Search
Close this search box.
پیوند مو

پیوند مو و نکات مهمی که باید بدانید

پیوند مو روشی است که برای درمان ریزش مو استفاده می‌شود. امروزه تکنیک‌ها و روش های مختلفی برای این کار توسط پزشکان وجود دارد. اما همه روش های پیوند مو شامل مراحلی چون برداشتن قسمتی از پوست دارای مو از پوست سر بیمار و پیوند این تکه‌های پوستی بر روی مناطق طاس سر و یا نواحی نازک‌شده پوست سر  می‌شود.

پیوند مو را جدی بگیرید

ریزش مو ممکن است به دلیل طاسی معمولی، التهاب پوست سر یا آسیب به پوست سر ایجاد شود. صدمات ناشی از سوختگی، جراحی یا تصادفات رانندگی و … دلایلی هستند که ممکن است باعث ایجاد نواحی دائمی ریزش مو شود که با پیوند مو می توان آن را درمان کرد. درمان سر و کاشت مو موضوعی است که علاوه بر مردان شامل زنانی که دچار چنین آسیب هایی شده اند و از طاسی رنج می برند نیز می شود. از این رو خوشبختانه برای سایر افرادی که در مورد ظاهر و زیبایی خود نگران هستند و یا به فکر درمان های زیبایی برای افزایش اعتماد به نفس خود هستند، روش های درمانی جدید با وجود پزشکان و جراحان پلاستیک وجود دارد که به راحتی این مشکلات را حل می نماید.

ضرورت انتخاب یک کلینیک حرفه ای برای پیوند مو

باید توجه داشت که علاوه بر موارد ذکر شده در خصوص عواملی که موجب طاسی و ریزش موی سر در افراد می شوند،  برخی از بیماری های التهابی مانند لیکن پلان، لوپوس یا مورفیا نیز وجود دارند که می توانند منجر به ریزش موی دائمی شوند و البته به کمک پیوند مو قابل درمان هستند.

برای انجام عمل پیوند مو روش های مختلفی برای جراحی پیوند در دسترس است. پزشک شما بر اساس شرایط شما مناسب ترین جراحی را برای شما انتخاب می کند. ممکن است از پزشک خود در مورد یک کلینیک مناسب و معتبر که در آن کاشت مو انجام می شود، راهنمایی بخواهید.

در اولین جلسه مشاوره، باید از پزشک در مورد روش درمانی و میزان تجربه او سوال بپرسید. انجام این عمل توسط یک متخصص معتبر که به طور ویژه برای انجام جراحی کاشت مو آموزش دیده و تجربه زیادی در انجام این نوع عمل دارد، بسیار مهم است. همچنین انتخاب یک کلینیک درمانی معتبر و مجهز امری کاملا ضروری است. کلینیک تندیس یکی از مجهزترین کلینیک های درمانی و زیبایی برای انجام جراحی های زیبایی از جمله پیوند مو می باشد که پزشکان بسیار مجربی در آن فعالیت دارند.

نکات مهم پیوند مو

نکاتی که باید قبل از انجام جراحی کاشت مو در نظر بگیرید

قبل از اینکه فرد بیمار جراحی پیوند مو را انتخاب کند، موارد مهمی را باید در نظر داشته باشد که عبارتند از:

  • داشتن انتظارات واقع بینانه مهم است. اگر موهای ریخته شده فرد زیاد باشد، در مرحله اول پیوند، کاشت موی کامل به او نمی دهد. لذا هرچه موهای باقیمانده او ضخیم تر و متراکم تر باشد، نتایج بهتری خواهد داشت.
  • به طور کلی، موهای پرپشتی که رنگ روشن یا خاکستری دارند نتایج بهتری نسبت به موهای نازک و تیره دارند.
  • پس از پیوند مو، ممکن است مدت زمان نه ماه طول بکشد تا مو ریشه بزند و شروع به پر شدن کند.
  • حتما میزان هزینه آن را بررسی نمایید. غالبا جراحی های زیبایی واجد شرایط بیمه ای نیست. البته اگر ریزش مو ناشی از سوختگی یا ضربه باشد، جراحی پیوند مو یک درمان ترمیمی محسوب میشود و ممکن است تحت پوشش بیمه سلامت قرار گیرد. پس حتما از پزشک خود در مورد هر گونه هزینه ای که می توانید انتظار داشته باشید بپرسید.
  • افراد سیگاری در معرض افزایش خطر عوارض ناشی از جراحی هستند. اگر در مورد انجام عمل جراحی جدی هستید، باید سعی کنید سیگار را ترک کنید.
  • ممکن است پس از جراحی کاشت مو نیاز به ادامه درمان پزشکی وجود داشته باشد.
مراحل پیوند مو

مراحل انجام پیوند مو

پیوند مو معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود. هر جلسه درمان بسته به تعداد موهای کاشته شده می تواند بین دو تا هشت ساعت طول بکشد. طبق تشخیص پزشک و پس از بررسی شرایط بیمار، معمولا کاشت بین 1000 تا 2000 فولیکول مو در یک جلسه معمول است، اما مناطق بزرگتر ریزش مو ممکن است به 4000 فولیکول در هر جلسه نیاز داشته باشد.

این مراحل به طور کلی شامل موارد زیر می باشد:

  • ابتدا موهای ناحیه اهداکننده پوست سر کوتاه می‌شوند.
  • سپس پزشک این ناحیه از سر را که در آن موها به طور ضخیم رشد میکنند، بی حس میکند.
  • پزشک بخش‌های کوچکی از پوست سر دارای مو را می‌گیرد و آن‌ها را به ناحیه مورد نظر (معمولاً جلوی پوست سر بالای پیشانی) پیوند می‌زند.
  • همچنین برای برداشت پوست اهداکننده ممکن است از ابزارهای مختلفی استفاده شود. به عنوان مثال، ممکن است از یک لوله گرد (پانچ) یا یک اسکالپل استفاده شود. یک گرافت تک پانچ، بسته به اندازه لوله، ممکن است 2 تا 15 تار مو برداشت کند. یک گرافت شکاف ممکن است شامل 4 تا 10 تار مو باشد و گرافت نواری بسیار بلندتر تا 40 تار مو دارد.

استفاده از روش جراحی فلپ برای پیوند مو

اگر کاشت مو گسترده باشد، مثلاً به جای پیوندهای کوچک به فلپ های بافتی بزرگ نیاز داشته باشد، پزشک تشخیص می دهد تا از روش جراحی فلپ استفاده شود و در این خصوص با بیمار مشورت مینماید. ممکن است لازم باشد برای این نوع جراحی ریزش مو،  بیمار حداقل 24 ساعت در بیمارستان بماند و بستری شود و بیهوشی عمومی انجام شود.

جراحی فلپ شامل موارد زیر می باشد:

پزشک ابزارهای بالون مانند (به نام گسترش دهنده بافت) را در زیر پوست یک بخش مودار از پوست سر کاشت می کند. منبسط کننده های بافت در طی چند هفته با نمک بیشتر و بیشتر پر میشوند. این کار آن ناحیه خالی از موی سر را تشویق میکند تا سلول های پوستی بیشتری در آن رشد کند. پس از حدود دو ماه، میتوان گفت که به اندازه کافی پوست اضافی برای جراحی پیوند رشد کرده است.

آنگاه قسمت طاس پوست سر بریده و برداشته میشود. ناحیه تازه رشد کرده پوست دارای مو تا حدی بریده شده، به محل جدید خود منتقل شده و در جای خود بخیه میشود. از آنجایی که فلپ هرگز به طور کامل از پوست سر جدا نمیشود، باید پیوند خونی با پوست سر برقرار نماید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *