تزریق ژل و بوتاکس

تزریق ژل

تزریق ژل به معنای تزریق مواد مصنوعی است که در واقع به طور طبیعی در بافت‌ها وجود دارند. از این فیلرها برای پر کردن چین و چروک‌ها و حجم‌دهی و فرم‌دهی نواحی مختلف صورت استفاده می‌شود. نتیجه‌ی استفاده از این فیلرها، سریعاً دیده می‌شود و نیاز به بیهوشی نیست. برای پی بردن به کاربرد و عوارض تزریق ژل، خواندن مطلب پیش رو می تواند مفید واقع شود.

کاربردهای تزریق ژل چیست؟
کاربردهای تزریق ژل متنوع است. از ژل برای موارد زیر استفاده می‌شود:

از بین بردن خطوط خنده و اخم
حجم‌دهی به لب، گونه، چانه
متقارن‌سازی صورت
از بین بردن فرورفتگی‌های ناشی از اسکار
از بین بردن گودی زیر چشم

ماندگاری تزریق ژل چقدر است؟
ماندگاری تزریق ژل، بسته به ژل مصرفی و ناحیه‌ی درمان شده متفاوت خواهد بود. با این حال می توان گفت که ماندگاری ژل مصرفی بین شش ماه تا یک سال خواهد بود. تزریق ژل، موجب افزایش کلاژن‌سازی نیز خواهد شد و این امر موجب می‌شود که وضعیت ناحیه‌ی درمان شده بهبود پیدا کند.

عوارض تزریق ژل چیست؟
عوارض تزریق ژل، چندان نیست. با این حال در بعضی افراد امکان کبودی و قرمزی در محل تزریق وجود دارد که ظرف چند روز از بین خواهد رفت.

تزریق ژل برای چه افرادی مناسب نیست؟
تزریق ژل برای افرادی که باردار هستند، مناسب نیست. همچنین افرادی که در دوران شیردهی قرار دارند، بهتر است از تزریق ژل خودداری کنند. علاوه بر این، به افراد دارای بیماری‌ قلبی-عروقی، افراد دارای بیماری خودایمنی و افرادی که به مواد تزریقی، حساسیت دارند؛ توصیه می‌شود که از تزریق ژل بپرهیزند. افرادی که داروهای ضدانعقاد خون مصرف می‌کنند یا سابقه‌ی واکنش آلرژیک داشته‌اند نیز بهتر است از تزریق ژل خودداری کنند.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

یکی از روش های درمانی برای بهبود و رفع چین و چروک پوست و به تعویق انداختن روند پیری پوست روش تزریق بوتاکس است. این روش به دلیل موثر و کارا بودن برای درمان چین و چروک‎های پوستی بسیار محبوب شده است. سم بوتولینم یک سم طبیعی و خطرناک‎ترین ماده سمی شناخته شده است. اما ثابت شده است که استفاده از بوتاکس با مقدار مشخص کاملا بی‌خطر است و می‎تواند در رفع چین و چروک اثر مثبت چشمگیری داشته باشد. تزریق بوتاکس منجر به مسدود شدن پیام‎های عصبی می‎شود که به ماهیچه‎های اطراف محل تزریق می‎روند و از این طریق باعث کاهش فعالیت ماهیچه‌ها و در نهایت شل شدن آن‌ها می‎گردد و چین و چروک آن ناحیه با این ترفند کاهش می‎یابد.
در سال 2002 سازمان FDA بوتاکس را برای استفاده در درمان‎های زیبایی تایید کرد. امروزه تزریق بوتاکس جزء متداولترین و اثربخش‌ترین روش‎های زیبایی در دنیا به شمار می‎آید.
تزریق بوتاکس برای رفع خطوط اخم و خنده، خطوط افقی که در اثر انقباضات پی در پی عضلات پیشانی و نیز چین و چروک‎های اطراف چشم و درمان تعریق بیش از حد کف دست‎ها و زیر بغل استفاده می‎شود.
این دارو توسط سازمان دارویی آمریکا FDA تایید شده است و تا به حال عوارضی برای استفاده از این ماده در زیبایی گزارش نشده است. اما به طور کلی شرط اثرگذاری مثبت تزریق بوتاکس و جلوگیری از بروز عوارضی نظیر عدم تقارن در صورت و… این است که توسط پزشک حاذق و مجرب انجام شود. پزشکان متخصص کلینیک تندیس با استفاده از داروهای اصل و تکنیک‎های دارای مجوز و استاندارد به بهترین شیوه تزریق بوتاکس را انجام می‎دهند. درباره نحوه انجام تزریق بوتاکس، معایب و مزایا، دوره درمان، عوارض، هزینه و… می‎توانید مقالات بیشتری را در ادامه مطالعه نمایید.