Search
Close this search box.
کاشت مو برای بیماران پسوریازیس - کلینیک تندیس

کاشت مو برای بیماران پسوریازیس

اگر هم ریزش مو و هم پسوریازیس داشته باشید، آیا جراح عمل کاشت مو را برای شما انجام می‌دهد؟ آیا کاشت مو برای بیماران پسوریازیس امکان دارد؟

به‌طور کلی، باید گفت که می‌توانید با داشتن پسوریازیس، کاشت مو انجام دهید. در بیشتر موارد، میزان موفقیت کاشت مو برای بیماران پسوریازیس بالاست؛ با این حال، برخی از خطرات هم وجود دارد و شما باید با جراح خود درباره آنها مشورت کنید. پسوریازیس یک بیماری خارش‌دار است و خاراندن پوست سر پس از جراحی کاشت مو یک مشکل بزرگ است.

پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس یک بیماری پوستی بسیار شایع است که در قسمت‌های مختلف بدن ازجمله پوست سر ظاهر می‌شود. به گفته بنیاد ملی پسوریازیس، «حداقل نیمی از افرادی که پسوریازیس دارند، آن را روی پوست سر خود دارند.»

از جمله علائم شایع پسوریازیس پوست سر، خارش و ریزش مو است. این عارضه به‌طور معمول با ژل، کرم، شامپو و سایر داروها تحت درمان قرار می‌گیرد.

علائم پسوریازیس از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما برخی از علائم رایج عبارتند از:

  • لکه‌های پوست ضخیم و قرمز با پوسته‌های سفید نقره‌ای که خارش یا سوزش دارند. این لکه‌ها معمولاً روی آرنج، زانو، پوست سر، تنه، کف‌دست و کف‌پا دیده می‌شوند.
  • پوست خشک و ترک‌خورده که با خارش یا خونریزی همراه است.
  • ناخن‌های ضخیم، برآمده و حفره‌دار.

برخی از بیماران یک بیماری مرتبط به‌نام «آرتریت پسوریاتیک» دارند که با مفاصل سفت، متورم و دردناک مشخص می‌شود و یکی از مخرب‌ترین اشکال آرتریت است.

علائم پسوریازیس معمولاً می‌آیند و می‌روند. ممکن است متوجه شوید که زمان‌هایی وجود دارد که علائم شما عود می‌کنند و به دنبال آن زمان‌هایی هست که احساس بهتری دارید.

آیا پسوریازیس سبب ریزش مو می‌شود؟

بله؛ این یک واقعیت ناراحت‌کننده است که پسوریازیس می‌تواند سبب ازدست‌رفتن موها شود. با این حال، هنگامی که علائم پسوریازیس آرام شد و پلاک‌ها از بین رفتند، موها معمولاً دوباره رشد می‌کنند. به همین دلیل است که کاشت مو برای بیماران پسوریازیس امکان‌پذیر است.

مشکل اصلی پسوریازیس خارش است. افرادی که دچار این بیماری هستند میل شدیدی به خاراندن پوست خود دارند و این یک مشکل بزرگ برای کاشت مو برای بیماران پسوریازیس است؛ چون اگر پس از کاشت مو، پوست خود را بخارانید، ممکن است موهای پیوندشده از بین بروند و دیگر هرگز رشد نکنند.

آیا کاشت مو برای بیماران پسوریازیس امکان‌پذیر است؟

همان‌طور که در مقدمه گفتیم، بیماران مبتلا به این بیماری می‌توانند کاشت مو را انجام دهند و در بیشتر مواقع کاشت مو برای بیماران پسوریازیس با نتایج خوبی همراه است؛ اما اگر پسوریازیس در شرایط التهاب باشد، ممکن است قبل از شروع جراحی به درمان دیگری برای آرام‌کردن آن نیاز داشته باشید.

ممکن است پزشک از شما بخواهد که یک دوره درمانی داشته باشید و از شامپوهای مخصوص برای کاهش شعله‌ور‌شدن پسوریازیس قبل و بعد از عمل کاشت مو استفاده کنید.

یکی از مشکلات اصلی ایجادکننده کوبنریزاسیون در پسوریازیس (التهاب و پلاک‌های روی پوست سر)، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. پس از جراحی کاشت مو برای بیماران پسوریازیس، کاشت مو و نورخورشید دست‌به‌دست هم می‌دهند و اوضاع را بدتر می‌کنند. به همین دلیل باید حداقل تا شش ماه پس از جراحی کاشت مو، تا حد امکان از نور خورشید دوری کنید.

بنابراین، به‌طور خلاصه، اگر پسوریازیس شما تحت کنترل است، دلیلی ندارد که نتوانید کاشت مو را انجام دهید و انتظار نتایج خوبی از این عمل نداشته باشید.

لیزر موهای زاید بیماران پسوریازیس

روش‌هایی برای به‌حداقل‌رساندن شکست در کاشت مو برای بیماران پسوریازیس

اگر مبتلا به پسوریازیس هستید، لازم است اقدامات خاصی را انجام دهید تا مطمئن شوید که عمل کاشت موی شما موفقیت‌آمیز خواهد بود.

کاشت مو برای این بیماران نیاز به پوست سر تمیز دارد. منظور این نیست که فردی که مبتلا به این عارضه است تمیز نیست، اما تمیزکردن روزانه پوست سر با شامپوهای دارویی ملایم خاص، یک امر ضروری برای کاشت مو برای بیماران پسوریازیس است.

پس از کاشت مو، نمی‌توانید پوسته‌های سر خود را برای تسکین خارش با ناخن خود بخراشید. در عوض، ماساژ ملایم را جایگزین کنید. مطمئن شوید که ناخن‌هایتان کوتاه است و پوست را خراشیده نمی‌کند.

دلمه‌ها را نکنید. وقتی پس از جراحی کاشت مو در حال بهبودی هستید، روی زخم‌ها دلمه می‌بندد. برداشتن دلمه‌ها می‌تواند فولیکول را از جای خود خارج کند و به طور جبران‌ناپذیری به آن آسیب برساند.

برای جلوگیری از خشک‌شدن پوست سر، باید پوست خود را روزانه و هرچند‌وقت یکبار با روغن‌های طبیعی مانند روغن بادام ماساژ دهید.

ماساژ ملایم دو کار انجام می‌دهد: میل به خاراندن را کاهش می‌دهد و خون تازه را برای تغذیه فولیکول موی تازه کاشته‌شده در پوست سر جریان می‌دهد.

اگر از روش نوردرمانی برای آرام‌کردن پسوریازیس خود استفاده می‌کنید، ممکن است مجبور شوید آن را کنار بگذارید. اشعه ماوراء بنفش می‌تواند باعث از بین‌رفتن فولیکول‌های تازه‌کاشته‌شده شود. بنابراین به هر قیمتی باید از UV اجتناب کنید.

اگر پسوریازیس پوست سر دارید چه کارهایی را نباید انجام دهید؟

هرگز اجازه ندهید پوست سرتان خشک شود. استفاده از شامپوها و نرم‌کننده‌های دارویی برای حفظ رطوبت پوست سر و جلوگیری از خارش ضروری است.

کندن و خراشیدن پوست باعث تسکین خارش می‌شود، اما حقیقت این است که با واردکردن آسیب و زخم‌های ریز به پوست سر، شرایط را بدتر می‌کند.

برخی شرایط آب‌و‌هوایی می‌تواند دشمن شما باشد. شرایط سرد و خشک می‌تواند باعث تشدید پسوریازیس شود.

هوای سرد باعث می‌شود رطوبت بیشتری از پوست شما خارج شود. بنابراین استفاده از یک مرطوب‌کننده می‌تواند رطوبت را به پوست برگرداند و خارش را کم کند.

باید از استرس اجتناب کنید. پسوریازیس می‌تواند با استرس عود کند. بنابراین هر چه استرس کمتر باشد، امکان عود بیماری کمتر می‌شود.

اجتناب از الکل؛ تصور می‌شود که الکل عامل مهمی در تشدید پسوریازیس است و باید از آن اجتناب کرد.

برخی از غذاهای خاص باعث پسوریازیس می‌شوند و باید از مصرف آنها اجتناب شود. اینها شامل گوشت قرمز، تخم‌مرغ و محصولات لبنی هستند.

از غذاهای فرآوری‌شده مانند کنسرو گوشت و سوسیس اجتناب کنید.

برخی از سبزیجات هستند که باید از آنها اجتناب کنید، سبزیجات متعلق به خانواده شب بو حاوی سولانین هستند؛ مانند گوجه‌فرنگی، بادمجان، سیب‌زمینی و فلفل.

همه اینها مسائل مهمی هستند که باید قبل از مشاوره کاشت مو برای بیماران پسوریازیس به آنها پایبند باشید. اگر جراح ببیند که شما می‌توانید پسوریازیس خود را مدیریت کنید، احتمالاً پس از توافق بر سر هزینه، عمل جراحی را انجام خواهد داد.

سخن آخر

پسوریازیس یک بیماری پوستی شایع است که می‌تواند علاوه بر خارش، سبب ریزش موها شود. کاشت مو برای بیماران پسوریازیس امکان‌پذیر است؛ با این حال لازم است قبل از اقدام به جراحی، پسوریازیس خود را به‌خوبی تحت کنترل درآورید و پس از جراحی نیز با اقدامات خاصی که در این مقاله توضیح داده شد، خارش را به حداقل برسانید تا بتوانید دوره نقاهت را بدون آسیب سپری کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *