Search
Close this search box.
انواع لیزر پوستی

انواع لیزر پوستی و مزایای آن

انواع لیزر پوست چه کاربردهایی دارند؟ چرا بهترین روش برای رفع مشکلات پوستی لیزر است؟ مزایا و معایب انواع لیزر پوست چیست و چطور می‌توان از آن‌ها استفاده کرد؟ این موضوعی است که در ادامه به آن می‌پردازیم. نور یکی از شگفت انگیزترین پدیده‌های جهان هستی با کاربردهایی فراتر از حد تصور است. شاید وقتی به پرتوهای نور فکر می‌کنیم، تنها روشنایی و نقش مهم آن در زندگی به ذهنمان بیاید، اما در قرن ۲۱، استفاده از پرتوهای نور برای درمان و زیبایی به روشی اثبات شده و پر کاربرد تبدیل شده است. انواع لیزر پوست با بهره‌گیری از انرژی نهفته در پرتوهای نوری با طول موج خاص، می‌توانند تغییراتی در عمق کم از پوست ایجاد کنند که برای درمان و زیبایی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

سازوکار کلی انواع لیزر پوست به این صورت است که دستگاه اصلی لیزر پرتوهای نوری تقویت شده با طول موج خاص را از خود ساطع می‌کند که می‌تواند بر اجزای سطحی چون مویرگ‌ها، موهای زائد، بافت اسکار، لک، جوش و خال تاثیر گذاشته و مشکل آن را برطرف کند. انواع روش‌های لیزر با هدف جوانسازی و لیفتینگ پوست، رفع بافت زخم (اسکار)، رفع کک و مک، جای جوش و لک، رفع خال و ماه گرفتگی، رفع واریس، پاک کردن تاتو (خالکوبی)، رفع موهای زائد بدن، برطرف کردن چین و چروک‌های پوستی و… به کار برده می‌شوند و برای رفع ضایعات پوستی و لایه‌برداری پوست کاربردی هستند‌.

امروز لیزر پوست از بهترین و موثرترین روش‌ها برای بهبود سلامت و زیبایی پوست صورت و نواحی مختلف بدن است. از دلایل محبوبیت‌های بسیار این روش نسبت به روش‌های سنتی و قدیمی‌تر، می‌توان به تاثیرگذاری فوق العاده بالاتر آن، درد کمتر هنگام انجام عملیات و عوارض احتمالی خفیف اشاره کرد. اگر قصد بهبود ظاهر پوست خود به روشی آسان و موثر را دارید، ادامه این مقاله و معرفی انواع لیزر پوست را از دست ندهید.

انواع لیزر پوستی

انواع مختلفی از لیزر پوستی وجود دارد. در ادامه به صورت خلاصه توضیح داده ایم:

لیزر کربن‌دی‌اکسید

لیزر کربن دی اکسید یا co2  از قدیمی‌ترین انواع لیزر پوست است که بافت سطحی و میانی (اپیدرم و درم) را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پرتوهای این لیزر بر رشته‌های کلاژن لایه درم اثر گذاشته و باعث جوانسازی، لایه‌برداری عمیق و موثر پوست می‌شوند. بافت زخم، اسکار، جای جوش، اکنه و حتی انواع زگیل‌ها با این لیزر قابل رفع هستند‌.

لیزر Q-Switch

لیزر اربیوم سازوکار خاصی دارد و برای احیا پوست از آن استفاده می‌شود‌. این لیزر انفجارهای ضربان‌دار کوچکی در سطح پوست ایجاد می‌کند که پوست را زنده کرده و با لایه برداری، موجب بهبود کیفیت آن می‌شود. رفع چین و چروک و ترک‌های پوستی از دیگر کاربردهای این لیزر به شمار می‌رود.

لیزر ND-YAG

عمده کاربردهای لیزر ND-YAG ، به تغییرات رنگ پوست در اثر بیماری‌ها و مشکلات ناشی از جوش و لک و عروق زیرپوستی (واریس) و..‌ مربوط می‌شود‌. این لیزر، بیشتر کاربرد درمانی دارد و در کنترل بیماری‌های پوستی از جمله واریس و همچنین لک‌های پوستی و لیزر موهای زائد نقش موثری ایفا می‌کند.

لیزر PDL

بیشترین موارد استفاده از پرتو نور لیزر PDL ، در برطرف کردن خال‌های مادرزادی یا اکتسابی است‌. خال‌های مادرزادی و لک‌های معروف به ماه گرفتگی که ضایعات پوستی عروقی هستند، همه با استفاده از این پرتوها برطرف می‌شوند. روش کار این پرتوها به این صورت است که با نفوذ به نواحی مورد نظر، به هموگلوبین موجود در ضایعات عروقی جذب می‌شوند و بدون تاثیر بر بافت‌های اطراف، می‌توانند لک مورد هدف را رفع کنند.

لیزر الکساندرلایت

این لیزر علیرغم کاربردهای متعدد خود، اغلب برای رفع موهای زائد به کار گرفته می‌شود. پرتوهای نوری این لیزر با ایجاد انرژی بالا و حرارت لازم، بر فولیکول موها اثر گذاشته، آن‌ها را می‌سوزانند و از بین می‌برند.

عوارض انواع لیزر پوست

انواع لیزر پوست اگر در مراکز معتبر و خوش سابقه انجام شوند، معمولا مشکل و عارضه خاصی ایجاد نخواهند کرد‌. البته عوارض خفیفی در پاسخ به تحریک پوست در اثر لیزر محتمل است که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کشیده شدن پوست
  • سوزش، تورم و خشکی پوست
  • حساسیت و آسیب پذیری پوست نسبت به آفتاب
  • عفونت (که احتمال بسیار کمی دارد.)

مزایای استفاده از انواع لیزر پوست

انواع لیزر پوست برای رفع ضایعات مختلف پوستی کاربرد دارند و همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم از پرطرفدارترین روش‌های حال حاضر برای اقدامات زیبایی و درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  • سریع و بدون اتلاف وقت؛ روش‌های مختلف جوانسازی پوست، لیفتینگ، رفع لک‌ها و به خصوص رفع موهای زائد بدن، زمان زیادی را از شخص می‌گیرند. در مقابل‌ این روش‌ها لیزر روشی سریع و آسان به حساب می‌آید که در جلساتی با فواصل معین انجام می‌شود.
  • صرفه‌جویی در هزینه؛ شاید در نگاه اول هزینه انواع لیزر پوست، از سایر روش‌های جوانسازی، رفع موهای زائد و… بیشتر باشد، اما در دید جامع و بلند مدت، این روش فوق العاده صرفه اقتصادی بیشتری خواهد داشت. چراکه این روش بسیار تاثیرگذارتر از سایر روش‌ها است و بعد از طی کردن پروسه درمان و زیبایی، به کلی هزینه را قطع می‌کند. شایان ذکر است هزینه انواع لیزر پوست به نوع و عملکرد آن، نوع دستگاه، مهارت اپراتور و البته تعداد جلسات درمان بستگی دارد و فرد به فرد و مرکز به مرکز فرق می‌کند.
  • بدون درد و خونریزی؛ از مهمترین مزایای لیزر این است که آسیبی به پوست نمی‌رساند و بدون جراحت و خونریزی انجام می‌شود. از سوی دیگر درد انواع لیزر پوست با توجه به آستانه تحمل افراد مختلف متغیر است. به عنوان مثال درد لیزر موهای زائد به آستانه تحمل فرد و ناحیه هدف لیزر بستگی دارد. در حالی که برخی افراد این روش را بدون درد می‌دانند، طبق تجربه برخی زیباجویان، درد لیزر موهای زائد مشابه درد خراشیدن پوست یا برخورد کش به دست است‌.
مزایای لیزر پوستی
  • اثربخشی بیشتر و ماندگارتر؛ انواع لیزر پوست از روش‌های دیگر زیبایی و درمان ضایعات پوستی، اثر بیشتر و ماندگارتری دارند.
  • استفاده بدون محدودیت؛ استفاده از انواع لیزر پوست محدودیتی برای موقعیت‌های مختلف پوست ایجاد نمی‌کند. در این روش حتی غیر قابل دسترس‌ترین بخش‌های بدن نیز قابل جوانسازی و رفع لک و جوش و ضایعات پوستی هستند.
مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *