کاشت ریش

امروزه یکی از روش‌هایی که افراد برای درمان ریزش ریش خود از آن استفاده می‌کنند کاشت ریش می‌باشند؛ کاشت ریش یکی از روش‌های پیوند و کاشت مو به شمار می‌رود. در این روش نیز مانند روش کاشت موی سر، متخصص و تیم پزشکی فولیکول‌های مو را از ناحیه اهدا کننده متقاضی جدا خواهد کرد و به دقت در ناحیه‌ای که ریش در آن ناحیه کم پشت و یا دچار ریزش شده است می‌کارند. ممکن است برای بسیاری از افراد با شنیدن نام این روش، امکان انجام آن عجیب به نظر برسد، اما در سال‌های گذشته با توجه به گسترش زندگی ماشینی و بروز مشکلات متعدد که دامنگیر جوامع بشری شده است، متأسفانه مشکلات پوست و مو در میان خانم‌ها و آقایان روز به روز در حال افزایش می‌باشد. یکی از این مشکلات می‌توان به ریزش مو در نواحی مختلف اعم از ریزش موی سر و ریزش ریش و سبیل اشاره کرد. اما خوشبختانه با پیشرفت علم و دانش در دنیای پزشکی، روش‌های متعددی برای درمان ریزش ریش و سبیل به وجود آمده است که متقاضیان زیادی برای رفع مشکلات خود به سراغ این روش‌ها می‌روند.

کاشت ریش چیست؟

در کاشت ریش پزشک و تیم پزشکی موی مورد نیاز را از قسمت دیگری از بدن شما جدا خواهند کرد، این ناحیه معمولاً پوست پشت سر و ی زیر چانه متقاضی خواهد بود و به ریش پیوند داده می‌شود. به صورت متوسط می‌توان 4.000 الی 7.000 تار مو را یکی‌یکی پیوند زد. امروزه جراحان زیادی هستند که برای به وجود آوردن ظاهری طبیعی‌تر برای ریش متقاضیان خود از دو مو برای هر پیوند استفاده می‌کنند. بسیاری از آقایانی که به سراغ این روش می‌روند اکثر برای پوشاندن جای زخم این امر را انجام می‌دهند. امروزه کمتر کسی دیده شده است که تنها برای از بین بردن مدل ریش خود و یا جذاب‌تر دیده شدن ظاهر وی به سراغ کاشت ریش برود.

ریش کاشته شده

انواع روش‌های کاشت ریش

کاشت ریش به روش های مختلفی انجام می شود. در ادامه مهمترین روش های کاشت ریش را آورده ایم:

کاشت ریش با روش SUT

یکی از مدرن‌ترین روش‌های کاشت ریش می‌توان به روش SUT اشاره کرد. در این روش پزشک با استفاده از پانچ اتوماتیک موهای مورد نظر را از پشت سر برداشت خواهد کرد، این امر آسیب بسیار کمتری را به فولیکول‌های مو وارد خواهد کرد و سرعت کار نیز بسیار بالاتر خواهد بود. در ادامه این روش برای کاشت ریش از روش fit استفاده خواهند کرد. از مزیت‌های استفاده از این روش می‌توان به تراکم بسیار بالای ریش در کنار هزینه‌های به‌صرفه‌تر اشاره کرد. یکی از اصلی‌ترین شرایطی که متقاضی در این راه باید داشته باشد، داشتن بانک موی مناسب می‌باشد. امکان پیوند در نواحی مختلف صورت در کاشت ریش به روش sut وجود دارد.

کاشت ریش با روش FUE

یکی از رایج‌ترین روش‌هایی که برای کاشت ریش توسط جراحان استفاده می‌شود روش FUE می‌باشد. در این روش موهای مورد نظر از ناحیه اهدا کننده برداشته می‌شود و به محل مورد نظر در ریش فرد پیوند داده می‌شود. این عمل بین 2 الی 5 ساعت طول خواهد کشید، به این نکته توجه داشته باشید تنها جای زخم‌های دایره‌ای کوچک که در آن ریشه مو برداشته شده است به جا خواهد ماند. امروزه بسیاری از کلینیک‌ها این روش را به صورت دستی انجام خواهند داد، این در حالی است که برخی دیگر با استفاده از دستگاه‌های مکانیکی این عمل را انجام می‌دهند. یکی از اصلی‌ترین مزیت‌هایی که کاشت ریش به روش FUE دارد می‌توان به بهبود سریع‌تر آن نسبت به دیگر روش‌ها اشاره کرد و افرادی که تحت این عمل قرار گرفته‌اند ناراحتی‌های کمتری را تجربه کرده‌اند.

کاشت ریش با روش FUT

از دیگر انواع کاشت ریش می‌توان به روش FUT اشاره کرد. این روش امروزه به عنوان جراحی و یا نواری نیز شناخت می‌شود. در این روش پزشک یک نوار مو از پشت سر، موهای پشت گوش و یا زیر چانه متقاضی را برداشت خواهد کرد. نوار برداشته شده به صورت تکی جدا خواهند شد و در محل مورد نظر متقاضی کاشته می‌شود. محل اهدا کننده به دلیل بخیه زدن تقریباً 2 ماه نیاز دارد تا بهبود کاملی داشته باشد. با آن که این روش بخیه زده می‌شود؛ اما بعد از بهبود کامل جای زخم بسیار ظریف و قابل تشخیص نخواهد بود. از مزیت‌های این روش می‌توان به این اشاره کرد که در این روش به دلیل آن که مو‌های بیشتری از ناحیه اهدا کننده برداشت می‌شود می‌توان ریش پرتری برای متقاضی به ارمغان آورد.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای کاشت ریش هستند

به این نکته توجه داشته باشید تا زمانی که شما موهای سالمی بر روی سر خود داشته باشید می‌توانید کاشت ریش را به روش‌های متعددی انجام دهید. کاشت ریش از سن 24 سالگی به بعد انجام خواهد شد، البته مو و ریش متقاضی باید توسط پزشک به ورت کامل معاینه شود و در صورت تأیید شدن کاشت ریش صورت گیرد. زیرا ریش افراد در سن 30 سالگی کامل خواهد شد و افراد می‌توانند تا آن زمان صبر کنند و در صورتی که نتیجه‌ای حاصل نشد به سراغ کاشت ریش بروند. این روش درمانی برای افرادی پیشنهاد می‌شود که ریش کم پشتی دارند و یا بخشی از ریش آن‌ها دچار طاسی شده است. علاوه بر این موضوع افرادی که به صورت مادرزادی ریش ندارند نیز می‌توانند از این روش برای درمان استفاده کنند.

مزایای کاشت ریش چیست؟

 • کنترل کامل برای زیبایی

با کاشت ریش شما می‌توانید هر مدل و سبکی که دوست داشته باشید را به ریش‌های خود هدیه دهید، بهتر است در صورتی که مدل خاصی در نظر دارید عکس آن را به پزشک خود نشان دهید تا کاشت شما طبق آن انجام شود.

 • به وجود آمدن عشق و جذابیت بیشتر

با توجه به تحقیقاتی که تا به امروز انجام شده است بانوان از مردانی خوششان می‌آید که موی صورت پرپشتی داشته باشند. این چنین مردان برای خانم‌ها جذابیت دارند و از لحاظ جنسی بیشتر جذب این آقایان خواهند شد. در مطالعه‌ای که در سال 2013 انجام شده است، به این صورت ارزش یابی شده است که مردان با ریش کامل جذاب‌ترین و بهترین شرکای جنسی و پدران بالقوه هستند. اما در این راه قصد جذب قلب بانوان نخواهد بود، بلکه می‌خواهیم احترام دیگر مردان را نیز به خود جلب کنیم! در این مطالعه نشان داده شده است که مردان نیز مردانی که ریش‌های مرتب و پرپشتی دارند را مردانه می‌دانند و صحبت‌های آن‌ها تأثیرگذارتر خواهد بود.

 • حداقل درد

برش‌هایی که برای کاشت ریش بر روی صورت شما ایجاد می‌شوند به قدری ریز هستند که به هیچ عنوان دردی را احساس نخواهید کرد؛ علاوه بر این موضوع پزشک از بی حسی موضعی استفاده خواهد کرد. تنها در هنگام استفاده از آمپول بی حسی ممکن است کمی درد را احساس کنید.

 • بهبود سریع

کاشت ریش در کلینیک ممکن است بین 4 الی 5 ساعت زمان نیاز داشته باشد، بعد از اتمام مراحل جراحی متقاضی تا چند روز تورم و قرمزی جزئی داشته باشد. در موارد نادر ممکن است کاشت کامل در یک جلسه کاری انجام نشود و متقاضی نیازمند به دو جلسه باشد.

 • می‌توانید ریش خود را مانند قبل از عمل کاشت ریش اصلاح کنید و حالت بدهید

موهایی که در این روش کاشته می‌شوند به صورت دائمی خواهند بود، در نتیجه ریش شما مانند دیگر افراد به صورت طبیعی رشد خواهد داشت و قابل اصلاح و حالت دهی هستند.

 • درمان واقعی

 کاشت ریش تنها روش درمانی دائم و مؤثر می‌باشد

معایب کاشت ریش

 • پیوند مو از جای دیگر

در اغلب موارد جراح برای کاشت ریش از موهای پشت سر استفاده خواهد کرد، در نتیجه موهای ریش شما کمی نازک‌تر از ریش طبیعی خواهد بود. ولی به صورت کامل می‌تواند قسمت‌های طاس را بپوشاند و قابل مشاهده نباشد.

 • ریزش موهای کاشته شده بعد از 2 تا 3 هفته

موهایی که شما برای ریش خود کاشته‌اید بعد از 2 الی 3 هفته ریزش خواهند داشت، اما نگران نباشید این امر طبیعی می‌باشد. بعد از مدت تعیین شده که پزشک به شما اعلام کرده است رشد مجدد موهای شما شروع خواهد شد و روند طبیعی خود را طی می‌کنند.

 • کاهش ذخایر بانک مو

مناسب‌ترین و بهترین ناحیه اهدا کننده برای کاشت ریش، فولیکول‌های موجود در پشت سر می‌باشند. در صورتی که پزشک از این فولیکول‌ها برای کاشت استفاده کند ممکن است در آینده فولیکول‌های کافی برای کاشت مو سر نداشته باشید.

 • کاشت ریش گران است

معمولاً هزینه‌هایی که شما برای کاشت ریش باید پرداخت کنید کمی بالا خواهد بود. ممکن است شما بتوانید کاشت ریش را در جایی پیدا کنید که هزینه کمتری را از شما بگیرند؛ اما بهتر است قبل از هر اقدام تحقیق‌های لازمه را انجام دهید. در صورتی که زیبایی و سلامت برای شما اولویت دارد باید عمل کاشت ریش خود را به دست پزشکان متخصص و باتجربه بسپارید.

مراقبت‌های بعد از انجام کاشت ریش

به ایننکته توجه داشته باشید مراقب‌های بعد از انجام کاشت ریش می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر روی نتیجه نهایی شما ایجاد کند؛ در صورتی که شما مراقبت‌های لازمه را در این راه به درستی انجام ندهید ممکن است فولیکول‌های کاشته شده آسیب ببینند و از بین بروند. در نتیجه عملاً انجام کاشت بی تأثیر خواهد بود. در ادامه برخی از مراقبت‌های دوران نقاهت بعد از عمل کاشت ریش را برای شما بیان کرده‌ایم که بهتر است با دقت به تمامی آن‌ها توجه داشته باشید:

 • لمس، خاراندن و مالش چانه و گونه‌ها
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب و تابش نور خورشید
 • ورزش کردن و انجام فعالیت‌های شدید بدنی
 • استفاده از داروهای رقیق کننده خون و یا داروهای مشابه دیگر
 • سیگار کشیدن و استعمال دخانیات
 • نوشیدن مشروبات الکلی
 • شنا کردن
 • استحمام در وان‌های گرم
 • استفاده از سونا و بخار
کلینیک تندیس

کلینیک تندیس

کلینیک تخصصی پوست و مو تندیس با مجوز رسمی از وزرات بهداشت درمان در دو مرکز شهرک غرب و فرمانیه آماده خدمت به شما زیباجویان عزیز هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...