تر برای بیمار تجویز می‌کند. در برخی از شرایط نیز پزشک داروهای خوراکی را برای جبوگیری از پیشرفت روند ان بیماری توصیه می‌کند. در مواردی که شدید‌تر باشد پزشک داروهای سیستمیک و خاصی را تجویز می‌کند که البته این داروها همراه با عوارضی می‌باشد.  

ریزش موی سکه‌ای واگیر ندارد

بسیاری از افراد به محض این که با فردی که دچار این بیماری شده است رو به رو می‌شوند و وقتی مشاهده می‌کنند که قسمتی از موهای صورتش ریخته است از او فاصله می‌گیرند و سعی می‌کنند از تماس با این فرد خودداری کنند تا مبادا خودشا نیز به همینچین مشکلی دچار شوند. این افراد بدون اینکه دلیل علمی و یا تجربی داشته باشند فکر می‌کنند که اگر با این افراد روبوسی کنند، دست بدهند و یا حتی نزدیک آن‌ها بنشینند ممکن است این بیماری به آن‌ها نیز سرایت کند. قطعا بیمار نیز از چنین برخوردی ناراحت می‌شود و دوست دارد همه بدانند که ریزش موی سکه‌ای واگیر ندارد و خطرناک نیست. نه تنها این بیماری خطری ندارد و به دیگران هم سرایت نمی‌کند بلکه موهای فرد نیز ممکن است مجددا خود به خود رشد کند.
دسته بندی: مقالات


امتیاز به این محصول
بازدیدها: 0 نظرات: 0 نویسنده: مدیر
تگ های مطلب :

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود